המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
השגריר הרוסי בסוריה על השת"פ הצבאי בין שתי המדינות
18/1/2007

 

השגריר הרוסי בסוריה על חשיבות השת"פ הצבאי בין שתי המדינות

 

בראיון משותף ליומון הסורי הממסדי "אל-ת'ורה" ולסוכנות הידיעות הרוסית "ריא נובוסטי", אמר השגריר הרוסי החדש בסוריה, סרגיי קירביצ'ינקו, כי שיתוף הפעולה המדיני בין סוריה ורוסיה ילך ויגבר בכל הנוגע לענייני המזרח התיכון שכן לדבריו, רוסיה רואה בסוריה שותפה חיונית. כמו כן הוא דיבר על שיתוף הפעולה הצבאי הקיים עשרות שנים בין שתי המדינות ואמר כי לסוריה הזכות המלאה לבקש מבעלי בריתה להגן על האינטרסים שלה.

להלן עיקרי דבריו[1]:

 

השגריר הרוסי החדש בסוריה, סרגיי קירביצ'ינקו דיבר על החשיבות הרבה שהיתה לפגישה הראשונה [בין נשיא סוריה ונשיא רוסיה], כאשר בשאר אל-אסד ביקר ברוסיה בינואר 2005, זאת לאחר תקופה ארוכה של נתק.

 

קירביצ'ינקו אמר כי "בפגישה זו יושבו נושאים חשובים רבים ואושרה הודעה מדינית שכללה את העקרונות שרוסיה וסוריה אימצו כבסיס לשיתוף פעולה ביניהן. כמו כן יושבו עניינים אחרים ביניהם נושא החובות והוסכם להאיץ את שיתוף הפעולה הכלכלי ביניהן.

 

בדצמבר 2006 התקיימה הפגישה השנייה בין פוטין לבשאר אל-אסד, במהלך ביקור עבודה שערך אסד ברוסיה. פגישה זו יוחדה למצב הפוליטי המסובך במזרח התיכון כעת. הפגישה התמקדה במצב באדמות הפלסטיניות, בעיראק ובסוגיות הלבנוניות.

 

אפשר לומר בביטחון שהמגעים [בין סוריה לרוסיה] ברמה הגבוהה ביותר תרמו להגדרת את היכולות הקיימות ברוסיה ובסוריה [לצורך] קידום הסדר במזרח התיכון בין אם בפלסטין, בעיראק או בלבנון."

 

קירביצ'ינקו סבור כי ישנם דברים רבים משותפים בעמדות שתי המדינות, אך לכל מדינה יש את ההיבטים הייחודיים לה. סוריה נמצאת בתוך מערבולת הבעיות של המזרח התיכון בעוד רוסיה עוקבת אחר האירועים באזור, לא כמשקיפה זרה אלא כשותפה פעילה בכל הפעולות, שמטרתן למצוא פתרון של שלום לכל המחלוקות והסכסוכים הקיימים שם.

 

לדברי קירביצ'ינקו רוסיה רואה בסוריה שותפה חיונית מבחינה זו, שכן עניינים רבים באזור תלויים בה באופן מסורתי. כמובן שהמוקד הוא הגעה להסדר בדרכי השלום. למען האמת, הסורים מסכימים עם עמדותינו במידה רבה. לכן אני סבור כי [עתיד] שיתוף הפעולה המדיני [בינינו] חיובי לחלוטין ושיתוף הפעולה בנוגע לעניינים מדיניים יתגבר בכל הנוגע למזרח התיכון..."

 

קירביצ'ינקו הוסיף: "אל לנו לשכוח גם את שיתוף הפעולה הצבאי-הגנתי המסורתי הקיים [בין רוסיה לסוריה] במסגרת היחסים הבילטראליים. שיתוף פעולה זה קיים עשרות שנים. המשלוחים הצבאיים הרוסיים מהווים בסיס לכוחות המזוינים הסוריים. המשך שיתוף פעולה זה הינו אלמנט חשוב ביותר במאזן הכוחות במזרח התיכון. מובן מאליו שלסוריה, כמו לכל מדינה אחרת, יש אינטרסים לגיטימיים [להגן על עצמה] ויש לה זכות מלאה לבקש מבעלי הברית שלה לשמור על האינטרסים האלה."

 [1] אל-ת'ורה (סוריה) 14.1.2007