המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכירי משטר איראנים, ראשי חמאס וגא"פ: יש קשר בין מתקפת חמאס לצורך בסיכול הנורמליזציה
17/10/2023


בכירי משטר איראניים, ראשי חמאס והג'יהאד אסלאמי קושרים את מתקפת החמאס על ישראל לצורך בסיכול יוזמת הנורמליזציה של ארה"ב-סעודיה-ישראל


הקדמה:

למרות שהמנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, התווה שלושה ימים לאחר המתקפה ב-10.10.23 את הקו הרשמי של המשטר לפיו איראן אינה מעורבת במתקפת ארגון ההתנגדות הפלסטינית חמאס על ישראל, עולה מדברי בכירים איראניים וראשי ההתנגדות הפלסטיניים כי אחת הסיבות למתקפה כעת נועדה גם כדי לסכל את היוזמה האמריקאית-סעודית-ישראלית.

 

יוזמה זו שיעדיה הם הרחבת הנורמליזציה מול ישראל, השגת פתרון מדיני לבעיה הפלסטינית בידי הפטרון הסעודי והכרה בגרעין סעודי מהווה פגיעה אסטרטגית באיראן ובציר ההתנגדות שלה.

 

הסבר הרציונל הזה הן על ידי דוברי משטר איראניים בכירים והן על ידי שלוחיה של איראן בציר ההתנגדות – החמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני – מחזקים את הטענה שאיראן קשורה למתקפת חמאס על ישראל, ושלוחיה פועלים בשמה ולפי האינטרסים שלה, להשגת היעד האיראני של השמדת ישראל. להלן כמה הצהרות בכירים איראניים ובכירי ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים בציר האיראני שמודים כי זו אחת ממטרות המתקפה:


יועץ ח'אמנאי, עלי אכבר ולאיתי: "המבצע המנצח של הפלסטינים מבטיח את השמדת המשטר הציוני בקרוב... אנו מברכים על הניצחון הגדול והאסטרטגי הזה המהווה אזהרה רצינית לכל [המדינות] באזור [המעוניינות] לנרמל את יחסיהן [עם משטר זה]"

יועץ המנהיג העליון ח'אמנאי לעניינים בינ"ל, עלי אכבר ולאיתי, שיגר ב-7.10.2023 מכתבים למזכ"ל הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, זיאד נח'אלה, ולראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, ובהם שיבח את התנגדות הפלסטינים ש"מבטיחה את השמדת המשטר הזה [ישראל] בקרוב" והזהיר את המדינות שמבקשות לנרמל את יחסיהן עם ישראל לבל יעשו זאת.

להלן עיקרי הדברים:

 

"שלום וברכת האל על פלסטין המדוכאת והחזקה ועל הלוחמים שצועדים בדרך האל וממשיכים להילחם, להקריב [חייהם] ולהראות את כוחם היום בגאווה רבה יותר מבעבר. התמונות שפורסמו היום [7.10.2023] ממבצע ההתנגדות הפלסטינית נגד המשטר הציוני הפושע שהרס את ההגמוניה של משטר זה הן ניצחון גדול שהוביל לפחד יחד עם תדהמת האויבים והשמחה והאושר של המוסלמים בכל חלקי העולם במיוחד במערב אסיה [המזה"ת].

 

 יועץ מנהיג המהפכה לעניינים בינ"ל, עלי אכבר ולאיתי  [1]


 

עידן השליטה והעריצות של המשטר הציוני הטרוריסט הסתיים ומה שקורה היום בשטחים הכבושים הוא ביטוי קטן לכוח ולסמכות המצטברים של חזית ההתנגדות האסלאמית בפלסטין. מבצע מבול אל-אקצא המהווה תגובה לפשעים המתמשכים של המשטר הציוני בשטחים הכבושים שינה מהותית את יחסי הכוחות בפלסטין הכבושה ויעמיד את המשטר הציוני בעמדת חולשה עוד יותר. המבצע המנצח הזה שלבטח יקל ויזרז את קריסת המשטר הציוני, מבטיח את השמדת המשטר הזה בקרוב.

 

אנו מברכים על הניצחון הגדול והאסטרטגי הזה המהווה אזהרה רצינית לכל [המדינות] באזור [המעוניינות] לנרמל את יחסיהן [עם משטר זה]. [אנו מברכים] את האומה המוסלמית, האומה הפלסטינית הקנאית, את המפקדים ולוחמי קבוצות ההתנגדות האסלאמיות, את משפחות השהידים והפצועים ומאמינים שהניצחונות ההולכים וגדלים יימשכו עד להשמדת המשטר הפושע הזה."[2]

 

שר החוץ האיראני עבד אללהיאן לסגן מזכ"ל חמאס אל-ערורי ולמזכ"ל גא"פ נח'אלה: "סוגיית פלסטין לא תסתיים בנורמליזציה של יחסי חלק מהמדינות עם המשטר הציוני"

שר החוץ האיראני, אמיר עבד אללהיאן, אמר בפגישתו עם בכירים בחמאס ובגא"פ בביירות ב-13.10.2023 במסגרת סדרת ההתייעצות שערך באזור כי "התנגדות היא זכותו הבלתי מעורערת של העם הפלסטיני נגד הכיבוש."

