המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מורה מחברון וחבר פת"ח מנציח את המחבל עודיי אל-תמימי במסגרת מבחן בפיזיקה
7/11/2022


מורה מחברון וחבר פת"ח מנציח את המחבל עודיי אל-תמימי במבחן בפיזיקה: "חשבו את המרחק שעבר השהיד ממחסום שועפאט עד מעלה אדומים"


ברשתות החברתיות ובתקשורת הפלסטינית דווח השבוע כי ח'ליל אבו שרח' ומוחמד עודה, שני מורים בבית ספר התיכון אל-ט'אהריה לבנים בחברון, כללו במבחן בפיזיקה לתלמידיהם בכיתה י' שאלה בנושא שני הפיגועים שביצע לאחרונה המחבל עודיי אל-תמימי במחסום שועפאט ובכניסה למעלה אדומים. אחד המורים, ח'ליל אבו שרח', פעיל תנועת פת"ח בחברון, פרסם את תמונת המבחן בחשבון הפייסבוק שלו, שזכתה לתפוצה רבה ולתגובות שבח וברכות מצד רבים, ובכללם ביטאון הרשות הפלסטינית והטלוויזיה הפלסטינית.

 

דוח זה יציג את השאלה במבחן הפיזיקה על עודיי אל-תמימי ואת התגובות שהיא עוררה.

 

המורה מחברון מתגאה במבחן שחיבר: "פיזיקה בריח דם השהידים"

ב-27.10.22, פרסם המורה ח'ליל אבו שרח' בחשבון הפייסבוק שלו, תמונה של השאלה במבחן בפיזיקה  שנתן לתלמידיו וכתב לצידה: "פיזיקה בריח דם השהידים. רחמי אללה על השהיד עודיי אל-תמימי".

 

לשאלה צורפה מפה המציגה את הדרך בין מחנה הפליטים שועפאט למעלה אדומים וכך נכתב בה:

"האיור שלהלן מייצג את המסלול שעבר השהיד עודיי אל-תמימי, שיצא ממחנה הפליטים שועפאט לעבר הכניסה להתנחלות מעלה אדומים, בהתאם לשרטוט המצורף.

חשב (5 נקודות):

1.      את המרחק שעבר השהיד מרגע יציאתו ממחנה הפליטים ועד הגעתו להתנחלות מעלה אדומים.

2.      את הַהֶעְתֵק[1] בין מחנה הפליטים שועפאט ועד מקום מותו כשהיד בכיכר [הכניסה] להתנחלות מעלה אדומים.

3.      לו השהיד יכול היה לחזור אל מחנה הפליטים שועפאט ממנו יצא, מה היה העתק [הדרך] שלו?"[2]

 

השאלה במבחן

 


המורה ח'ליל אבו שרח' הינו פעיל בתנועת פת"ח ומכהן כסגן מזכיר לשכת המורים שלה בחברון. בעקבות מותו של המחבל אל-תמימי, פרסם אבו שרח' בחשבון הפייסבוק שלו סדרת פוסטים בשבחו.[3] כמו כן, לאחרונה הוא פרסם פוסט בשבח אנשי מנגנוני הביטחון של הרש"פ שחברו למליצית גוב האריות.[4]


שבחים בתקשורת הפלסטינית וברשתות החברתיות ל"יצירתיות" שהפגינו המורים

תמונת המבחן זכתה לשיתופים רבים ברשתות החברתיות, לברכות ולשבח. חשבון הפייסבוק של היומון הפלסטיני וביטאון הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, התגאה במבחן בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו, בו נכתב: "המורים מוחמד עודה וח'ליל אבו שרח' קשרו בין גבורתו של השהיד עודיי אל-תמימי לבין מקצוע הפיזיקה, כשנתנו לתלמידיהם שאלת חישוב הנוגעת לגבורתו של עודיי, מבצע הפעולות בשועפאט ומעלה אדומים". לפוסט צורפה גם כרזה עם תמונתו של עודיי אל-תמימי ותמונה של המבחן ועליה נכתב: "גבורתו של עודיי אל-תמימי – חומר לימודי של שני מורים פלסטינים".[5]

 

הפוסט של ביטאון הרש"פ: "גבורתו של עודיי אל-תמימי – חומר לימודי של שני מורים פלסטינים"

 


גם חשבון הפייסבוק של הטלוויזיה הפלסטינית פרסם כרזה דומה עם תמונתו של עודיי אל-תמימי עליה נכתב: "הפעולה של [עודיי] אל-תמימי בצורת שאלה במבחן בפיזיקה".[6]


הכרזה בחשבון הפייסבוק של הטלוויזיה הפלסטינית

 


 בנוסף, משתמשים פלסטינים ומהעולם הערבי שיבחו את שני המורים על "הרעיון היפה" ו"היצירתיות" שהפגינו, וטענו כי זוהי דרך מצוינת לשלב בין המציאות לחומר הנלמד בבית הספר וללמד על "מעשי הגבורה הפלסטינים".[7] המשתמש  @Allam9900שיתף בטוויטר את תמונת המבחן וצייץ: "... הג'יהאד לא מצריך רק אבק שריפה".[8][1] בפיזיקה העתק הוא הווקטור הקצר ביותר המחבר בין נקודת מדידה התחלתית של מיקומו של גוף לנקודת מדידה סופית של מיקומו של גוף.