המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונים קטרים ממסדיים ערב יום ירושלים: ישראל חותרת להריסת כיפת הסלע ומסגד אל-אקצא
29/5/2022

הסתה בעיתונות קטרית ממסדית לקראת מצעד הדגלים לציון יום ירושלים בישראל: ישראל חותרת להרוס את כיפת הסלע ומסגד אל-אקצא; זהו יום מקודש של התנגדות ויש להפכו ליום זעם בכל מדינות העולם


לקראת מצעד הדגלים המסורתי הצפוי להתקיים הערב יום ירושלים (29.5.2022) פרסמו שני יומונים קטריים ממסדיים מאמרי מערכת המסיתים נגד ישראל, מאיימים עליה וקוראים להתקוממות נגדה.

 

מאמר המערכת של היומון הקטרי הממסדי אל-וטן טען כי קיום מצעד הדגלים במסלול שנקבע הינו פרובוקציה מצד ישראל אשר שואפת "לחלק את אל-אקצא" בין מוסלמים ליהודים ו"חותרת להרוס את כיפת הסלע ואת מסגד אל-אקצא". המאמר כינה יום זה "יום מקודש" של התקוממות פלסטינית אשר מגנה מפני "מזימות הייהוד של הכיבוש" וקרא להפכו ליום זעם בכל מדינות העולם, כאות לסולידריות עם תושבי העיר ירושלים. מאמר המערכת ביומון אל-שרק הקטרי הזהיר כי ההתעקשות הישראלית לקיים את מצעד הדגלים היא בבחינת "הזמנה ברורה להסלמה ולליבוי מעגל חדש של אלימות באזור". לדברי המאמר, "נוכח ההסלמה הישראלית והמצעד המתגרה, נראה כי כל האופציות פתוחות בפני התפתחות המצב בשטחים הפלסטיניים".

 

לוגו היומונים אל-וטן ואל-שרק:

 

 


להלן תרגום קטעים משני המאמרים:

 

היומון הממסדי אל-וטן: היום תחל ההתקוממות של ההמון הפלסטיני כדי להגן על ירושלים ואל-אקצא

במאמר המערכת של היומון הקטרי אל-וטן, שמתפרסם היום, ה-29.5.22, תחת הכותרת "ההגנה על המקומות הקדושים" נכתב: "הפלסטינים קוראים להניף היום [29.5.22] את הדגלים הלאומיים בכל מקום, במחאה נגד מצעד הדגלים הישראלי, שראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, החליט להותירו ללא שינוי, כָּפּרובוקציה החדשה מצד הישראלים. היום תחל ההתקוממות של ההמון הפלסטיני כדי להגן על ירושלים ואל-אקצא והיא זקוקה לתמיכה וסיוע של האומות הערבית והאסלאמית ושל משטריהן ועמיהן, בהיות היום, יום ראשון [29.5.22] בבחינת יום [שהינו] מקודש לסיכול מזימות הייהוד של הכיבוש. זוהי אחריות היסטורית המוטלת על כתפי כולם. יש לייצר מצב של התנגדות כללית למצעד הדגלים הישראלי שיגיע לשער שכם, שהוא מקום מושבם של הירושלמים [הפלסטינים], מכיוון שבמהלכו משתמשים המתנחלים בביטויים פוגעניים ומעוררי סלידה, כדי להתגרות ברגשות הדתיים והלאומיים, שהיא התגרות בכל הערבים והמוסלמים ללא יוצא מן הכלל.

 

תמיכה בסוגיה הפלסטינית בכל האמצעים הכספיים, המורליים, התקשורתיים ועוד, דרושה כעת יותר מאי פעם בעבר.  סיוע למען ניצחון פלסטינים הוא סיוע למען ניצחון של דתנו ,של מקור השייכות שלנו ושל ערביותנו, משום שנושא ירושלים אינו נוגע לפלסטינים או לערבים [בלבד] אלא לכל המוסלמים והמצב הנוכחי מחייב להפוך את היום הזה [קרי, יום ה-29.5.22] ליום זעם בכל מדינות העולם כאות סולידריות עם תושבי העיר ירושלים.

