המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ראיון עם מפקד הזרוע הצבאית של ה–PKK
13/3/2008

 

מפקד הזרוע הצבאית של ה–PKK: "תורכיה עלולה להפוך להעתק

מדויק של עיראק"

 

ב-31 לינואר 2008 פרסם האתר האינטרנט הליברלי www.elaph.com ראיון עם ד"ר באהוז ארדאל, מפקד  "כוחות ההגנה העממית הכורדיסטאנית" (הזרוע הצבאית של מפלגת הפועלים הכורדית, ה – PKK). בראיון ציין ארדאל כי מפלגתו שואפת לפתרון הבעיה הכורדית באמצעות מו"מ אך עם זה הזהיר מפני הסלמת פעילות המפלגה במסגרתה יפגעו גם תיירים בתורכיה. להלן תרגום עיקרי הראיון:

 

אנו משתמשים רק ב-20% מכוחותינו

בתשובה לשאלה בדבר תגובה להמשך ההתקפות התורכיות, הדגיש ארדאל כי ארגונו ערוך היטב לאפשרות זו, והזהיר: "...תוצאותיהן [של ההתקפות] לא יהיו שונות מקודמותיהן והמשכן יגרום לנו להגיב עליהן באותה המידה. כלומר, המתיחות תתגבר והעימותים יתרבו. לא מן הנמנע שהעימותים יגיעו ללב הערים התורכיות. המשך ההתקפות לא רק יגרום למשברים כלכליים, חברתיים ופוליטיים אלא גם ישפיע לרעה על היציבות בעיראק, במיוחד בדרום כורדיסטאן (כורדיסטאן העיראקית)..."

 

בהמשך הראיון אמר ד"ר ארדאל: "...איננו תוקפים איש, איננו נלחמים ללא סיבה, אלא אנו מגנים על ערכינו הלאומיים ופועלים ברגישות, במיוחד כלפי אזרחים. מעולם לא התכוונו לפגוע באזרחים ולא נעשה כך בעתיד, אבל התעקשות המדינה התורכית להמשיך במדיניותה המתכחשת [לזכויות הכורדים] והמשך התקפות הצבא נגדנו, ידחפו מיליוני כורדים החיים בערים התורכיות להגיב באופן קשה, כפי שאירע בעקבות ההתקפות האוויריות האחרונות (15.12.2007), כאשר בני נוער כורדים החלו לשרוף כלי רכב ומכוניות של הממשלה בערים התורכיות. ייתכן שקצב הפעולות האלה יגבר. הדבר יכול להוביל בסופו של דבר לפריצת מרד עממי שאין לבלום אותו בכל הערים התורכיות והכורדיות באופן כזה שאיש לא יוכל לעצור אותו ולהשתלט עליו...

 

בתשובה לשאלה נוספת בעניין התמודדות ה-PKK עם ההתקפות כנגדה, אמר ד"ר ארדאל: "...אנו נאלצים להפעיל את הכוחות המיוחדים וגדודי הפדאיין שלנו במלחמה. עד היום השתמשנו ב–20% מכוחותינו בלבד. ייתכן שנבחן מחדש את מדיניותנו ההגנתית, ועניין זה יהפוך את המאזן, יחריף את ההתנגשויות, ירחיב את היקף המלחמה ותורכיה עלולה להפוך להעתק מדויק של עיראק. איננו רוצים שהעניין יגיע עד כדי כך.

 

מציעים לתיירים לא לבקר בתורכיה

בתשובה לשאלה אודות הסכנה לתיירים המבקרים בתורכיה, ד"ר ארדאל אמר: "...עד היום לא התכוונו לפגוע בתיירים באופן ישיר, אבל כיום ישנה מלחמה בתורכיה. [צבא תורכיה משתמש] ביותר מחמישים מטוסי קרב בתקיפה אווירית אחת, סריקות יומיומיות [המתבצעות ע"י] מאות אלפי חיילים וכן נעשה שימוש בטנקים, נגמ"שים ותותחים. ישנן תקריות בכל מקום – כלומר ישנו מצב של מלחמה בתורכיה וזה משפיע לרעה על כל תחומי החיים, ובכללם התיירות. תורכיה איננה מדינה בטוחה לתיירים, ואנו מציעים לתיירים ולנופשים לא לבקר בה. ישנם ארגונים כורדיים רדיקאליים כמו ניצי החופש של כורדיסטאן (TAK) שהתכוונו [לפגוע] בתיירים בעבר ועודם ממשיכים לאיים על תיירים בתורכיה. איננו יודעים מה יכול לקרות בעתיד..."