 

עבדאללהיאן אמר כי הבכירים הפלסטינים שהשתתפו בפגישה זו "רואים במבצע מבול אל-אקצא תגובה טבעית של התנגדות העם הפלסטיני לפשעים היומיומיים והמתמשכים של המשטר הציוני ובמיוחד ממשלתו הקיצונית של נתניהו נגד העם הפלסטיני והתקפות החוזרות והנשנות על מסגד אל-אקצא ואמרו 'למרות פשעי המלחמה שביצע המשטר הציוני הגזלן נגד תושבי עזה המדוכאים, קבוצות ההתנגדות הפלסטיניות מתמודדות מול תוקפנות המשטר בעוצמה והן בעלי יכולת, מוטיבציה ומוסר גבוהים מאוד להמשיך את דרך ההתנגדות.'

 

במרכז מימין לשמאל: זיאד נח'אלה, מזכ"ל הגא"פ, שר החוץ האיראני עבד אללהיאן,

צאלח אל-עארורי, סגן ראש הלשכה המדינית בחמאס, ושגריר איראן בלבנון, מוג'תבא אמאני  [3]


 

בפגישה זו התייחס עבד אללהיאן "להתנגדות כאל הזכות הבלתי ניתנת לערעור של העם הפלסטיני נגד הכיבוש." עבד אללהיאן אמר "על פי הודאתם של כמה גורמים במערב, מבול אל-אקצא הוכיח כי פלסטין חיה ובניגוד לכמה אשליות, סוגיית פלסטין לא תסתיים בנורמליזציה של היחסים של חלק מהמדינות עם המשטר הציוני...  איראן תמשיך במאמציה [לשים קץ לפשעי המלחמה של המשטר הציוני נגד תושבי עזה בהמשך דבריו]."[4]

 

נציג חמאס בטהראן, ח'אלד קדומי: "יש לעצור את הנורמליזציה של היחסים עם המשטר הציוני ולחזק את דרך ההתנגדות ... נהיה עדים לשחרור המולדת היקרה של העם הפלסטיני מהנהר עד לים ולהשמדת המשטר הציוני"

נציג חמאס בטהראן, ח'אלד קדומי, קרא בריאיון לסו"י פארס, האיראנית המקורבת למשמרות המהפכה ב-8.10.2023, לעצור את השיחות לקידום נורמליזציה עם ישראל:

"אתמול [7.10.2023] התרחש בארץ הקדושה פלסטין אירוע אסטרטגי והיסטורי. אתמול  הודיעו ההתנגדות האסלאמית של פלסטין וגדודי עז אל-דין קסאם [של חמאס] כי יחד תחת דגל ירושלים נתחיל בקרב 'מבול אל-אקצא' לשחרור פלסטין מהנהר עד לים וכדי לגרש את המשטר הציוני הטובח בילדים מארץ קדושה זו.

 

ירושלים היא 'הקיבלה' הראשונה [כיוון התפילה] עבור המוסלמים בעולם. המצור על העם הפלסטיני בעזה, ביצוע פעולות ביטחוניות בגדה המערבית, חילול מסגד אל-אקצא, חילול המקומות הקדושים לנוצרים, מדיניות האפליה הגזעית ועוד הם הפעולות שהמשטר הציוני מבצע נגד העם הפלסטיני המדוכא והעם אינו יכול לסבול עוד את התרחשותם. מבצע 'מבול אל-אקצא' החל במטרה לשחרר את פלסטין ולכבד את המוסלמים והאנשים החופשיים בפלסטין. אנו מדגישים שקרב זה שינה את משוואת ההתמודדות עם המשטר הציוני.

 

 נציג חמאס באיראן, ח'אלד קדומי [5]


 

אתמול [7.10.23], חצו גורמים בחזית ההתנגדות האסלאמית הפלסטינית את גבול עזה, נכנסו להתנחלויות הציוניות, הופיעו ב-25 נקודות אסטרטגיות בתוך התנחלויות אלו והניפו בהם את דגל הכבוד והחופש.

