המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: צעירים סעודים חוגגים את ההלאווין כדרך להתנער מהאיסורים שהוטלו עליהם בעבר
23/11/2022


כותב סעודי: צעירים סעודים חוגגים את ההלאווין כדרך להתנער מהאיסורים שהוטלו עליהם בעבר

חגיגות ההאלווין (ליל כל הקדושים) בסעודיה עוררו לאחרונה תגובות בשיח התקשורתי במדינה. הסופר ובעל הטור הסעודי, עבדאללה בן בח'ית, פרסם מאמר ביומון הסעודי עוכאט' ב- 4.11.2022 בו טען כי השתתפותם של צעירי הממלכה בחגיגות אלו היא ביטויי להתנערותם מהאיסורים האסלאמיים הרבים שהוטלו עליהם במשך עשרות שנים ומתרבות הדיכוי והמוות שהתחנכו על ברכיה.

 

עבדאללה בן בח'ית[1]


להלן תרגום קטעים מן המאמר:

"אמרו לנו, לפני שנים, שאסור להתנהל עפ"י לוח השנה הגרגוריאני. איש מאיתנו לא היה זקוק שיסבירו לו את הסיבה לאיסור, שכן מהשם ברור שלוח השנה הזה הוא נוצרי. אלא שעברו שנים, ואנו משתמשים בלוח השנה הזה, ולא ראיתי מוסלמי שהמיר את דתו לנצרות, שאמונתו נפגעה, או שסר מדרך הישר [עקב כך].


[בנוסף], לפני שנים [קרי, בשנת 2010] נקלענו  לוויכוח מר [בתוך סעודיה], לאחר שהממשלה החליטה לאחד את לימודי הבנות עם לימודי הבנים תחת הנהלה אחת. התווכחנו כמי שמתווכח [בניסיון] להוכיח את קיומה של השמש. היה עלינו להוכיח שהשמש קיימת ושהיא עדיין זורחת בכיפת השמיים. היה עלינו להוכיח שלאיחוד שתי המחלקות [הללו] תחת הנהלה אחת, אין כל קשר לעירוב [בנים ובנות באותה כיתה].

 

מי שחי לפני שש שנים, והיה מודע [לאירועים] בעת ההיא, בוודאי זוכר את המאבק שניהלו [הגורמים] הללו נגד הוורד[2]. לראשונה בהיסטוריה האנושית, הפך הוורד לאיום [בכלל] ולאיום על אמונתם ודתם של האנשים [בפרט]. המלחמה נגד הוורד הייתה [נקודת] השיא של מלחמות קודמות שהתנהלו נגד היופי, המוסיקה, הדרמה, [סוגת] הרומן, הציור, הצילום ונגד האושר.... היה איסור להציג [בגלוי] את הוורד, ובראש ובראשונה את הוורד האדום, סמל האהבה, כפי שנהגו הצעירים להצהיר. תבוסת הוורד הייתה ניצחון מוחץ לכיעור.

 

במשך שנים היופי דעך, והכיעור הלך והתפשט. מלחמותיהם נגד היופי החלו בפעילות לייבוש הרגשות האנושיים. הם נהגו להוביל את הילדים אל בתי הקברות. כל ילד היה צריך לשכב פרקדן בקבר מוכן וכל מי שלא בכה נדרש לבחון את ליבו האכזר. מאחר שנאסר על נשים להיכנס לבתי הקברות, הנשים המטיפות [לאסלאם] לקחו על עצמן את המשימה להפיץ את הכיעור בצד הנשי. הן החלו להסתער על שמחות של נשים, להשביתן ולקיים במקומן הדגמה מפורטת של רחצת המת, הלבשתו בתכריכים והאופן שבו יש לבַכּותו [3].... 

 

למתבגרים [הללו] היו סיוטים בלילה מחיבוטי הקבר של 'האמיץ הקרח' שאורב להם[4] וממכשף שיפריד בין אמו ואביו וממכשף אחד שיכשיל אותו בלימודים. וכך, הילדים [האלו] של בתי הקברות, אלו אשר ניפצו את הטלוויזיה של המשפחה וקרעו את תמונותיהם ותמונות חבריהם, לקחו את האחריות לידיהם, לאחר שיובש טעם החיים בעיניהם, והחלו לרדוף את האנשים בשווקים ולפגוע בפרטיותם. אחר כך הם עברו למשימה החשובה ביותר: לפוצץ מסגדים, משרדי ממשלה ובתים של אנשים שלווים, לקרוע את תעודות הזהות שלהם ואת הדרכון של ארצו ולחבור לארגונים שמסתובבים בעולם במטרה להרוג.

כיום, ובאותה טקטיקה של הפחדה והטלת אימה מפני טקסים ומנהגים שהם בגדר עבודת אלילים, אנשי ה'צחווה'[5] עוסקים בחגיגות ההאלווין ורואים בחגיגות אלו חג של השטן ששורשיו פגאניים... הם חושבים שהם נלחמים בשמחה, כפי שנלחמו בוורד. אלא שהצעירים [שחוגגים] את ההאלווין, לא רק שמחים ומתבדרים, אלא גם נוקמים את נקמת הוורד."[6]

 [1] אל-ריאד (סעודיה), 11.12.2021

[2]עד שנת 2017 חגיגות יום האהבה היו אסורות בסעודיה. ביום זה נהגו אנשי משטרת הדת להתפרס ברחבי המדינה ולמנוע מסיבות לכבוד החג ואף קנייה ומכירה של סמלי החג כמו פרחים ומתנות בצבע אדום. לאורך השנים נשמעה בסעודיה ביקורת חריפה על איסור זה. ראה למשל: ביקורת בסעודיה על האיסור לחגוג את יום האהבה במדינה

[3] על העיסוק במוות בבתיה"ס בסעודיה ראו דוחות ממרי:  https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?1061
https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/item?2444

[4] הכוונה למסורות של פרשנים מוסלמים לפיהם נחש 'אמיץ וקירח' מנחית מכות בקבר למי שזונח את התפילה

[5] 'אל-צחווה אל-אסלאמיה' ['ההתעוררות האסלאמית'] – תנועת אסלאם פוליטי שהוקמה בסעודיה בשנות השמונים של המאה ה-20 ע"י כמה חכמי דת סעודים. התנועה שילבה בין השקפות הזרם הווהאבי הסלפי לבין האידיאולוגיה של תנועת האחים המוסלמים.

[6] עוכאט' 4.11.2022