המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חמאס: שני פעילים בעלי אזרחות תורכית נהרגו בדרום לבנון
23/11/2023

 

חמאס: שני פעילים בעלי אזרחות תורכית נהרגו בדרום לבנון;

אחד מהם – בן של לוחם ג'יהאד באפגניסטן וצ'צ'ניה

 

ב-22.11.2023 חמאס דיווחה על מותם של ארבעה פעילים בתקיפה ישראלית בדרום לבנון. מה שמשך את תשומת הלב בהודעתה זו היא העובדה ששניים מהפעילים הם בעלי אזרחות תורכית - Seyfullah Bilal Öztürk Yakup Erdal, כששני ההרוגים האחרים הם בעלי אזרחות לבנונית.

 

על פי דיווחים בעיתונות הערבית והתורכית, השניים נהרגו יחד עם ח'ליל חאמד ח'ראז אבו ח'אלד, מפקד הסניף הלבנוני של גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס ואחראי על יחידת הטילים של גדודי אל-קסאם בדר"ל.[1] עובדה זו מצביעה על מעמדם של שני האזרחים התורכים בזרוע הצבאית של חמאס בלבנון.

 

יתרה מכך, אביו של אוזתורכ שהתראיין לאתר חדשות, חשף כי הוא עצמו לקח חלק בג'יהאד באפגניסטאן ובצ'צניה.

 

יצוין כי חמאס הצהירה שהיא פועלת צבאית מדרום לבנון נגד ישראל, כמה ימים לאחר ביצוע מתקפת הדמים שלה ב-7.10.2023 ביישובים ובסיסים בשטח ישראל. זו הפעם הראשונה בה חמאס מצהירה על מעורבות של גורמים זרים שהגיעו מחוץ ללבנון, בפעילות זו. מעורבות זו עשויה להצביע על היקף הפעילות הצבאית של חמאס בלבנון שהפכה הלכה למעשה לבסיס נוסף של הזרוע הצבאית של התנועה. כמו כן מעלה הודעה זו תהיות בנוגע לחלקו של המשטר התורכי בפעילות זו.  

 

להלן סקירת הדיווחים עד כה על מות שני התורכים:

 

חמאס: הפעילים "באו מתורכיה לתמוך באחיהם הפלסטינים"; דיווח: היו ברכב עם מפקד עז אל-דין אל-קסאם בלבנון

כאמור, ב-22.11 בשעות הלילה פרסמה חמאס הודעה על מותם של ארבעה מפעיליה בהפצצה ישראלית בדרום לבנון. הודעת התנועה נפתחה בפסוק "אל תחשבו את הנופלים למען אללה למתים, לא כי חיים המה, ליד ריבונם, נהנים מחסדו" (קוראן, סורה 3:169).

 

בהמשך נכתב כי התנועה "גאה" להודיע לעם הפלסטיני, לאומה הערבית והאסלאמית ול"שני העמים האחים – הלבנוני והתורכי" -  על מותם של ארבעה חללים "מלבנון ומתורכיה" שנהרגו בהפצצה "ציונית" על דרום לבנון ב-21.11, "כשביצעו את חובת הסולידריות והסיוע לעמנו הפלסטיני."

ההודעה ציינה כי ההרוגים הם אחמד עוד וח'אלד מינאוי – בעלי אזרחות לבנונים ובלאל אוזתורכ ויעקוב ארדאל "בעלי אזרחות תורכית."

 

ההודעה הוסיפה כי "חללים גיבורים אלה הביעו את אהבתם לאל-אקצא, ירושלים ופלסטין ואת הכבוד שהם רוחשים לאחיהם ברצועת עזה." עוד נמסר כי הפגיעה "הציונית הנאצית" בהם לא תרתיע את צעירי אומתנו ואת "בני החורין בעולם" מלהמשיך לסייע ולתמוך בעם הפלסטיני עד "גירוש הכיבוש הנאצי מאדמתנו והמקומות הקדושים."[2]

 

בהודעת חמאס לא נמסרו פרטים נוספים אודות שני האזרחים התורכים וכן לגבי מיקום התקיפה, אולם אתר החדשות התורכי Haksoz Haber דיווח כי השניים "הגיעו מתורכיה לתמוך באחיהם הפלסטינים" והיו במכונית עם ח'ראז "מפקד גדודי עז אל-דין אל-קסאם בלבנון."[3].

 

אביו של אחד ההרוגים: גאה בו, גם אני נלחמתי  לצד הג'יהאדיסטים באפגניסטאן ובצ'צניה

Ömer Öztürk, אביו של סיף אללה בלאל, אמר: "אני ואימו גידלנו את ילדינו בשביל ימים כאלה. אנו גאים על החדשות על מות הקדושים שלו. גם אני ביצעתי ג'יהאד נגד אויבי האסלאם באפגניסטאן וצ'צניה במשך שנים. מה שנמנע ממני ניתן לו. אני מקווה שגם אנו נמות מות קדושים."[4] עוד דווח כי אוזתורק, במקור מאדירנה, שבצפון מערב תורכיה, ייקבר בלבנון. האתר קרא לקהל להשתתף בתפילת הקבורה על שני התורכים ועל "כל החללים בעזה."

 


על פי הודעת גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, ח'ראז היה בכיר בגדודים. בהודעה נכתב כי הוא ממחנה הפליטים אל-רשידיה וכי הוא "תמך וסייע להתנגדות בתוך [השטחים הפלסטינים] ומחוצה להם והיתה לו טביעת אצבע בשטח... הוא נכח בכל זירות הג'האד במשך כמה עשורים."[5] על פי דיווח ביומון אל-שרק אל-אוסט ח'ראז היה אחראי על יחידת הטילים של גדודי אל-קסאם בדר"ל.[6]

 

דיווחים בעיתונות הערבית: מנגנוני הביטחון לא ידעו על נוכחות התורכים במקום

היומון אל-מודון תיאר את הודעת חמאס על מות שני פעילים בעלי אזרחות תורכית כ"צעד מפתיע" וציין כי למנגנוני הביטחון הלבנונים אין מידע בנושא וכי הם "הביעו פליאה" על המצאות תורכים בקרבת הגבול. היומון דיווח כי אחת הסברות היא שמשימת נוסעי הרכב היתה לאסוף מודיעין לקראת שיגור רקטות לעבר ישראל. סברה נוספת היא שנוסעי הרכב היו אמורים להפגש עם לוחמי חמאס בדרום לבנון ולסייע להם.[7]

 

"מקור ביטחוני לבנוני" אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי "ההצדקות שניתנו לנוכחותם בלבנון הן העברת סיוע למחנות הפליטים הפלסטינים", אולם היומון ציין כי התקיפה בוצעה סמוך לגבול לבנון-ישראל, הרחק ממחנות הפליטים.[8][1]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.11.2023

[2]  Telegram.me/hamasps, 22.11.2023

[3]  גם היומון הלבנוני אל-מודון דיווח כי מדובר באותה תקיפה בה נהרג ח'ליל חאמד ח'ראז אבו ח'אלד ב-21.11 . אל-מודון (לבנון), 22.11.2023.

[4]  Haksozhaber.net, 22.11.2023.

[5]  Telegram.me/qassambrigades, 22.11.2023

[6]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.11.2023

[7]  אל-מודון (לבנון), 22.11.2023.

[8] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.11.2023