 

​האומה האסלאמית התעוררה אתמול לתמיכה בעם הפלסטיני. גם אזרחי איראן היקרים הגיעו לזירה בערים שונות כדי לתמוך בעם הפלסטיני המדוכא. תנועה זו כשלעצמה מעודדת את העם הפלסטיני להתחזק בדרך לשחרור ירושלים. אנו מודים לתושבי איראן ולשוחרי החופש בעולם על התמיכה בעם הפלסטיני המדוכא ואנו גם אומרים לממשלות שביקשו לנרמל את היחסים עם המשטר הציוני שבפעולה זו הן בעצם תוקעות סכין בגבם של הילדים הפלסטינים. יש לעצור את הנורמליזציה של היחסים עם המשטר הציוני ולחזק את דרך ההתנגדות ובעזרת האל נהיה עדים לשחרור המולדת היקרה של העם הפלסטיני מהנהר עד לים ולהשמדת המשטר הציוני."[6]


מחפוז מנור, האחראי על קשרי חוץ של תנועת הגא"פ בביירות: "מטרת מבצע זה הייתה לתמוך במסגד אל-אקצא ולשחרר את האסירים... הסרטונים שהוקלטו ושודרו על ידי ההתנגדות במהלך המבצע מראים שהמשטר הכובש קרס... אנו מקווים שהרוח הרמה של הלוחמים הפלסטינים תביא בסופו של דבר לשחרור כל השטחים הכבושים"

בריאיון לסו"י איסנא ב-9.10.2023 מנה האחראי על קשרי החוץ של ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בביירות, מחפוז מנור, כמה מטרות למבצע סערת אל-אקצא בהן שחרור האסירים הפלסטינים. הארגון שהוא שלוח טהראן מובהק הזהיר את המדינות המוסלמיות ששואפות לנרמל את היחסים עם ישראל. להלן עיקרי הדברים:

 

"פעולות העבר היו ברובן פעולות הגנתיות, אפילו מבצע 'חרב ירושלים' [מבצע 'שומר חומות' 2021] ובו שיגרנו טילים היה הגנתי גרידא ולא בוצעה בו תקיפה צבאית קרקעית. לכן, יש הבדל גדול בין מבצע זה לבין דומים בעבר. כאשר הלוחמים [הפלסטינים] חוצים את מחסומי הגבול ונכנסים לשטחים הכבושים [ישראל] ותוקפים את בסיסי האויב הם מראים שיש הבדל גדול בהשוואה למנגנונים הקודמים.

 

חשיבות מבצע זה היא לא רק בגלל שהוא היה התקפה או שהשתלטנו על בסיסי ישראל אלא [המטרה היא] לשים קץ לנושא האסירים. נושא [שחרור] האסירים רגיש וחשוב מאוד לעם הפלסטיני ויש לקוות שיושג הישג בתחום זה.

 

מבצע זה יצא לפועל בתגובה לכל הפשעים שישראל ביצעה נגד העם הפלסטיני והמקומות הקדושים, הן ברמה האנושית והן ברמת המקומות הקדושים. לדעתי, מבצע מבול אל-אקצא הצליח בתחום זה והשיג את מטרתו וייצור את ההרתעה הנדרשת גם לעתיד כך שאם משטר זה ירצה לבצע פשעים כאלה שוב בעתיד, הוא יחשוב שוב ושוב על ההשלכות.

 

המטרה השנייה וההישג העתידי של מבצע מבול אל-אקצא הם שנוכל לקוות לשחרור האסירים שלנו באופן שמספר האסירים הישראלים שנמצאים כעת בשבי ההתנגדות הוא המספר שיכול לשחרר את האסירים שלנו מבתי הכלא של המשטר הכובש ואנו יכולים להבטיח לשבויים שלנו כבר עכשיו שהם על סף שחרור למרות שהנושא עלול לקחת זמן.

 

המטרה השלישית והמסר של מבצע זה הם עבור המדינות ששואפות לנרמל את היחסים עם 'המשטר הכובש את ירושלים' [ישראל]. מבול אל-אקצא שיגרה את המסר הזה לכל המדינות השואפות לנרמל [את היחסים עם ישראל] שמשטר זה וצבאו שאינם מסוגלים להגן על עצמם ועל אזרחיהם כביכול, לא יוכלו לתמוך ולהגן על המשטרים השולטים במדינות אחרות. לכן, עליהם לחזור לזרועות העמים שלהם. העם הוא זה שיכול להגן על מדינות האסלאם, על כל זכויות המוסלמים והאומות הערביות ולא ישראל או כל משטר שתלטני אחר [הכוונה לארה"ב].

