המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סו"י האיראנית תסנים: תרגילי "משענת איתנה" היו תכנון ההתנגדות לתקיפה בישראל
20/10/2023


דוח בלעדי של סו"י האיראנית תסנים: תרגילי "משענת איתנה" היו תכנון ההתנגדות לתקיפה בישראל; ארבע שנות הכשרה של הפלסטינים ל'מבול אל-אקצא'


הקדמה:

סוכנות הידיעות האיראנית, תסנים, המקורבת למשמרות המהפכה פרסמה ב-15.10.2023 דוח בלעדי שכותרתו "[סדרת] תרגילי 'משענת איתנה' [אל-רכן אל-שדיד, בערבית] היו תכנון של [ארגוני] ההתנגדות לתקיפה בישראל; ארבע שנות הכשרה של הפלסטינים ל'מבול אל-אקצא'." בדוח סקרה סו"י תסנים בהרחבה את הכשרת אנשי חמאס בתמרונים המתועדים שנערכו בארבע השנים האחרונות לקראת מתקפת חמאס על ישראל ב-7.10.23.

 

יצוין כי ארגון החמאס הפלסטיני משתייך לציר ההתנגדות של איראן לצד ארגונים נוספים בהם הג'האד האסלאמי הפלסטיני בעזה, ארגון חזבאללה בלבנון, מיליציות שיעיות בסוריה וברמת הגולן, מיליציות שיעיות בעיראק והחות'ים בתימן.

 

יוזכר כי שופר המשטר האיראני, כיהאן, התגאה ב-10.10.23 כי מבצע "מבול אל-אקצא" תוכנן ואורגן ע"י מפקד כוח קודס סולימאני לפני חיסולו, וכי המהיג העליון של איראן ח'אמנאי רמז באוגוסט 2022 ו-2023 על "הכיבוש המוחלט" של ישראל.

 

הפרסום המפורט בסו"י האיראנית תסנים נועד לענות על שתי מטרות. האחת, להלל ולהתפאר במעשי חמאס, ארגון התנגדות אסלאמית בן טיפוחיו של המשטר האיראני, ובעליונות המודיעינית, הארגונית והצבאית שהפגין חמאס על ישראל וצבאה.

 

השנייה, לטעון כי איראן אינה קשורה למעשי הפלסטינים וכי כל היכולות שהפגינו אנשי חמאס הם פרי אימונם, נחישותם ואומץ ליבם. אולם, כפי שמתברר בסקירת תסנים, המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, עצמו, קבע בהצהרותיו את שם המבצע 'סופת אל-אקצא' (בפרסית, בערבית – מבול אל-אקצא) שנים לפני הוצאתו אל הפועל ואף הורה בהצהרות אלה על הקמת מרכז פיקוד ושליטה משולב בין קבוצות ההתנגדות – קבוצות שאיראן מפעילה, מאמנת ומחמשת תחת פיקודו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה קאסם סולימאני ולאחריו, אסמאעיל קאא'ני. בהצהרת ח'אמנאי נאמר: "'אין זה מפתיע שהלוחמים והפעילים מכל הפלגים מתאמים את כל מאמציהם להילחם באויב בתחומי האימונים, הציוד, ההכנה וביצוע קרב משותף בשטח'."

 

לצד צילומים מן האימונים הובאו בסקירת תסנים גם צילומי אמת שצולמו במהלך ההתקפה עצמה על ישראל שבהם טושטשו פני אנשי חמאס.

 

יצוין כי לצד סקירת המהלכים שתורגלו באימונים ושהוצאו אל הפועל במתקפה עצמה פורטו בסקירה גם מהלכי הלחימה העתידיים אותם תרגלו לאפשרות של כניסת הכוחות היבשתיים והמשוריינים של צה"ל לרצועה.

