המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבים סעודים ואמירתים: המערב נבהל מאימת המל"טים האיראנים רק כשהם קרבים לארצותיו
2/11/2022


העיתונות הסעודית והאמירתית: המערב הצבוע מזועזע מן השימוש במל"טים איראניים במלחמה באוקראינה, אך מתעלם מן השימוש בהם במזה"ת

 

בצל המלחמה הניטשת זה שבעה חודשים בין רוסיה לאוקראינה ובעקבות הדיווחים על כך שרוסיה עושה שימוש במל"טים תוצרת איראן כדי לתקוף מטרות באוקראינה, התפרסמו בעיתונות בסעודיה ובאמירויות מאמרים אשר האשימו את ארה"ב ואירופה בצביעות ובמוסר כפול בנוגע לאיראן.

 

לטענת כותבי המאמרים, במשך שנים התעלמו ארה"ב ואירופה משיגור המל"טים האיראנים לעבר סעודיה ואיחוד האמירויות על ידי החות'ים, כמו גם ממעשיה ההרסניים של איראן בסוריה, עיראק, לבנון ותימן. אולם כעת, כשהאיום של המל"טים האיראנים התקרב לאוקראינה ולאירופה, ארה"ב ואירופה יוצאות בתוקף נגד איראן ואף מטילות עליה סנקציות.

 

הכותבים הדגישו כי ארה"ב ואירופה משלמות כיום את מחיר הנאיביות שלהן כלפי איראן והתעלמותן מפשעיה.

לטענתם, ממשל ביידן, ממשל אובמה ומדינות אירופה התעלמו מהתעצמותה הצבאית והטכנולוגית של איראן, ממעשי המיליציות המזוהות עימה באזור ומהפשעים שביצעה נגד העם הסורי בגיבויה של רוסיה. בכך, למעשה, הם עודדו אותה להמשיך ולפגוע במדינות האזור ואף לסייע לרוסיה במלחמתה נגד אוקראינה ומדינות נאט"ו.

 

העולם המערבי מתעלם מ"המל"טים שמשגרת איראן לעולם הערבי" אך מוטרד כשהם משוגרים "למערב"[1]


 

דוח זה יציג קטעים מכמה מאמרים אלה.

 

עיתונאי סעודי בכיר: שתיקת ארה"ב והמערב על התנהלותה של איראן דרבנוה להעז לפגוע במדינות אירופה

טארק אל-חומיד, כותב בכיר ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט טען במאמרו כי התעלמותן של ארה"ב ואירופה מהמל"טים האיראניים שפגעו במדינות האזור ומהפשעים של איראן היא שהביאה לכך שמל"טים אלה מאיימים היום על אירופה. לדבריו, ההתמודדות עם הסכנה האיראנית לא תתאפשר ללא יחסים תקינים של ארה"ב עם סעודיה ומדינות האזור ומחייבת גיבוש של תוכנית כוללת להתמודדות עם הסכנה האיראנית.

הוא כתב:

 

"I prefer to be candid in my political commentary, to call a spade a spade. When it comes to Iran’s destructive actions in the region and across the world, we have to call it how it is. For this reason, I have to say that Iranian interference in the Ukraine war by supplying Russia with drones is an Iranian attack on NATO countries.

"Yes, just as it has targeted and is targeting our region, Iran is now targeting Europe. Iranian drones were used to attack oil processing facilities at Abqaiq in 2019, and these are the same drones that the Houthis have deployed against Saudi Arabia and the UAE.


"The Popular Mobilization Forces and Asaib Ahl al-Haq use these same drones in Iraq, and Hezbollah uses them to strike Israel. These drones are not new, but Europe and the United States have only recently woken up to them because Iranian drones are now hitting NATO countries [sic].

"Thus, it is the silence of the US and Europe, especially the endless mistakes that Americans keep making in the way they deal with Iran, [that] has emboldened Iran to attack European countries, NATO in particular…

"Alright, today Washington is saying that the Russians’ alliance with Iran, which was manifested in the use of the drones in Ukraine and [in] the country sending its experts to Ukraine, threatens the international community. We don’t know how we can confront this alliance without good and positive relations with Saudi Arabia and thus, the countries of the region.


