המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב עיראקי: הארגונים השיעים הנאמנים לאיראן בעולם הערבי הביאו רק צרות למדינותיהם
21/7/2020


כותב עיראקי: הארגונים השיעים הנאמנים לאיראן בעולם הערבי הביאו רק צרות למדינותיהם

 

ב-25.6.20 פרסם מהדי קאסם, בעל טור ביומון העיראקי המקוון https://www.sotaliraq.com , מאמר בגנות הארגונים והמפלגות המזוהים עם האסלאם הפוליטי השיעי ברחבי העולם הערבי הנאמנים למשטר האיראני, כדוגמת כמה מהמפלגות השיעיות בעיראק, ארגון חזבאללה בלבנון והחות'ים בתימן. לדבריו, ארגונים ומפלגות אלה הביאו על מדינותיהם הרס וחורבן, שחיתות, עוני, אבטלה ופגיעה בשירותים כתוצאה מגזל כספי הציבור והזנחת השירותים לציבור. מנגד, שיבח קאסם את השיעים "הנבונים", כדבריו, בבחריין ובכווית שלא נכנעו למזימות המשטר האיראני ובכך הצילו את מדינותיהם מגורל דומה.


מהדי קאסם[1]


 

להלן תרגום קטעים מהמאמר:

 

"הכול יודעים איך מפלגות האסלאם הפוליטי - השיעיות והסוניות... - החזירו את עיראק כמעט לתקופת האבן, כתוצאה מהשוד המאורגן [שביצעו] בכספי הציבור מחד גיסא, ומהזנחתם את הבנייה ואת המודרניזציה של מוסדות המדינה, השירות הציבורי, החינוך, הבריאות והתרבות מאידך גיסא. הדבר הגיע עד כדי כך שעיראק הפכה להיות כמו חלק ממדינות אפריקה הנחשלות אשר ממוקמות בלב ג'ונגלים מלאים בחיות פרא טורפות ונפוצים בהם מקרים של בורות, פיגור ואומללות. עיראק הפכה למדינה פושטת רגל וכושלת עד כדי כך שהממשלה אובדת עצות כיצד לשלם את שכרם של עובדי המדינה והגמלאים בחודשים הקרובים.

 

נראה שאותו דבר כמעט קורה לעם הלבנוני בשל שליטתם והשפעתם של חזבאללה וזרועותיו הארוכות, החמושות והאלימות, במסגרת הברית [שכרת הארגון] עם נשיא לבנון, מישל עון, שנועדה לתת לחזבאללה לגיטימציה מסוימת להתנהגותו הפוליטית הסחטנית, המאופיינת לעתים במדיניות בריונית ולעתים במדיניות 'המקל הגדול'[2] זוהי אותה קואליציה מפוקפקת, בה חברו יחדיו מפלגות האסלאם הפוליטי השיעיות עם מפלגת האחים המוסלמים הסונית העיראקית במסגרת הקואליציה המסוכנת, המפוקפקת וההרסנית שהיתה מעולם עבור ההווה והעתיד של עיראק.

 

בחזרה ללבנון שם יש משברים חונקים בתחום הפיננסי, בתחום השירותים [לאזרח] ובתחום הכלכלה אשר פוקדים את רוב השכבות החברתיות. משברים אלו באים לידי ביטוי בשחיתות, בעוני, באבטלה, במתן שירותים לקויים, בחיי דוחק ובמתיחויות ביטחוניות חמורות. חרבו של חזבאללה מונפת אל על ומאיימת לערוף את ראשו של כל מי שמתנגד או מוחה על תנאי המחייה והשירותים המבישים הנוכחיים בלבנון. זאת, בנוסף לפעולות הדיכוי הסמויות [של חזבאללה] נגד חופש הדעה והביטוי. מצב זה גרוע הרבה יותר מהמצב ששרר בשוך מלחמת האזרחים [בלבנון]...

 

בצנעאא' בה שולטים החות'ים הנאמנים למשטר האיראני, מראות העוני והמחסור לצד מראות החורבן וההרס היו ועודם חמורים ואיומים יותר. למשטרים בסעודיה ובאמירויות היה גם כן תפקיד נפשע ובולט בכך, משום שהמשטרים האיראני והסעודי ניסו לחסל חשבונות ביניהם על אדמת תימן, כשכל צד נשען על תומכיו ועל שכירי החרב שלו שם.

 

אותו אסון ואותן צרות לאומיות יכולים היו להתרחש בבחריין לו [השיעים] נאמני המשטר האיראני שם היו מצליחים לנקוט יוזמה, להפיל את המשטר ולכפות משטר 'אסלאמי', הדומה למשטר האסלאמי הנוכחי של שודדים וכנופיות בעיראק. או-אז היה העם הבחרייני חווה כעת את אותו מצב מביש ונוראי של סבל וייסורים נפשיים, אותם חווים העמים העיראקי והלבנוני. אולם, השיעים הנבונים בבחריין הקשיבו לקול ההיגיון והתבונה וכך הצליחו להרחיק מהעם הבחרייני, על כל שכבות החברה, את הצרות [הפוקדות] כעת את עיראק.

 

אותו הדבר ניתן לומר גם על השיעים הנבונים בכווית. הם לא הקשיבו למזימות המשטר האיראני לשנות את המצב בה לטובתו באמצעות כמה סוכנים 'אידיאולוגים', ולהפוך את כווית לחצר אחורית והרוסה של המשטר האיראני המלאה בפסולת, זבל, עוני, אבטלה, שירות ציבורי לקוי, מחלות קטלניות ואומללוּת...."[3]

 [1]  http://aliraqnews.com, 24.7.2013

[2]  "מדיניות המקל הגדול' - Big Stick Policy, מיוחסת לנשיא ארה"ב, תיאודור רוזוולט, שאמר על אופן ניהול יחסי החוץ:  "דבר בנועם, אך אחוז במקל גדול".