המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב פלסטיני: האחים המוסלמים מסתמכים על הגותו של סייד קטב, כארגוני הסלפיה ג'יהאדיה
7/1/2021


כותב פלסטיני: האחים המוסלמים מסתמכים על הגותו של סייד קטב

בדיוק  כמו ארגוני הסלפיה ג'יהאדיה

 

בעקבות מתקפת הטרור שהתרחשה בווינה ב-2.11.2020, פרסם עדלי צאדק, בכיר לשעבר במשרד החוץ של הרשות הפלסטינית וחבר לשעבר במועצה המהפכנית של פת"ח,[1] מאמר ביומון אל-ערב היוצא לאור בלונדון תחת הכותרת "מאיזה מוח שטני נולד הטרור הזה?". במאמרו הצר צאדק על כך שתנועת האחים המוסלמים ממשיכה לפעול בזירה הפוליטית במדינות הערביות והאסלאמיות ואף במדינות העולם, שרבות מהן מסרבות להגדיר אותה כארגון טרור ואף רואות בה תנועה פוליטית מתונה. לטענתו, תנועת האחים המוסלמים כלל אינה תנועה מתונה שכן היא – כמו ארגוני הסלפיה-ג'יהאדיה – מסתמכת על האידיאולוגיה הקיצונית שהגה סייד קטב (1906-1966) שדוגלת ברעיון האשמת האחר בכפירה (תכפיר) והתרת דמו. לדבריו, המפתח לטיפול בתופעת הטרור הוא התנערותם של חסידי קטב, ובראשם ארגון האחים המוסלמים, מהגותו של קטב ואימוץ אידיאולוגיה מתונה. הוא הזהיר כי אם לא יעשו כן, ישלמו את המחיר.

 

עדלי צאדק[2]להלן תרגום קטעים מהמאמר:

 

"...למתקפת הטרוריסטים בווינה ביום שני בלילה אין הסבר... בעבר נהגנו להאשים גורמים [אחרים] בעמידה מאחורי הטרוריסטים, [בטענה כי הללו רוצים] לפגוע בדת האסלאם באופן ספציפי, לחסל את ענייניהם [המדיניים] של המוסלמים, לסכל את שאיפותיהם ליציבות שתאפשר פיתוח [במדינותיהם] ולהסית נגדם את העמים והחברות האחרות... אך עם המשך התופעה, העניין נעשה מוזר ומסובך יותר, ואיננו יודעים לענות על שאלות פשוטות: מה רוצים [הטרוריסטים] הללו מעוברי אורח? מה הם איבדו בבית הכנסת היהודי בווינה או במסגד בבאר אל-עבד בסיני?[3] במוחו של איזה שטן נולדו הפשעים האלה? שהרי בית הכנסת היהודי אינו נמצא בסכסוך עם המוסלמים ויהודי וינה אינם תוקפים את מסגדי וינה... מה הטעם לרצוח עוברי אורח וכיצד יכולים פשעים כאלה לקדם עניין [מדיני] כלשהו?

 

במלוא הפרגמטיות והכנות, עלינו להכיר בכך שמחלותינו, בפרט בנושא הטרור, נובעות ממצב השפל ההלכתי אשר מניע את תפיסות הקבוצות האסלאמיסטיות. מחלות אלה נובעות גם מטיפשות המשטרים [הערבים], ממעשי העריצות [שלהם] ומהעדר שיח [פתוח] ודמוקרטיה.

 

במישור ההלכה האסלאמית, ידוע כי מה שמכונה האסלאם הפוליטי הוא [זה] שהניח את התשתית למחלה הזו, ובמיוחד סייד קטב וכל אלה שאימצו [את רעיונותיו] וביססו את דבריהם על מה שכתב. התוצאה הייתה [הופעתם של] מתחזים [למלומדים בתחום] ההלכה האסלאמית, חולי נפש ששונאים את עצמם ואת חברתם, חותרים לטהרנות מדומיינת ומשלים את עצמם כי הם ראויים להיות אפוטרופוסים של האמונה [הדתית], בזמן ש[בפועל] הם בורים, דמגוגים וכסילים.

