המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אל-אח'באר: ארה"ב מקדמת עסקה לשחרור שבויים "אזרחים" בתמורה לסיוע הומניטרי לרצועה
17/10/2023


עורך היומון אל-אח'באר: ארה"ב מקדמת מול קטר ומצרים עסקה לשחרור שבויים "אזרחים" בתמורה לסיוע הומניטרי לרצועה; חמאס: לא כל השבויים בידינו, יש צורך בהפסקת אש ארוכה


על רקע המשך הלחימה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה שהחלה לאחר המתקפה הרצחנית של חמאס על יישובים אזרחיים ישראלים בגבול הרצועה ב-7.10.2023, פרסם אבראהים אל-אמין, עורך היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה ב-16.10 מאמר בו טען כי נושא השבויים האמריקאים שבידי חמאס נמצא במוקד השיחות בין ארה"ב לבין מצרים וקטר וכי ארה"ב מנסה לקדם עסקה במסגרתה ישוחררו כל השבויים האזרחים, בכללם האמריקאים ובעלי האזרחויות השונות וכן תושבים בעלי אזרחות אמריקאית מרצועת עזה יורשו לעזוב את הרצועה, בתמורה להפסקת אש קצרה במהלכה יוכנס סיוע הומניטרי לרצועה.

 

על פי הדיווח, חמאס טוענת שלא כל השבויים בידייה, דורשת להבחין בין אזרחים אמריקאים לבין בעלי אזרחות אמריקאית שהם חיילים בצה"ל וכן דורשת הפסקת אש ארוכה יותר ומציבה תנאים בנוגע לאופי הסיוע ההומניטרי.

 

להלן עיקרי הדיווח:[1]

 

ארה"ב מקדמת עסקה הומניטרית - הפסקת אש זמנית להכנסת סיוע הומניטרי תמורת שחרור כל השבויים האזרחים ויציאת בעלי אזרחיות זרות מרצועת עזה

לדברי אבראהים אל-אמין "ארה"ב מתעקשת לאפשר הפסקת אש זמנית במהלכה תערך 'עסקה הומניטרית'  כדי להבטיח את יציאת בעלי האזרחות האמריקאית ואזרחויות אחרות מקרב תושבי הרצועה וכן את שחרור השבויים האמריקאים." לדברי אל-אמין, זהו הנושא העיקרי בו מתמקדים המאמצים של ארה"ב מול מצרים וקטר. על פי הדיווח, ההצעה לקטר כוללת "שחרור כל השבויים האזרחים, כולל האמריקאים ותתאפשר יציאת 'הזרים' מהרצועה" בתמורה להכנסת סיוע רפואי ומזון לעזה. אל-אמין דיווח כי קטר העבירה לחמאס את פרטי ההצעה וחזרה עם "כמה שאלות ותשובות שלא מצאו חן בעיני האמריקאים".

 

עמדת חמאס: דרושה רשימה שמית  של השבויים, לא כולם בידינו, לא כולם בחיים

חמאס מבקשת לקבל רשימה שמית של אלה שארה"ב ומדינות אירופאיות אחרות טוענות שהם שבויים שנמצאים ברצועה ולהוכיח האם הם אזרחים או אנשי צבא שנלחמו לצד "צבא הכיבוש" במהלך מבצע מבול אל-אקצא. גורלם של אלה שיתברר שהם אנשי צבא, יהיה קשור בעסקת חילופים עם האסירים הפלסטינים שבבתי הכלא של ישראל.

 

חמאס מכחישה שיש בידיה רשימה כוללת של כל השבויים ברצועה וטענה כי לאחר בדיקה יתכן שיתברר שאלה שארה"ב דורשת את שחרורם לא הוכנסו לרצועה ואולי הם בין הנעדרים שנהרגו בשטח ישראל וגופותיהם טרם אותרו או זוהו.

חמאס גם טוענת שלא כל השבויים נמצאים בידיה או בידי גורם אחד ושהם נמצאים בידי כמה פלגים וקבוצות צבאיות. כמו כן היא טוענת כי בנוסף לשבויים שנחטפו על ידי "אזרחים" עזתיים שהועברו יש שבויים נוספים ברצועה. 

 

עוד טוענת חמאס כי על מנת לרשום את כל השבויים שנמצאים ברצועה יש צורך ב"מנגנון שמחייב זמן חיפוש לא קצר שיכלול את כל הכוחות והמקומות" וציינה כי חלק מהשבויים נהרגו בהפצצות של האויב וייתכן שחלקם נמצאים תחת ההריסות, במיוחד אלה שלא ידוע מי מחזיק בהם.

