המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתון קטרי לונדוני: הידבקות טראמפ בקורונה - תוצאת של מדיניותו הפופוליסטית וקלת הדעת
10/10/2020


עיתון קטרי לונדוני: הידבקות טראמפ בקורונה - תוצאת של מדיניותו הפופוליסטית וקלת הדעת

 

בתגובה לדיווח על הידבקות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנגיף הקורונה, פרסם היומון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי" הנמצא בבעלות קטר מאז שנת 2013, מאמר מערכת, ב-2.10.20, שכותרתו: "טראמפ – לאן לקחה קלות הדעת של הנשיא האמריקאי את העולם?". במאמר נטען כי לעגו של טראמפ ליריבו ג'ו ביידן על כך שהוא עוטה מסכה, מעיד על מדיניותו הפופוליסטית הבזה למדע ומעודדת שנאה וקיטוב. במאמר נטען כי מדיניות קלת דעת זו של טראמפ תשפיע על כל העולם וכי גם הגעה אופורטוניסטית לכס השלטון אינה מחסנת בפני מגפות."[1]

 

טראמפ והקורונה[2]


 

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

"יומיים בלבד לפני שנודע כי נדבק ביום שישי (2.10.20) [בנגיף הקורונה], לעג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ליריבו, המועמד לבחירות לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית ג'ו ביידן, משום שהתמיד לעטות מסכה במקומות הציבוריים, ואמר: אינני עוטה מסכות כמוהו, כל אימת שאנו רואים אותו הוא חובש מסכה. קודם לכן, ביום חמישי (1.10.20), נסע טראמפ עם צוות הבחירות שלו לניו ג'רזי כדי להשתתף בטקס התרמה במועדון הגולף שלו, שם שהה בקרבת עשרות אנשים ללא מסכה, לא במהלך האירוע ולא במטוס שבו טס. 

 

מקרה אחרון זה, שהביא להידבקותו של טראמפ, מייצג דרך חשיבה אינדיבידואלית וכללית. הוא התעקש מאז תחילת הקמפיין שלו להשתתף באירועים גדולים, לקדם צורות שונות של טיפול מזויף [בווירוס הקורונה], לשקר לציבור בנוגע לסכנה הנשקפת מהמגפה ולגעור בממונים, כדי להניעם לשוב ולפתוח את בתי הספר. הדבר משקף לדברי ה'וושינגטון פוסט'... את העדר הרגישות המוחלט מצדו כלפי אחרים ואת אי יכולתו לחשוב על חייו של איש זולתו.

 

האמת היא שאפשר להשליך את עמדתו של טראמפ בנוגע לקורונה על כל נושא שהמדיניות קלת הדעת שלו נוגעת בו: כך לגבי ארה"ב עצמה, שבה קטפה המגפה את חייהם של 207 אלף איש, וכך לגבי העולם, ובפרט לגבי האזור הערבי שלנו שנתקל ביהירות עצומה מצד בעלי בריתו  [של טראמפ] באזור. [זאת] לאחר שהוא [טראמפ] נתן לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו חופש פעולה נגד הפלסטינים והממשל שלו הטיל את כל כובד משקלו - באמצעות חתנו [של טראמפ] ג'ארד קושנר, שגרירו הקיצוני בישראל [דיויד פרידמן] ושר החוץ שלו מייק פומפאו -  כדי להעביר את 'עסקת המאה' ולהפעיל לחץ על מדינות ערב לעשות נורמליזציה עם ישראל.

 

במהלך השנים האחרונות ראינו גם: כיצד נתן טראמפ דרור ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן לנקוט את מדיניות הדיכוי שלו, שהעולם נזכר באחד ממאפייניה הבולטים לפני ימים אחדים, ביום השנה [השני]  לציון רציחתו של ג'מאל ח'אשוקג'י ; כיצד התייחס למדיניותו של עבד אל-פתאח אל-סיסי 'הדיקטטור המועדף עליו' כפי שכינה אותו [3]; וכיצד העניק חסות להסכם הנורמליזציה [של ישראל] עם בחריין ועם איחוד האמירויות שחמקה [מאחריותה] להקמת מליציות ובתי כלא בתימן ובלוב ולשכירת שכירי חרב ורוצחים בינלאומיים לצורך ביצוע משימות של רצח וחטיפה.

 

דעותיו של טראמפ משקפות למעשה [את דעותיו של] זרם רחב ובעל השפעה ברוב קצווי העולם. מדובר בדעות שבזות למדע ולועגות לשוחרי השמירה על [איכות] הסביבה ועל כדור הארץ. המגמות הפופוליסטיות שלו מניחות יסודות לשנאה של אוכלוסיות הרוב כלפי המיעוטים, [שנאה] של החזקים כלפי החלשים ו[שנאה] של העשירים כלפי העניים. זאת, ללא מחשבה מינימלית על כך שמדיניות זו עתידה [בסופו של דבר] להשפיע על כולם ושהגעה אופורטוניסטית לכס השלטון אינה מחסנת את בעליה מהשפעת הטבע וכדור הארץ שאנו חיים עליו [על בני אדם באשר הם] ואינה הופכת אותם לעמידים יותר בפני מגפות. [מדיניות זו גם] לא הופכת את ארצותיהם לחזקות כפי שהם חושבים, שכן קיטובים חריפים הם מרשם בדוק למלחמות אזרחים." [4]

 

קריקטורות נוספות מאל-קודס אל-ערבי על הידבקות טראמפ בקורונה

 

הקורונה מכריעה את טראמפ [5]

 

"טראמפ מהכרזתו על יכולתו להתגבר על הקורונה ועד להידבקותו בה!!" [6]
[1]  אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 2.10.20

[2]  אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 5.10.20

[3] מתייחס לכינוי "הדיקטטור המועדף עלי" שהדביק טראמפ לעבד אל-פתאח אל-סיסי, כשהמתין לפגישה עמו בשולי פסגת 7G בצרפת ב-14.9.2019.

[4]  אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 2.10.20

[5]  אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 3.10.20

[6] אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 2.10.20