המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך יומון לבנוני המקורב לחזבאללה: בין ארה"ב לאיראן יש כיום מלחמה של ממש
26/6/2019


עורך יומון לבנוני המקורב לחזבאללה: בין ארה"ב לאיראן יש כיום מלחמה של ממש; עלינו לשקול לפגוע באינטרסים של המערב באזור

 

אבראהים אל-אמין, עורך היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה, פרסם ב-14.6.19 מאמר בו התייחס לחששות הרבים מפני אפשרות של עימות ישיר בין ארה"ב לאיראן וטען כי מה שמתרחש כיום בין השתיים הוא כבר "מלחמה במלוא מובן המילה". הוא הדגיש כי הפגיעות האחרונות באינטרסים של המערב באזור הן רק "תגובה ראשונית" שאינה משקפת כהוא זה את התגובה הצפויה נגד מעלליה של ארה"ב ואף קרא "לשקול להרוס את כל האינטרסים של המערב בלבנון ובאזור". אל-אמין הצביע גם על הפאניקה השוררת במדינות המפרץ הנסמכות על הנפט בעקבות פעולות החבלה שהיו לאחרונה במנגנוני ייצור הנפט והובלתו והעריך שפעולות כאלה ואף חמורות מהן יימשכו. לדבריו, עצם קיום המו"מ עם האויב פירושו כניעה, ולכן צדק המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, כשהביע התנגדות נחרצת להידברות עם ארה"ב.

 

אבראהים אל-אמין[1]

 

להלן תרגום קטעים מהמאמר:[2]

 

מי שחוששים מעימות ישיר בין צבא ארה"ב לצבא איראן מתנהגים כאילו מה שקורה כעת אינו מלחמה של ממש שמנהלת ארה"ב נגד איראן ונגד בעלי בריתה ומשתפי הפעולה עמה. [גם] מכונת התקשורת העצומה עדיין גורסת שלא ניתן להגדיר כמלחמה דבר שהוא פחות מעימות צבאי. ישנם שני מחנות [מבחינת הגישה למלחמה כזו]: משתפי פעולה ושותפים [של ארה"ב] - כמו אירופה, ישראל, סעודיה ואיחוד האמירויות - אשר אינם רוצים שהמלחמה תמשיך להיות מוגבלת למישורים הכלכליים והביטחוניים בלבד ודורשים בתוקף להעביר אותה אל המישור הצבאי, בתקווה להיפטר מאויבם הראשון -  קרי איראן.  המחנה השני  כולל את אלה [מקרב האיראנים ותומכיהם] שאומרים כי אפשר לשאת את הסנקציות [האמריקאיות] הנקמניות ואת הלחצים, כל עוד האש אינה מתלקחת.

 

לאמיתו של דבר, מבחינת [הצד] המותקף [קרי איראן], מה שמתרחש הוא מלחמה במלוא מובן המילה ונגד תוקפנות [אמריקאית] זו יש להתמודד בכל האמצעים... בזמנים קשים, כמו זה הפוקד כעת את האזור ואת העולם, אסור [לנו] להיכנע ללחץ האיומים [של המערב] לנקוט מהלך מלחמתי צבאי, אלא עלינו לפעול בכל הכוח כדי להתמודד עם כל סוגי המלחמה על כל מישוריה. אין פירושו של דבר שאנו הולכים לקראת מלחמה צבאית בהכרח. עם זאת, יהיה זה תמים שלא להבין שהמהלומות שנוחתות על האינטרסים של המערב ובעלי בריתו באזור הן תגובה ראשונית [בלבד] ושאין הן מייצגות כהוא זה את התגובה הצפויה [של איראן ובעלות בריתה] נגד מה שעושה גדול העריצים [קרי, טראמפ]... הרציונל של עימות כולל מחייב לשקול הריסה של כל האינטרסים של המערב בארצנו ובאזורנו וניתוק כל קשר עם המערב ותומכיו בארצנו. שילכו לעזאזל הם וכל ההמצאות והחוקים שלהם וגם המדעים שלהם. ההיסטוריה לא התחילה עם הדברים הללו והעולם לא יגיע אל קיצו עם הסתלקותם. הנה יחפי תימן הנהרגים אלף פעמים מידי יום מייצרים משוואות ואמצעים מפותחים ביותר כדי להתמודד עם [השליטים] הפושעים באל-ריאד ובאבו דבי ועם תומכיהם המערביים. כך גם הניסיון של קובה, [צפון] קוריאה ואיראן מלמדים שאין צורך להיכנע [למערב] ושהחיים אפשריים גם אם בקושי רב, וכך גם הניסיון של וונצואלה מלמד שארה"ב היא אמנם מעצמה בעלת כוח אך [כניעה לה] אינה גזרת גורל.