חמאס רוצה הפסקת אש "מניחה את הדעת" מעבר לשש השעות אותן מציעים האמריקאים והישראלים ושיהיו צעדים שיבטיחו סיוע הומניטרי מיידי בתמורה לשחרור השבויים האזרחים. יתר על כן, יש לאפשר לצוותים רפואיים מחוץ לרצועה להיכנס עם סיוע הומניטרי רב שבתי החולים הפלסטינים זקוקים להם ועם אמבולנסים מצויידים להעברת יותר מ-4000 פצועים אל מחוץ לרצועה לצורך טיפולים. היומון ציין כי יש כמה מדינות שהסכימו לקבלם, כולל מצרים.

 

עוד דורשת חמאס לאפשר לשיירות סיוע שבצד המצרי של מעבר רפיח להיכנס לרצועה בצורה בטוחה, להבטיח שהן לא יופצצו ולאפשר את חלוקת הסיוע לכל הזקוקים לכך בכל שטחי הרצועה.

על פי הדיווח, מצרים הודיעה שהיא מוכנה לסייע ולהעביר את כל הסיוע ההומניטרי לרצועה אבל נשיא מצרים עבד אל-פתח אל-סיסי הודיע לשר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקין ולמפקדי הצבא המצרי שיש להכין רשימות מסודרות של האנשים שייצאו לקבלת טיפול רפואי ושמצרים תתנגד לכניסה של "עקורים או מהגרים" מהרצועה לשטחה.

 

לחץ אמריקאי על חזבאללה שלא להתערב

אל-אמין הוסיף כי  בכירים במצרים, בתורכיה ובקטר הודיעו לכמה גורמים בעזה ובבירות שמופעל לחץ רב בנוגע לנושא ההומניטרי וכי "צעדים אלה ייכפו על ישראל". לדבריהם, נושא זה נמצא במוקד השיחות עם הצד האמריקאי. עוד נכתב כי מדינות אלו פנו לחזבאללה לאחר שארה"ב ביקשה מהן ללחוץ על חזבאללה שלא להתערב במלחמה בעקבות מידע לפיו חזבאללה קושר את התערבותו לא בהרחבת הפעולה הצבאית נגד הרצועה בלבד, אלא גם ל"עומק המשבר ההומניטרי בה."

 

לטענת אל-אמין, ארה"ב פועלת מול מדינות ערב וכן תורכיה כדי להקים ברית פוליטית בהובלתה שתנצל את התקיפות הישראליות נגד חמאס "האויב המשותף," אך בעוד מאע"מ ומרוקו הסכימו לכך, היומון דיווח כי מצרים, סעודיה, ירדן והרשות הפלסטינית, דחו את ההצעה.

 

מקורות בכוחות ציר ההתנגדות מסרו כי בפעם הראשונה, המטרה האסטרטגית של ההתנגדות למנוע את גירוש התושבים מעזה ואת שבירת ההתנגדות ברצועה, תואמת את האינטרסים של מדינות שאינן תומכות בהתנגדות. כך ירדן מודאגת שמטרת הברית שארה"ב רוצה להקים היא לשנות את המציאות הדמוגרפית בשטחים הפלסטינים ולא לעשות רק שינוי פוליטי. ירדן חוששת מהגירת פלסטינים רבים לשטחיה ויצירתה של 'מולדת חלופית' וכן חוששת שהתוכנית האמריקאית להעביר את השליטה בעזה לידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים שיצטרכו למנוע נוכחות של לוחמי חמאס ושאר הפלגים תוביל למלחמת אזרחים פנים פלסטינית.

 

גובר התיאום של ציר ההתנגדות; איראן מנהלת את הפן הדיפלומטי

נוכח זאת, ציין אל-אמין, גוברים המגעים והתיאום בין כוחות וממשלות ציר ההתנגדות ו"נראה כי התיאום בשטח קיים ביותר מזירה אחת וחורג מזירות עזה ולבנון." לדבריו, בעוד בעוד כוחות ההתנגדות דבקים בשתיקתם בנוגע לתגובה האפשרית לתוקפנות הישראלית, איראן לקחה על עצמה את ניהול הפן הדיפלומטי. על פי הדיווח, איראן קיבלה כמה מסרים מארה"ב באמצעות מתווכים, ביניהם קטר, שקראו לה להישאר הרחק מהעימות וללחוץ על חזבאללה לא להיכנס אליו. בתגובה אמר שה"ח האיראני אמיר עבד אללהיאן שנפגש עם חסן נצראללה מזכ"ל חזבאללה כי נצראללה אמר לו שכל התרחישים נבחנים ובכל רגע הסכסוך יכול להתרחב. עוד אמר עבד אל-להיאן כי ארצו עשויה למצוא עצמה מאיימת על הכוחות התומכים בישראל אם ישראל תמשיך בתוקפנות, אז "איש לא יוכל לשלוט על המצב".[1] אל-אח'באר (לבנון), 16.10.2023.