להלן תרגום הסקירה, התמונות והסרטון שצורפו לה:

 

"מאז 2019, לוחמי ההתנגדות הפלסטינים הכינו את עצמם ליישום מבצע מבול אל-אקצא

 על ידי יצירת רשת פיקוד ובקרה משולבת ותכנון תרגילי אל-רכן אל-שדיד ['משענת איתנה]"


 

"יותר משבוע חלף מאז תחילת המבצע 'מבול אל-אקצא' והקרב העז בין לוחמי ההתנגדות לצבא הציוני נמשך. עד כה הצליחו לוחמי ההתנגדות להסב למשטר הציוני כ-1,500 נפגעים במהלך פעולות הקרקע והרקטות. מנגד כ-2,300 בני אדם מרצועת עזה נהרגו בהתקפות האוויריות של המשטר הציוני.

 

כבר מהיום הראשון לקרב הנושא שהפתיע את כל המומחים והאנליסטים היה רמת המוכנות הגבוהה של לוחמי החמאס וכן שמירת המידע לביצוע מבצע זה. זה נושא שהגורמים הציוניים ניסו לייחס לאיראן ולהעמיד פנים שאין ללוחמי ההתנגדות יכולת לתכנן, להתאמן ולהתכונן למבצע כזה. אך מבחינה של הפעולות והפעילות של קבוצות ההתנגדות הפלסטיניות אנו יכולים לראות שהם התכוננו למבצע כזה מזה כארבע שנים וביצעו את השלב האחרון של התרגילים שלהם חודש בלבד לפני תחילת מבצע מבול אל-אקצא.

 

החל משנת 2020 מתכננים לוחמי קבוצות ההתנגדות הפלסטיניות סדרה של תרגילים משותפים 'המשענת האיתנה' באמצעות הקמת חדר מבצעים משותף. לאחר מכן, התרגילים הללו בוצעו מדי שנה ובמטרות ספציפיות אך הבלבול וההפתעה של מנגנוני הביטחון של המשטר הציוני מלמדים שהם לא התייחסו לתרגילים הללו ברצינות רבה."

 

לכתבה צורף סרטון אימוני חמאס בהם פריצת גדר הגבול וחדירה למוצבים ולקיבוצים, השתלטות על חיילים ואזרחים, ירי רקטות על משוריינים ולטווח רחוק יותר, אימוני ים-יבשה ועוד. מצ"ב אותו סרטון, שממרי פרסמה שלושה שבועות לפני המתקפה:  המאמר המשיך: "התרגיל המשותף הראשון של קבוצות ההתנגדות בשם "משענת איתנה 1" נערך ב-29.12.2020. חדר המבצעים המשותף של קבוצות פלסטיניות הדגיש בהודעתו לרגל תחילת תרגיל 'משענת איתנה 1': 'בהתייחס למה שעובר האידיאל הפלסטיני ומולדתנו היקרה מצפון לדרום ואנשינו סובלים מעוול, מצור, התנחלויות ותוקפנות ובזמן שבו מקדשינו נתונים להתנחלות היהודים וחילול, אנו בפלגים של ההתנגדות הפלסטינית מחויבים לשהידים ולשבויים שלנו ולא וויתרנו על הבטחתנו לעם להמשיך בדרך ההתנגדות, הג'יהאד והמאבק'.

 

זו אותה נקודה שמנהיג המהפכה [ח'אמנאי] הדגיש בהצהרותיו בטקסי הסיום של הקאדטים באוניברסיטאות לקצינים של הצבא: 'כשהאכזריות והפשעים עוברים את הגבול – מתעוררת סופה' [שם המבצע החמאסי נקרא סופת אל-אקצא בפרסית].

 

בחלק אחר של הצהרה זו [של ח'אמנאי] נחשפה הקמת מרכז פיקוד ושליטה משולב בין קבוצות ההתנגדות והוכרז: 'אין זה מפתיע שהלוחמים והפעילים מכל הפלגים מתאמים את כל מאמציהם להילחם באויב בתחומי האימונים, הציוד, ההכנה וביצוע קרב משותף בשטח'.

 


 

תרגיל טיהור בניין על ידי לוחמי ההתנגדות בתרגיל 'משענת איתנה 1' 


 

נקודה נוספת הראויה לציון בהצהרה זו היא שחדר המבצעים המשותף של קבוצות ההתנגדות מדגיש כי תרגילים אלו ייערכו בהנחיית מרכז הפיקוד והשליטה המשולב ומצפון לדרום רצועת עזה ובתחמושת מלחמה. כמו כן, מטרת קיום התרגילים הללו היא להגביר את מוכנות כוחות ההתנגדות באמצעות הדמיית תנאי קרב אמיתיים והתמודדות עם תרחישים אפשריים של התקפות אויב.