 

ייתכן שהיהודים לא היו היעד הבלעדי של התקיפות בווינה, שהרי כל אדם הוא יעד ראוי מבחינת [הטרוריסטים] האלה: כנסייה במצרים, התקהלות המונית ברחובות לונדון, תחנת מטרו באירופה או אפילו פאב או מועדון לילה... חסידי רעיון התכפיר של סייד קטב מרבים להשתמש במונח [הכללי] 'האומה' [בהתכוונם לאומה האסלאמית] כאילו שהם אוהביה, [הגם] שאינם מגדירים על איזה אומה הם מדברים. מ[עיון ב]התבטאויותיהם עולה, כי למרות שהם מתפארים ב'אומה', הם מביעים שנאה כלפי 999 מתוך כל 1000 איש מבניה!

 

יש להכיר בכך שהניסיון של השלטונות במדינות הערביות והאסלאמיות לטפל בבעיית הסטייה הזו נכשל... למרבה הצער, מדינות רבות ממשיכות להתייחס להנהגת האחים המוסלמים ההולכת בדרכו של סייד קטב כאל [הנהגה של] תנועה פוליטית מתונה. יתר על כן, רוב מדינות המערב לא נענו לקריאות להגדיר [את תנועת האחים המוסלמים] כטרוריסטית. זאת למרות שניתן להכריע את העניין הזה באמצעות שאלה פשוטה: האם ישנו טרוריסט, חופשי או בכלא, שיש לו מקור סמכות אחר זולת [האידיאולוגיה] שייסד סייד קטב?...    

 

מן הראוי לשאול גם האם חכמי הדת פוסקי ההלכה האסלאמית לאורך ההיסטוריה, אשר כתבו עשרות אלפי עמודים עוד לפני תקופת הדפוס, היו בורים ב[תחום] הדת? האם לא היו טקסטים או פרשנויות לפני הופעתו של סייד קטב באמצע שנות החמישים של המאה העשרים? האם סייד קטב... היה בעל ידע רב יותר בענייני הדת ובקשר של הדת לעולם הזה מאשר [כל] פוסקי ההלכה יראי השמיים [שקדמו לו] ואשר [בניגוד אליו] היו מסוגלים להכיל את הנוצרים והיהודים ואפשרו למשוררים האתיאיסטים לייצר את שירתם?...

 

הבעיה [טמונה] בכך שארגון האחים [המוסלמים] שפועל בזירה הפוליטית ומשתתף בוויכוחים בין הצירים [הפוליטיים] ואף יוזם אותם, לא העז עד כה לדון במה שכתב אדם שלא הצליח להיות סופר, משורר או מבקר [כלומר סייד קטב], אך חשב שביכולתו להמציא את רעיון התכפיר הסוטה מדרך הישר, שגרם לשפיכת דמם של מוסלמים ושל לא מוסלמים.  

 

את הטיפול בתופעת הטרור יש להתחיל בחסידי מקור הסמכות האידיאולוגי שלו [קרי, קטב]. אין משמעות לטענה כי האחים [המוסלמים] הם מתונים ואנשי דרך האמצע ["וסטיון"]. שכן, כל עוד הם מתבססים על מה שכתב סייד קטב, אין הבדל בינם לבין הסלפיה-ג'יהאדיה. אם ארגון האחים [המוסלמים] לא יעשה זאת [כלומר, יתנער מכתביו של קטב], הוא יהיה הראשון לשלם את המחיר..." [4][1] צאדק הורחק מהתנועה בשנת 2016 לאחר שהואשם בקשרים עם סיעת מוחמד דחלאן והשתתפות בקמפיין שתקף את היו"ר מחמוד עבאס. https://alresalah.ws, 6.8.2016; https://paltimeps.ps, 10.8.2016

[3] הכוונה למתקפת הטרור ב-24.11.17 על מסגד הכפר אל-רודה בצפון סיני שנמצא בסמוך לעיר באר אל-עבד.

[4] אל-ערב (לונדון), 4.11.2020