"And so, the fact that Iranian drones are now targeting NATO countries [by attacking] in Ukraine is not the result of fleeting contingencies. Rather, it is genuine aggression, and it demonstrates that remaining silent about Iran’s crimes, in both the region and Europe, has become a real and unprecedented threat.

"Iran does not just repress its citizens. It also targets the countries of the region, and it has destroyed four Arab capitals so far. Its drones now target a European capital, Kyiv, and Iran is doing so to target all NATO countries.

This matter does not require targeted sanctions on entities and individuals in Iran. Instead, it demands a comprehensive plan for how to address the dangers posed by Iran, which now threatens Europe with patent political blackmail.


Tough sanctions must be reimposed on Iran, and a plan B for how to deal with it must be developed, even if it is a military option. We also need to speed up the building of an integrated defense system for the region that covers all its moderate and stable countries and Israel.


"Direct actions to target the Iranian militias in the region, from Syria to Yemen and from Lebanon to Iraq, must also be undertaken. Targeting does not necessarily imply military action, it could take the form of support for the forces opposed to those militias. More importantly than either this or that is the need to support the peaceful people of Iran facing the regime's vicious killing machines."[2]


הממשלים הדמוקרטיים בארה"ב היו סובלניים מדי כלפי איראן ולכן היא השתלטה עליהם[3]עיתונאית סעודית: האמריקאים שהפגינו אזלת יד מול איראן נזעקים נוכח איומיה על אירופה

בדומה לכך, גם העיתונאית הסעודית, אמל עבד אל-עזיז אל-הזאני, מתחה בטורה ביומון אל-שרק אל-אוסט ביקורת על ארה"ב ואירופה הנוקטות במדיניות של איפה ואיפה אשר באה לידי ביטוי בהתעלמותן מהטרור שמפעילה איראן נגד תימן וסעודיה, אך נזעקות היום כאשר איראן מסייעת לרוסיה במלחמה נגד אוקראינה והאיום מתקרב לאירופה כולה. היא קראה לסעודיה ומדינות המפרץ לדאוג קודם כל לאינטרסים שלהן. כך כתבה: "...לא ניתן להסכים למדיניות של איפה ואיפה מצד המעצמות... מדוע בעיני מדינות המערב אוקראינה שונה מסוריה, מעיראק, מלבנון ומתימן? הרי איראן היא גורם משותף [המאיים על] כולן.

 

בשנת 2016 החליט ממשל אובמה לעצור מכירת תחמושת לסעודיה ואף החזיר את יועציו הצבאיים [ששהו בה], מתוך עמדה ברורה כי נוכחותם הצבאית נועדה מלכתחילה להיאבק בארגון אל-קאעדה שנחלש. ממשל אובמה גם סירב לנקוט עמדה נגד החות'ים הנתמכים על ידי איראן, באופן שסותר את התחייבויותיו בתחילת כהונתו. ממשל ביידן המשיך את המגמה הזו כשהוציא [מסעודיה] את מערכת ההגנה האווירית פטריוט... ביידן פתח את כהונתו עם מסר ברור לאיראן ולסעודיה בכך שהסיר את שמה של המיליציה החות'ית מרשימת ארגוני הטרור, יום לאחר שהפסיק את תמיכתו הצבאית [לכוחות הקואליציה בהובלת סעודיה] בתימן. איראן הודתה לו בדרכה [כשהחות'ים] שיגרו מל"טים אל סעודיה, ובחודשים שלאחר הסרת שמם מרשימת הטרור הגבירו את המתקפה נגד [אזורים בתימן] - מארב, תעז ואל-חדידה – שגבתה קורבנות [רבים]. צעד אמריקאי זה הסב לתימן ולאזור רק הרס והעצים את פעילותה העוינת של איראן. ביידן סבר כי צעד שכזה ידרבן את החות'ים לשלום ויקל על כניסת הסיוע ההומניטרי [לתימן] – אך כל זה לא קרה, פשוט מאוד משום שאיראן לא נוטה לשלום... אדרבא, היא מפיקה תועלת מחולשתו של ממשל ביידן כלפי מה שמתרחש בתימן ומשתיקתו נוכח הכאוס בעיראק והחורבן הכולל בסוריה.


