המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי מצרי: ארה"ב מעלימה עין מכך שקטר היא אכסניה לארגוני טרור
18/9/2020


עיתונאי מצרי: ארה"ב מעלימה עין מכך שקטר היא אכסניה לארגוני טרור

 

ב-22.8.20 ארח נשיא תורכיה, רג'פ טאיפ ארדואן, באיסטנבול משלחת של בכירי חמאס שכללה את ראש הלשכה המדינית אסמאעיל הניה, סגנו צאלח אל-עארורי, ראש חמאס חוץ, מאהר צלאח, חבר הלשכה המדינית עזת אל-רשק, ונציג חמאס בתורכיה ג'יהאד יר'מור. בתגובה, פרסם משרד החוץ האמריקאי הודעה המגנה את ארדואן ותורכיה על הפגישה עם הניה – המוגדר ע"י ארה"ב והאיחוד האירופאי כמנהיג של ארגון טרור - ומזהירה כי צעד זה "תורם לבידוד תורכיה מהקהילה הבינ"ל"[1]. בעקבות גינוי זה, פרסם העיתונאי המצרי, סלימאן גודה, ב-6.9.20, מאמר  ביומון אל-מצרי אל-יום, בו טען כי ארה"ב נוקטת מוסר כפול במדיניות החוץ שלה: מצד אחד מגנה ובצדק את תורכיה, על אירוח אנשי חמאס הטרוריסטים, אך מצד שני מתעלמת מכך שאותם אנשי חמאס והניה בראשם, יצאו לתורכיה מקטר, שבה הם שוהים חודשים ארוכים. לדבריו, בשל מוסר כפול זה, אין להתפלא על כך שמדיניות משרד החוץ האמריקאי נתפסת כבלתי אמינה.

 

להלן תרגום חלקים ממאמרו של גודה:[2]

 

סלימאן גודה[3]


 

"בחנתי הודעה שיצאה מטעם משרד החוץ האמריקאי ותהיתי אם ארה"ב מצפה מאיתנו שנאמין לתוכנה, או שהיא יודעת בינה לבין עצמה, שהמוסר הכפול ש[קיים] בהודעת משרד החוץ שלה, יגרום לנו לא להאמין לה וכתוצאה מכך, לא להאמין [להודעות משרד החוץ האמריקאי] בעניינים אחרים?!

 

מורגן אורטגוס, דוברת משרד החוץ, אמרה כי ... קבלת הפנים שערך באנקרה [כך במקור] נשיא תורכיה, רג'פ טאיפ ארדואן לאסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ומשלחת שליוותה אותו, תהיה אחת הסיבות לבידודה של תורכיה בזירה הבינ"ל. 

 

[אך] את תשומת לבי משכו הביטויים בהם השתמשה הדוברת מורגן כשאמרה שחמאס מסווג כארגון טרור על ידי ארה"ב והאיחוד האירופאי ושקבלת הפנים למנהיגיה בבירה התורכית הופך אותה לבירה שעומדת בשורה אחת עם הטרור ותומכת בו לאורך כל הדרך! 

 

תורכיה ראויה כמובן לבידוד בינ"ל, לא רק בגלל קבלת הפנים הזאת אלא מסיבות נוספות רבות, ביניהן הרשאתה לאנשי ארגון דאעש לעבור דרך שטחה לסוריה ולעיראק, במהלך התקופה שבה הפך הארגון הזה את האזורים הללו למקום מושבה של מה שכינה מדינת הח'ליפות. וסיבה נוספת [לבידוד תורכיה] הם אנשי המיליציות ושכירי החרב שאותם שלחה - ועדיין שולחת - למערב לוב. 

 

[אך] הפרדוקס המדהים הוא שוושינגטון יודעת היטב שהניה שוהה זה חודשִים בבירת קטר דוחה, וחרף זאת היא מעלימה עין משהותו שם, ומכך שדוחה מארחת מנהיגים של ארגוני טרור והיא מתעוררת רק כאשר הוא [הניה] יוצא יחד עם בכירי ארגונו לביקור באנקרה ונפגש עם ארדואן!    

 

דוחה בעיני ממשל טראמפ היא עיר בירה מתוקנת, תרבותית והגונה, שאיננה מארחת מנהיגים של ארגוני טרור, ואם אותם מנהיגים עוברים לבירה התורכית, או-אז הופכת אנקרה לבירה לא מתוקנת, לא תרבותית ולא הגונה, הגם ששתי ערי הבירה מארחות את אנשי הטרור במידה שווה. 

 

זהו המוסר הכפול שאותו נוקטת אמריקה כלפינו באזור פעמים רבות ולאחר מכן שואלת בתמימות של ילדים: למה אתם לא מאמינים לי?!"

 [1] state.gov, 25.8.2020

[2] אל-מצרי אל-יום (מצרים), 6.9.2020

[3] adarpress.net, 28.5.2020