 

תורכיה ואיראן פועלות יחד ל"דיכוי השאיפות הכורדיות"

אודות שיתוף הפעולה בין תורכיה ואיראן נגד הכורדים, ד"ר ארדאל טען שהאינטרס המשותף למדינות אלה הוא דיכוי "שאיפות הכורדים לעצמאות".

 

בעניין המדיניות האמריקאית ביחס לסוגיה הכורדית ד"ר ארדאל אמר: "... אמריקה רוצה להמשיך ולהשתמש בכורדים כקלף, לפי רצונה. היא יודעת שתנועתנו היא המכשול העיקרי בפני מטרותיה. תנועתנו... נוקטת גישה עצמאית ונשענת על כוחותיה העצמיים, מדיניותה היא שלא להיות תלויה באף צד והיא מסרבת להשתייך לגוש כלשהוא מתוך עיקרון אידיאולוגי. דע שכל בעיות האזור, כולל הבעיה הכורדית, ייפתרו באמצעות דו-קיום חופשי בשלום בין כל עמי האזור ללא התערבות חיצונית. ההתערבויות האלה החריפו את המשברים באזור, ולכן ארה"ב מוטרדת ממחשבה זו ואיננה מסכימה לקיומו של כוח כורדיסטאני עצמאי. זו הסיבה הראשית לכך שהיא מתכוונת [לפגוע] בנו."

 

שואפים לפתרון באמצעות מו"מ

על ניסיונות ההידברות עם תורכיה, אמר ד"ר ארדאל: "... מאז תום הפסקת האש, ב- 1 ביוני 2004 ועד היום, ניסינו לשמור על מינימום אפשרי של עימותים. פעלנו ברגישות כדי לא להחריף את העימותים וכדי לתת הזדמנות למו"מ פוליטי וליצירת רקע מתאים לפתרון בדרכי שלום. הודענו פעמיים על הפסקת אש חד-צדדית במהלך ארבע השנים האחרונות. עמדה זו לא נבעה מהיותנו חלשים או מחוסר יכולת להתייצב מול [האויב] או מהחלשות ארגונית או צבאית, כפי שהתורכים ואחרים ניסו לפרש זאת. כלל לא, [עמדתנו] נבעה מהאחריות ההיסטורית למנוע התשה של עמנו. אבל המדינה התורכית לא שעתה ליוזמות אלו וניצלה את הפסקות האש הללו להגברת תקיפותיה ומבצעיה הצבאיים אשר נועדו להשמיד אותנו .... איננו רואים את המאבק כצבאי גרידא. עניינו הוא עניין פוליטי מן המדרגה הראשונה ואנו מאמינים שהפיתרון האמיתי יהיה פוליטי [ויושג] באמצעות מו"מ בדרכי שלום..."

 

שוקדים לאחווה כורדית-ערבית

בעניין יחסי הכורדים עם שכניהם הערביים, אמר ד"ר ארדאל: "... ישנם משכילים ערבים הרואים את הבעיה הכורדית באופן צר, המושפע מהמצב בעיראק. המצב בעיראק יצר בקרבם רשמים ודעות קדומות אותם הם מחילים על כלל הכורדים. אבל כורדיסטאן איננה נמצאת בעיראק בלבד, ורובם המכריע של הכורדים נמצא בצפון כורדיסטאן (תורכיה). מפלגת הפועלים הכורדית (PKK) היא זו שמובילה את המאבק הצודק של העם הכורדיסטאני מזה שלושה עשורים, היא חברה של העם הערבי וערבה לחברות והאחווה הערבית-כורדית. הכורדים והערבים הינם שכנים בעלי גורל והיסטוריה משותפת... מאז הקמתה, מפלגתנו שוקדת על ביסוס האחווה והמאבק המשותף ובניית גשרים חזקים בין העם הכורדי והעם הערבי. העם הלבנוני והעם פלסטיני עדים לכך. הדעה המכלילה והפשטנית לפיה 'הכורדים הם סוכני האמריקאיים' היא דעה מוטעית. ישנה קבוצה בקרב המשכילים הערביים שלא נפטרו מהמחשבה הנציונאליסטית והשפעותיה, והם רואים בכל מי שאינו ערבי סכנה לערבים או סוכן של האימפריאליזם... אל להם לשכוח שהרחבת הסדק בין עמינו משרתת את אויבינו בלבד."

 

כאשר ד"ר ארדאל נשאל אודות יחס ה – PKK לישראל, השיב: "... בזמן האחרון הבחנו בשיתוף פעולה צבאי של ישראל עם התורכים. שיתוף פעולה זה עוין לתנועתנו... ייתכן שנבחן מחדש את עמדתנו כלפי ישראל ונגיב באופן קשה נגדה אם היא תמשיך במדיניותה העוינת את הכורדים ותנועת השחרור שלהם..."

 

 

תגיות