[לאחרונה] וושינגטון ובירות אירופה המשפיעות כמו ברלין ופריז, וכל מדינות האיחוד האירופי נקטו לפתע עמדה עוינת מאוד כלפי איראן, אך זה לא משום שהמצפון [שלהן] התעורר מאוחר, אלא משום שאיראן תומכת בצד הרוסי במלחמה הנוכחית [באוקראינה]. אירופה רואה במלחמה זו מלחמת קיום. אשר לוושינגטון, היא מביטה עליה מנקודת מבט רחבה יותר לפיה הצלחתה של רוסיה באוקראינה היא הצלחתו של הצד היריב, ש[החברה] החשובה ביותר בו היא סין.

 

[מדינות המערב] זעמו כשאיראן סייעה לצבא רוסיה ובערי אירופה נערכו הפגנות הדורשות [להטיל] סנקציות על איראן ולעצור את השיחות על תיק הגרעין... המלחמה באוקראינה חשפה [והוכיחה את נכונותן של] עמדות רבות  שבמשך עשורים שלטו בתפיסה הערבית בנוגע להשקפות ההומניות [הצבועות] של המערב. שכן, ארה"ב נסוגה מסוריה בעקבות חדירת הרוסים, אך היא מסייעת כיום בכוח צבאי ולוגיסטי לאוקראינים נגד הרוסים. המסקנה החשובה ביותר מכך היא שערכי המערב שרירים וקיימים כל עוד תופי המלחמה [הולמים] הרחק מאוזני האירופים, אך כשהם מתקרבים [לאירופה], ממשלותיה זועמות והעמים [האירופים] מתקוממים משום שהאינטרסים שלהם מאוימים.


במציאות שכזו, כיצד צריכות לנהוג מדינות ערב, ובייחוד סעודיה ו[מדינות] המפרץ? זכותן הבסיסית היא להחזיר [למדינות המערב] באותה מטבע ולדאוג לאינטרסים שלהן, בין אם הם כלכליים או פוליטיים, מבלי להסב נזק לידידים עד כמה שאפשר... כולנו מבינים כי כיום לכל [מדינה] יש זכות להציב בראש סדר העדיפויות שלה את האינטרס העצמי שלה".[4]

רוסיה עושה שימוש במל"טים של איראן נגד אוקראינה[5]


 

בעל טור ביומון אמירתי: המערב משלם את מחיר בורותו בהבנת הקשר בין רוסיה לאיראן

ח'יראללה ח'יראללה, עיתונאי לבנוני ובעל טור ביומון האמירתי אל-ערב היוצא לאור בלונדון, ייחס חשיבות דלה לסנקציות שהטילה לאחרונה אירופה על איראן, בשל מכירת מל"טים לרוסיה לצורך המלחמה באוקראינה. לדבריו, מדינות המערב לא הבינו את עומק הקשר בין רוסיה לאיראן, שבא לביטוי בין היתר גם במערכה בסוריה וכעת הן משלמות מחיר על הערכותיהן השגויות.

 

כך כתב: "אין שום דבר מעורר תמיהה... בהסתייעות של נשיא רוסיה פוטין ברפובליקה האסלאמית האיראנית במלחמתו האבודה נגד אוקראינה. הפנייה הרוסית [לשימוש] במל"טים האיראנים חשפה את מידת חולשתו של צבא רוסיה שנכשל בהכנעתה של אוקראינה. זהו ביזיון החושף את מידת הפיגור של התעשייה הצבאית הרוסית, בייחוד בתחום הטכנולוגיה המודרנית. פוטין לא הבין מעולם כי מדינה שהיקף הכלכלה שלה קטן מהיקף הכלכלה של איטליה [קרי: רוסיה], לא יכולה למלא תפקיד של מעצמה, גם אם יהיו ברשותה כל הטילים וכל פצצות הגרעין.