 

בחינת התמונות של תרגילי 'משענת איתנה' מלמדת כי כוחות ההתנגדות תרגלו במשותף בפועל במשך 4 שנים את כל התרחישים שביצעו במהלך [מבצע] מבול אל-אקצא ובזירת הקרב. תרגול לוחמה עירונית והסתננות ליישובים הציוניים, טיהור, תפיסת מבנים, ניוד כוחות במהירות ותפיסת בסיסים צבאיים של צבא המשטר [הציוני] היו אחד התרגילים המרכזיים של כוחות ההתנגדות.

 


 

תרגול לוחמה אמפיבית והסתננות לחופי האויב על ידי לוחמי ההתנגדות בתרגיל 'משענת איתנה 1'מבצע לוחמה אמפיבית של כוחות חמאס במבצע מבול אל-אקצא


 

כמו כן, תרגול לחימה קרקעית והתמודדות עם פלישת צבא המשטר [הציוני] לרצועת עזה היו חלק נוסף מתרגילי לוחמי ההתנגדות בתרגילי 'משענת איתנה'. המוקד העיקרי של חלק זה היה אימון [לחימה] נגד כלי רכב משוריינים בעיקר טנק מרכבה באמצעות טילים מונחים נגד כלים משוריינים, מוקשים ומלכודות נפץ, רקטות יאסין נגד כלי רכב משוריינים וכן ניהול לחימה צמודה ולכידת צוותי טנקים ונגמ"שים ישראלים. תרחיש זה תורגל בדרכים שונות בכל ארבעת התרגילים וזה מראה שכוחות ההתנגדות השקיעו ברצינות בתחום זה.

 

מנגד, תרגול הסתננות דרך החופים וביצוע פעולות במים ושימוש בסוגים שונים של מוקשים ימיים היו חלק נוסף מהתרגילים המשותפים של לוחמי ההתנגדות בתרגיל 'משענת איתנה' הראשון.

 


 

 תרגול תקיפה ותפיסה של בסיס צבאי של המשטר הציוני על ידי לוחמי ההתנגדות


 

חדירת לוחמי ההתנגדות לבסיס הצבא הציוני במבצע מבול אל-אקצא


 

מדובר בערך באותן פעולות שביצעו לוחמי חמאס בשטח במהלך היום הראשון של הקרב [מבצע מבול אל-אקצא] והם גרמו למספר חסר תקדים של נפגעים ולתדהמה של הצבא ומנגנוני הביטחון של המשטר הכובש את ירושלים [ישראל].

שנה לאחר מכן, ב-26.12.2021 התקיים התרגיל המשותף 'משענת איתנה 2' במפרט זהה לתרגיל הקודם. בתרגיל זה התמקדו דווקא בחציית חומת המכשול והגבול בין רצועת עזה לשטחים הכבושים [ישראל]. זאת למרות שהגבול בין רצועת עזה לפלסטין הכבושה נשלט באמצעי אבטחה קפדניים ואפילו חומות בטון לעומק האדמה כדי למנוע חפירת מנהרות על ידי כוחות ההתנגדות.

 

ירי רקטת יאסין נגד כלים משוריינים בתרגיל 'משענת איתנה 2'


 

שימוש ברקטת יאסין על ידי לוחמי ההתנגדות במבצע מבול אל-אקצא


 

ב-28.12.2022 התחיל התרגיל המשותף 'משענת איתנה 3' בסמוך לגבול רצועת עזה והשטחים הכבושים. בתרגיל זה שבוצע על ידי חלק מובחר של כוחות ההתנגדות [הדגשה של ממרי], התמקדו בביצוע תרגילי תגובה מהירה ומדידת [זמני] מהירות פעולות כוחות ההתנגדות לחציית גדר הגבול ולחדירה ליישובים ולבסיסי הצבא של המשטר הציוני.

