המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר ביומון סעודי: פעולת חמאס - מעשה התאבדות נגד חפים מפשע ונגד מאמצי הנורמליזציה
27/10/2023

 

מאמר ביומון סעודי: פעולת חמאס הינה פעולת התאבדות שקורבנותיה נשים וילדים חפים מפשע; מטרתה לקבור את היוזמה לנורמליצזיה בין ישראל לסעודיה ולפיתוח האזור

 

היומון הסעודי עוכאט' פרסם ב-18 באוקטובר 2023 מאמר מאת פהד אבראהים אל-דר'ית'ר שכותרתו "פעולת ההתאבדות של חמאס". הכותב הגדיר את מתקפת חמאס כ"פעולת התאבדות מוחלטת, שקורבנותיה הם נשים וילדים חפים מפשע" וטען כי הפעולה אינה משקפת כלל את רצון החברות באזור. לטענתו, מטרת המתקפה חסרת התקדים של חמאס הינה לחסל המאמצים לפיתוח האזור בהובלת יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן וכן להפסיק את המגעים לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה שהיו עשויים להוביל להקמת מדינה פלסטינית.

 

להלן קטעים ממאמרו של פהד אבראהים אל-דר'ית'ר:

 

"בואו נסקור בזריזות את האווירה באזור לפני השביעי באוקטובר השנה. בחמש השנים האחרונות הופיעה, בהובלת הממלכה הערבית הסעודית, סיסמה חדשה שמשכה את מירב תשומת הלב, "פיתוח תחילה", וזאת לא רק בסעודיה אלא ברמה האזורית. דבר זה נודע בשם "אירופה חדשה", ובבסיסו יצירת אדם ועידודו לחדשנות ויצירתיות. הופעת המגמה חסרת התקדים הזאת באזורנו, אחרי עשורים של כישלון מדיני וצבאי, מלווה בתגובות חיוביות סוחפות בקרב צעירים בפרט, הביאה להתפוגגות סיסמאות ריקות של לאומיות, התנגדות ואסלאמיזציה, שהשמיעו שוב ושוב חלק מהמשטרים והמליציות ששלטו בזירה במשך למעלה מיובל שנים. תוכנית זו, וכל מילה שיצאה מפיו של יורש העצר הסעודי [מוחמד בן סלמאן], היו לשיחת האזור, ברוח של אופטימיות ותקווה. הראיונות לתקשורת עם המנהיג הצעיר הזה הפכו לנצפות ביותר הן באזור והן בעולם.

 

באותו הקשר עצמו החליטה הממלכה, ועמה רוב מדינות המפרץ התורמות, לאמץ עיקרון חדש במתן תמיכה וסיוע. אין תמיכה ללא כדאיות כלכלית שתביא לרווחים הולמים, ככל השקעה פיננסית. כלומר, הפסקת העברות [כספיות] (שהיו למעשה מענקים), לאירגונים או ממשלות במדינות הנתמכות, והמרתן בתוכניות פיתוח. אלא שהצלחת מהלך כזה מצריכה, באופן טבעי, שילוב מאמצים של מדינות האזור כולן, למען הסרת המכשולים והכשרת הדרכים לקראת הסדרים מדיניים תלויים ועומדים, שעלולים לשבש או לעכב את ההצלחה הצפויה. לכן הסכימה סעודיה לתיווך של סין, והגיעה להבנות עם איראן לגבי תוכניות לשיתוף פעולה הכלכלי, שגרירויות נפתחו מחדש, והוחלפו שגרירים.

 

סעודיה הסכימה גם לתיווך הממשל האמריקאי בנוגע לרעיון הנורמליזציה עם ישראל, בתנאים מוגדרים שיביאו להקמת מדינה פלסטינית (פתרון שתי המדינות), לצד תנאים אחרים בין ארצות הברית וסעודיה. למרות עקשנותה הגלויה של ישראל, אינדיקציות שעולות מהמוסדות האינטלקטואלים הגדולים במערב אינן פוסלות את האפשרות שישראל תסכים לדרישות האלה, ולו באופן הדרגתי. לפני כל זה, סעודיה טיפלה בנושא תימן ברוח של פיוס עתידי ובאופטימיות, שהשיבה לתימנים את התקווה והביטחון, העלתה את רמת ההכנסה של התושבים, ועוררה בנייה מחדש של מה שנהרס במלחמות. 

 

בנקודה זו הם (אין צורך לכנותם בשם) חשו שהעניין נעשה רציני, ושייתכן שישראל תסכים לוויתורים שהם עצמם לא הצליחו להשיג לאורך "מאבקם". כלומר, הם חשו שהיוזמה נשמטה מידיהם. לפתע, בשחר יום שבת הנ"ל, נפתחה חזית חדשה בין חמאס לישראל. לו רק היתה כמו קודמותיה, ללא היקף כזה של אלימות והצבת אזרחים כיעד, שהביאו את העימות למצב ההומניטרי המחריד שאנו רואים היום. מה שאירע עתה, כפי שציינו רבים מהמשקיפים, הוא פעולה רחבה שתוכננה כך שההדים והתגובות לה ישתוו להיקף תכניות הפיתוח שמשמשות חלופה לשלום, כדי לקבור אותן ולחסל את סיכויי הצלחתן בעודן באיבן.

 

זוהי פעולת התאבדות מוחלטת, שקורבנותיה הם נשים וילדים חפים מפשע. פעולה שעולה על כל העימותים הקודמים מסוגה בין חמאס לישראל. אין צורך לומר שמה שאירע, בניגוד לעימותים קודמים ובהסתמך על אינדיקציות שמאשרות זאת, אינו משקף כלל את רצון החברות באזור, ובעיקר החברה הפלסטינית, על הצעירים והצעירות שלה. יש היום דור חדש שבניו נולדו אחרי התבוסות, והיו עדים בימי חייהם לכשלונות שונים, בין אם בפלסטין, בלבנון או בסוריה.

 

נשוב לשאול את השאלה החוזרת אחרי כל התנהלות חסרת אחריות: מלבד נתניהו וממשלתו הרעועה אשר מצאה בחמאס מתנת חינם להצלתה, מי מפיק תועלת מהחורבן הזה? שוב תהיה כניעה למליציות שנתמכות של ידי "גורמי חוץ", שחלקן ערביות פה ושם, אשר יובילו את העניינים הרחק מעבר ליסודות הבסיסיים של החיים, ביקוש פרנסה, תחרות בריאה ויצירה. האם פנינו ליובל שנים נוסף שאינו מביא עמו כל פתרונות חליפיים, או הבטחות חיוביות שישימו קץ לסכסוך, או ידחו אותו לדורות הבאים?

 

בכל מקרה, מדינות המפרץ מוסיפות לבנות את האדם ואת הכלכלה. המדינות שלנו מקדמות בברכה וממנות לתפקידים שונים ערבים שיוצרים [או מחדשים], ללא הבחנת דת או מוצא. ההיסטוריה שלנו מעידה שלא הקמנו, ולעולם לא נקים מליציות שכירות להסתתר מאחוריהן כדי לממש מטרות התפשטות. יחסינו עם האחרים גלויים לעין, נאמרים בבירור וחורגים מגבולות האזור, וכוחן של עמדותינו הפך לבינלאומי. היוזמות שנקטנו כאן הן לטובת הציבור באזור ששבע מסיסמאות ואסונות. אזור שהפך למגרש משחקים של אחרים, לממש את "מטרותיהם" בעזרת סוכנים ערבים הבוגדים במולדתם, בארצם ובעמם.