 

הכישלון הרוסי נובע בין היתר מעמידתו האיתנה של העם האוקראיני בהנהגת נשיאו ולדימיר זלנסקי מצד אחד, וממיקומה הגיאוגרפי החשוב מאוד של אוקראינה, מצד שני. הנשיא הרוסי לא ידע שהעם האוקראיני, שנהנה מטעם החירות מאז שנות התשעים של המאה הקודמת, מסרב להיות שוב תחת חסותה של רוסיה.

 

בעלת הברית האיראנית חשה לעזרת [רוסיה] אשר מעולם לא חסכה ממנה תמיכה צבאית ומדינית. מה שמעיד יותר מכל על מידת התיאום בין איראן לרוסיה הוא הצטרפותה של רוסיה למלחמה נגד העם הסורי בסתיו 2015, כאשר משטר בשאר אל-אסד והאזורים העלאווים היו בסכנה חמורה. די היה בביקור של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה [דאז] קאסם סולימאני במוסקבה כדי שרוסיה תתערב באופן ישיר בסוריה...

 

עוד קודם לכן, באוגוסט 2013 עשה פוטין את כל הנדרש כדי למנוע מראש המשטר הסורי סנקציות אמריקאיות כלשהן בשל השימוש שעשה בנשק כימי במלחמתו נגד הסורים בר'וטה של דמשק.

 

המערב שילם את מחיר תמימותו והתעלמותו מפשעיהן של רוסיה ואיראן בסוריה. מבחינתו, אסור לאפשר לפוטין לנצח באוקראינה, משום שהיא נמצאת באירופה ונפילתה [בידי רוסיה] משמעותה  [כי גם] מדינות נוספות, בהן פולין ורומניה יפלו תחת ההגמוניה הרוסית.

 

תגובת האיחוד האירופי על כך שאיראן מכרה לרוסיה מל"טים שבהם הותקפו אתרים שונים באוקראינה הייתה הטלת סנקציות חדשות על הרפובליקה האסלאמית [קרי: איראן]. לסנקציות האלה לא תהיה השפעה ניכרת, רק משום שהקשר בין רוסיה לרפובליקה האסלאמית המיוצגת על ידי משמרות המהפכה, עמוק בהרבה מכפי שסבור המערב...

 

המערב לא אמור להיות מופתע מכך שרוסיה משתמשת במל"טים איראנים במלחמה באוקראינה, [שכן] נראה כי הקשר בין טהראן למוסקבה הוא קשר אורגני, כמו הקשר בין משטר בשאר אל-אסד ובשאר עצמו מצד אחד, לבין משמרות המהפכה האיראניים וזרועותיו מצד שני.

 

העולם השתנה לנוכח המלחמה באוקראינה. מה שלא השתנה היא גישתו הנאיבית של המערב כלפי איראן וכלפי דמותו של אדם כמו ולדימיר פוטין שמוכן להשמיד את אירופה כולה כדי שהאמריקאים יכירו בו כמנהיגה של מעצמה שנעלמה – קרי: ברית המועצות. מצער כי המערב הזה לא קלט מעולם את משמעות הקשר הרוסי-איראני הלכה למעשה. הרפובליקה האסלאמית הצטרפה למלחמה נגד העם האוקראיני; משמרות המהפכה מכשירים את אנשי הצבא הרוסים [להשתמש] במל"טים אשר לא מבחינים בין מטרה אזרחית למטרה צבאית באוקראינה.

 

אנו עדים כעת להימורים מוזרים ולהערכות שגויות [של המערב]. המערב - אירופה וארה"ב - משלם את מחיר ההימורים וההערכות הללו, לפיהם אפשר להפריד בין רוסיה לאיראן. הערכות שגויות אלו לא לקחו בחשבון מה המשמעות של להניח לרוסיה ולאיראן לכתוש עם כמו העם הסורי מבלי להיענש על כך!"[6]

 

 

 

 [1] אל-אקתצאדיה (סעודיה), 27.10.2022

[3] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.10.2022

[4] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.10.2022

[5] אל-ערב (לונדון), 19.10.2022

[6] אל-ערב (לונדון), 24.10.2022