 

כמו כן, גם תרחיש לכידת חיילים ומפקדים ישראלים בולטים שבוצע במהלך מבצע מבול אל-אקצא היה חלק מהכשרת לוחמי ההתנגדות בתרגיל זה. תרגיל זה היווה את נקודת המפנה של תרגילי משענת איתנה ומבחן לכוחות המיוחדים והמובחרים של ההתנגדות כדי שיהיו ברמת מוכנות הגבוהה ביותר ביום המבצע.

 

תרגול לכידת חיילים ציונים בתרגיל 'משענת איתנה 3'


 

לכידת חיילים ציונים במהלך מבצע מבול אל-אקצא


 

 

התרגיל המשותף הרביעי והאחרון [בסדרת] 'משענת איתנה' התקיים ב-10.9.2023, כלומר כחודש לפני תחילת מבצע מבול אל-אקצא. בתרגיל זה בוצעו התיאומים האחרונים במסגרת רשת הפיקוד והשליטה המשולבת של קבוצות ההתנגדות הפלסטיניות וכן נערכו ביקורי שטח מצד המפקדים על מנת להבטיח את מוכנות לוחמי ההתנגדות.

 

ביצוע התיאומים האחרונים בתרגיל 'משענת איתנה 4'


 

בשלבים השונים של התרגילים המשותפים המשענת האיתנה, לוחמי ההתנגדות ביחידות הרקטות, הכטב"מים, ההגנה האווירית והסיוע של ההתנגדות ביצעו את תרגיליהם בנוסף לתרגול לחימה קרקעית ומבצעים מיוחדים על מנת לחדור ליישובים הציוניים ולבסיסים הצבאיים וללכוד את החיילים והמתנחלים [כינוי לכל הישראלים]. [הביצוע היה מוצלח] עד כדי כך שביום הקרב הראשון [7.10.23], הם הצליחו לירות יותר מ-5,000 רקטות לעבר השטחים הכבושים [ישראל].

 

אימון יחידות הכטב"מים בתרגילי 'משענת איתנה'השימוש ביחידות הכטב"מים במבצע מבול אל-אקצא


 

אימון יחידות רקטות בתרגילי 'משענת איתנה'


 

 ירי מסיבי של רקטות ההתנגדות במבצע מבול אל-אקצא


 

הדבר מראה שתכנון רשת חדשה של קרבות גרילה במסגרת קרב משולב ורשת פיקוד ושליטה משולבת נמצא בראשם של הלוחמים הפלסטינים כבר שנים והם הצליחו ליישם את האסטרטגיה הזו באופן מלא. ודאי, במהלך תרגילים אלו, כוחות ההתנגדות לא פרסמו חלק מיכולותיהם כדי להגן על המידע המלא שלהם והם נשמרו בסוד מעיני שירותי הביון של האויב. 

 

מבט על רשת הפיקוד והשליטה המאוחדת של כוחות ההתנגדות במהלך תרגילי 'משענת איתנה'
 

נראה כי לוחמי ההתנגדות ביצעו את תרגיליהם באופן שהאויב לא חשב שיש ביכולתם לבצע פעולות מפורטות על סמך תרגילים אלו וייתכן שבשעות המוקדמות של המבצע האויב חשב שהוא עומד בפני תרגיל אימון. בכל מקרה, עד כה הוכיחו קבוצות ההתנגדות שהם תכננו את האסטרטגיות הצבאיות שלהם המבוססות על לחימת גרילה א-סימטרית מתוך ידיעה מלאה של חולשות וחוזקות המשטר הציוני והגיעו לבגרות בתחום תכנון כל סוגי המבצעים וכן אימון וציוד כוחותיהם ותמיכה בשלבי מבצעים שונים.

 

מצד שני, הצבא ומנגנוני הביטחון הישראלי לא הצליחו להבין במדויק את האסטרטגיות והטקטיקות הספציפיות של לוחמי ההתנגדות למרות עשרות חוויות של מלחמה עם הכוחות הפלסטינים ולכן עד כה לא אימצו אסטרטגיה ספציפית במלחמה עם חמאס וקבוצות ההתנגדות האחרות."[1][1] תסנים (איראן), 15.10.2023