 

בכל המדינות המתקיימות מהכנסות הנפט, ובפרט במדינות המפרץ, שוררת היום פאניקה מפני אפשרות התרחבות פעולות החבלה במנגנוני ייצור הנפט, שאיבתו והובלתו, אפשרות שסיכוייה יגברו ככל שתימשך התוקפנות האמריקאית-הסעודית נגד עמי האזור ומדינותיו המתנגדים למדיניותן... האויב האמריקאי וסייעניו מקרב מדינות האזור יצרו אוירה מתאימה לכל פעילות נקמנית... וכל עוד אווירה זו קיימת, עלינו לצפות ל[פעולות חבלה] נוספות ואולי אף לחמורות יותר.

 

עצם המשא ומתן עם התוקפן פירושו כניעה; אווירת ההסלמה היא מעשה ידיו של האויב עצמו ולכן שאף אחד לא יבוא בטענות נגד התגובה שלנו.

 

בהקשר זה יש להבין את מדיניותם של ארה"ב והמערב היום באזור. הם ממשיכים את המלחמה הישירה בסוריה, בעיראק, בתימן בפלסטין ובלוב ואת פעולות ההרס בכל המדינות היריבות להם, ופועלים כדי לפגוע ביציבותן של מדינות סמי-עצמאיות כמו סודאן, אלג'יריה ותוניסיה. הם ממשיכים את הצעדים החד צדדיים למניעה מוחלטת של [הגעת] מזון ותרופות ממדינות, מעמים ומארגונים. הם ממשיכים גם להפעיל לחץ בכל האמצעים כדי לאלצנו להיכנע, מנופפים ב[אמצעי לחץ] נוספים ושולפים מעת לעת את כלֵי הנשק שלהם ומזהירים מפני התרחשות קטסטרופה.

 

כאשר פעולות אלה לא מצליחות להשיג את יעדן המדיני הם פותחים בפעולת הסוואה בשם הידברות, מו"מ וכדומה, ביודעם שמדובר בהונאה שנועדה להעביר את הזמן ותו לא. זאת, כדי לשפר את מוכנותם הצבאית באופן שיבטיח מלחמה רווחית. אמנם יש בקרבנו אנשים חלשים שכאשר מופעל עליהם לחץ הם מסכימים למו"מ שדוחה או מונע את העימות, אך יש בינינו כיום גם מי שמתנגדים לאופציה זו [קרי למו"מ] ויש מי שאומר [לה] 'לא' מפורש כפי שעשה אתמול [13.6.19] מנהיג ציר ההתנגדות להגמוניה האמריקאית על העולם סייד עלי ח'אמנאי [המנהיג העליון של איראן], כשאמר: 'איננו רואים את עצמנו במצב של קבלה או שליחה של מסרים לאויב הראשון של העולם'...  

 

בעולם הדיפלומטיה המערבית הכוזבת מתייחסים לעמדותיה של איראן כאילו היו אמצעי [שנועד לשמש בסיס] למו"מ ומתעלמים מכך שאיראן פועלת על בסיס [הנחה] שהיא עשתה טעות כאשר הסכימה בעבר לשאת ולתת עם האמריקאים ועם בעלי בריתם המערביים. מה שאומר האימאם אל-ח'אמנאי היום הוא תזכורת ליריבים, יותר מאשר לידידים, שלא תיתכן חזרה נוספת על טעות זו.

 

מה באשר לסנקציות?

למה שעושה המערב המטורף בהובלת ארה"ב יש השפעה קשה על חייהם של רוב תושבי העולם, ומה שעושות מדינות הרשע כיום משפיע באופן שלילי על עשרות מיליוני אנשים בעולם. איש אינו אומר שעל האנשים המדוכאים הללו עוברים ימים נעימים. אולם לקחי ההיסטוריה מבהירים ללא ספק שבמצבי מאבק למען חירות ועצמאות, העם אינו בא בטענות נגד המחיר המידי... למה שמתרחש היום יש כותרת אחת בלבד: זוהי המלחמה, ומי שיתמהמה להצטרף לעימות סופו שימצא את עצמו מתמודד מול איום גדול יותר."

 [2] אל-אח'באר (לבנון), 14.6.2019