 

פרסום הסרטונים והתמונות [של פשיטת המחבלים] הוא גם חלק מפעולות צבאיות ומסיבה זו סרטונים אלו שהוקלטו ושודרו על ידי ההתנגדות במהלך המבצע מראים שהמשטר הכובש קרס. אנו מדברים על מבצע שהחל ב-5 בבוקר והאויב אפילו לא שם לב למה שקרה. אפילו ישיבת הקבינט הראשונה שלו נערכה בשעה אחת בצהריים, מה שמראה שהוא אפילו לא היה מוכן לקיים ישיבת חירום.

 

אכן, סרטונים ותמונות אלו לא רק שברו את מורל המתנחלים [כינוי לכל אזרחי ישראל] אלא גם החלישו וריסקו את מורל החיילים, הקצינים והמפקדים של הצבא המפורק של משטר זה, ובמקביל, עלה מורל לוחמי ההתנגדות והם מבצעים את הפעולות ברוח רמה ואנו מקווים שרוח זו תביא בסופו של דבר לשחרור כל השטחים הכבושים משליטת המשטר הציוני.

 

הערכתנו למצב זה היא שמבצע זה שירטט מטרות גדולות הן בממדים המדיניים והן בממד הרוחני למרות גודלו הקטן. כפי שהזכרתי בהתחלה, מטרת מבצע זה הייתה לתמוך במסגד אל-אקצא ולשחרר את האסירים. האסירים חיכו לחופש יותר מדי זמן. דיברנו על נושא זה פעמים רבות אולם לא הארגונים הבינלאומיים, לא הארגונים המשפטיים ולא הממשלות המתיימרות [לשמור על זכויות אדם] נקטו כל פעולה בעניין ולא יעשו זאת [גם] לאחר מכן. לכן, הפעולה המעשית למימוש מטרה זו עוברת דרך ההתנגדות ושבי חיילי המשטר הכובש.

 

מבצע זה השיג הישג גדול בתחום זה עד כה. לא מדובר על שניים-שלושה או כמה אסירים אלא מדובר על עשרות ואף מאות אסירים שבהם נמצאים גם אנשי צבא רמי דרג. על סמך זה אפשר לומר שלישראל אין ברירה אלא לשחרר את האסירים שלנו.

 

כמו כן, כל הציוד הדרוש למבצע לרבות יחידות קרקע, הטילים והארטילריה היו בכוננות מלאה וכל אחת מהם הצליחה להשיג את המטרות הרצויות בדרכה ובהתבסס על הציוד שברשותה. המבצע נמשך ביותר מ-20 מקומות ביישובים שונים. ההתנגדות תמשיך להילחם עד להשגת מטרותיה."[7]

 

 מחפוז מנור, האחראי על קשרי החוץ של ארגון הגא"פ בביירות  [8]סגן מפקד משה"מ, עלי פדווי: "המזימה לנירמול יחסים עם ישראל שובשה... ניצחון ההתנגדות יושג במהרה"

גם עלי פדווי, סגן מפקד משה"מ, אמר ב-17.10.2023 בטקס הוקרה של משה"מ שנערך בעיר סמנאן כי "המזימה של הציונים וארה"ב בנוגע לנורמליזציה של יחסי ישראל עם מדינות האזור שובשה בזכות מבול אל-אקצא": 

"אם תקום חזית האמת, עלינו לדעת שהאל הבטיח את הניצחון לחזית האמת ולמפלגת האל ועלינו להתנהג תמיד כאלו אנחנו נמצאים בחזית האמת. מפלגת האל תמיד דומיננטית ומנצחת, זו הבטחה אלוהית. היום, בזכות ברכתה של איראן האסלאמית, חזית ההתנגדות, נשמתו של האמאם ואהדת משמרות המהפכה האסלאמיים, יכולות חזבאללה התפשטו לכל עבר. מבול אל-אקצא היה תבוסה מובהקת שהציונים לא יכולים להיפטר ממנה. הדיכוי [של ישראל] יובס וחזית האמת תישאר עומדת. המזימה של הציונים וארה"ב בנוגע לנורמליזציה של יחסי ישראל עם מדינות האזור שובשה בזכות מבול אל-אקצא. השבח לאל, המצב. בחזיתות ההתנגדות טוב והסבלנות וההתמדה של הלוחמים והאנשים הפלסטינים היא ללא חת,  אינשאללה הניצחון יושג מהר מאוד..."[9]
[1] תסנים (איראן), 7.10.2023

[2] תסנים (איראן), 7.10.2023

[3] מהר (איראן), 13.10.2023

[4] מהר (איראן), 13.10.2023

[5] פארס (איראן), 8.10.2023

[6] פארס (איראן), 8.10.2023

[7] איסנא (איראן), 9.10.2023

[8] איסנא (איראן), 9.10.2023

[9] תסנים (איראן), 17.10.2023