 

הכיבוש שואף לחלק את אל-אקצא לפי קריטריונים של זמן ומקום [קרי, חלוקת זמני התפילה במקום וחלוקת השטח בו], כהכנה להריסת כיפת הסלע ומסגד אל-אקצא. על כל הערבים והמוסלמים לפעול יחדיו כדי לשלוח מסר ברור, לפיו מדובר במשחק באש אשר עלולות להיות לו השלכות חמורות שחובה למנוע אותן באמצעות פעולה רצינית ואחראית, כדי להניע את הקהילה הבינלאומית למלא את התפקיד שאותו נמנעה [עד כה] מלבצע - קרי תרגום החלטות האו"ם למעשים - ולדחוף לכיוון הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית. אם לא כן, ימשיכו שלטונות הכיבוש לבצע את תוכניתם לייהוד ירושלים ולהשתלטות על המקומות הקדושים בה, שהם קדושים לכל מוסלמי ולכל ערבי באשר הוא שם."[1]


היומון הממסדי אל-שרק: ישראל מזמינה הסלמה וליבוי מעגל חדש של אלימות באזור

במאמר המערכת של היומון הממסדי אל-שרק נכתב: "משמעות התעקשותה של ממשלת הישות הישראלית לאפשר למתנחלים לקיים את מצעד הדגלים הישראלי המתגרה ולפלוש למזרח ירושלים ולשכונותיה, הצפוי להתקיים היום, יום ראשון [29.5], היא הזמנה ברורה להסלמה ולליבוי מעגל חדש של אלימות באזור כהיענות לאידיאולוגיה ימנית חשוכה וקיצונית ולתוכניות הייהוד וההתפשטות של המתנחלים.

 

המצעד הזה, שמתקיים במקביל לציון יום השנה לכיבוש ירושלים המזרחית בידי ישראל כבר גרם לאורך השנים להתפרצות עימותים רבים עם העם הפלסטיני, שהאחרון שבהם היה מערכת 'חרב ירושלים' [הכוונה למבצע "שומר החומות" במאי 2021], בה פתחה ההתנגדות הפלסטינית נגד התוקפנות הצבאית הישראלית על רצועת עזה בשנה שעברה...

 

היום, נוכח ההסלמה הישראלית והמצעד המתגרה, נראה כי כל האופציות פתוחות בפני התפתחות המצב בשטחים הפלסטיניים. זאת, על רקע האיומים ששיגרה ההתנגדות הפלסטינית והאזהרות החוזרות ונשנות של הממשלה הפלסטינית, שהטילה על ראש ממשלת היישות הישראלית, נפתלי בנט הקיצוני, את האחריות המלאה והישירה לפיצוץ זירת הסכסוך והאזור כולו, [והזהירה כי] הדבר יוביל לסכסוכים דתיים בלתי נשלטים.

 

ההסלמה הזו והשלכותיה, ובפרט הפגיעה בירושלים ובמקומות הקדושים בה, מהווים איום ממשי על הביטחון והיציבות באזור, בהיותה קריאת תגר בוטה נגד העם הפלסטיני והאומות הערבית והאסלאמית, הפותחת פתח בפני מלחמה אזורית הרת אסון.

 

בלתי מתקבל על הדעת שהקהילה הבינלאומית תתייצב בעמדת הצופה מהצד נוכח האיום החמור הזה על השלום והביטחון בעולם, מבלי לנקוט את הצעדים המתחייבים כדי לבלום את התרחישים הקטסטרופליים, שעלולים להתרחש כתוצאה מהפשעים וההתגרויות המתמשכים של הכיבוש הישראלי נגד העם הפלסטיני."[2]

 

 [1] אל-וטן (קטר), 29.5.2022

[2]  אל-שרק (קטר), 29.5.2022

תגיות