המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב לבנוני יוצא נגד משחק אלקטרוני לנוער שהשיק חזבאללה, המדמה את לחימתו בסוריה
8/4/2018


כותב לבנוני יוצא נגד משחק אלקטרוני לנוער שהשיק חזבאללה, המדמה את לחימתו של הארגון בסוריה: זו דרך להפוך ילדים נוספים לקורבנות

 

בשלהי פברואר 2018 השיק חזבאללה בחסות שר הנוער והספורט הלבנוני משחק מחשב תלת ממד בשם "ההגנה הקדושה – שמירה על המולדת והמקומות הקדושים", המיועד לילדים ובני נוער ומדמה את הלחימה של חזבאללה בסוריה נגד פלגי האופוזיציה וארגון דאעש.  לדברי הארגון המשחק נועד לטפח את רוח הלחימה בקרב הנוער.[1]

 

משחק "ההגנה הקדושה – שמירה על המולדת והמקומות הקדושים"[2]


 

בתגובה, פרסם העיתונאי הלבנוני אחמד עיאש, מאמר בטורו ביומון אל-נהאר בו מתח ביקורת על חזבאללה, אשר לדבריו, אינו מסתפק בשפיכות הדמים שלו בעולם המציאות ופועל לשם כך גם בעולם הווירטואלי כדי לגייס ילדים וצעירים נוספים שילחמו בסוריה וייהפכו להיות קורבנות.

 

יצוין כי אין זו פעם ראשונה שחזבאללה משיק משחקי מחשב. בעבר כבר השיק כמה משחקים המדמים את לחימתו בישראל.

 

טקס השקה למשחק בחסות שר הנוער והספורט הלבנוני ובכיר בשגרירות איראן

כאמור, משחק "ההגנה הקדושה" שהשיק חזבאללה מדמה את הלחימה של חזבאללה בסוריה ובמיוחד כמה קרבות שניהל הארגון נגד המורדים בסוריה – באתר קברה של אל-סידה זינב, בתו של הנביא מחמד, שבפרברי דמשק; בעיר אל-קוסייר שבקרבת הגבול עם לבנון ובאזור הגבול עם ראס בעלבכ שבלבנון.

 

גיבור המשחק, אחמד, הלבוש מדי חזבאללה וחמוש בנשק, נדרש להגן על אתר הקבר ועל עמדות של חזבאללה. במהלך המשחק הוא עובר מקרב לקרב ומזירה לזירה כשהוא נלחם, יורה בנשק קל ובינוני, מחסל פעיל דאעש ועוד.

 

בטריילר שהפיץ חזבאללה ביוטיוב ב-9 בפברואר 2018, נאמר כי המשחק "מספר את סיפור העמידה מול המתקפה של האויב התכפירי ואת מסלול ההקרבה העצמית נגד התכפירים, שרצו להרוס את המקומות הקדושים ולטמא את אדמת המולדת. היה שותף לאנשי ההתנגדות בהגנה על המולדת והמקומות הקדושים".[3]

 

טקס ההשקה של המשחק נערך בחסות ובנוכחות שר הנוער והספורט הלבנוני מטעם סיעת חזבאללה, מוחמד פניש, וכן בנוכחות היועץ התרבותי של שגרירות איראן בלבנון, מחמד מהדי שריעתמדארי. במהלך הטקס אמר השר פניש כי חשוב להמציא אמצעים חדשים במסגרת המלחמה הרכה, כיוון שהדרך היחידה לשמור על החירות ועל המקומות הקדושים היא ההתנגדות. הוא הסביר כי השם "ההגנה הקדושה" נבחר משום שחזבאללה נמצא בעמדה של הגנה ובשל קדושת ערכיו של הארגון.[4]


השר מוחמד פניש בטקס ההשקה[5]


 

כותב לבנוני: לחזבאללה לא די בשפיכות הדמים במציאות, הוא מגייס עוד ילדים שיהפכו לקורבנות

בתגובה להשקת המשחק, פרסם בעל הטור ביומון הלבנוני אל-נהאר, אחמד אל-עיאש, ב-3.3.18, מאמר בו טען כי המשחק נועד לעודד צעירים נוספים בלבנון להצטרף לשורות חזבאללה במלחמה בסוריה ולהצדיק את מעורבותו הצבאית שם, שכל תכליתה היא להגן על המשטר הסורי בהוראת מנהיג איראן, ח'אמנאי. לדבריו, מדובר במשחק המסית להרג ואשר נועד לגייס ילדים  להיות הקורבנות הבאים בסוריה. אל-עיאש כתב:

 

"רבים מהלבנונים, ובפרט מקרב השיעים, זוכרים את מסע התעמולה הענק של חזבאללה לפני כמה שנים שנועד להצדיק את מעורבותו במלחמה הסורית, לבקשתו הישירה של המנהיג האיראני [עלי ח'אמנאי]. הסיסמא הבולטת ביותר במסע תעמולה זה היתה שאל-סידה זינב, [בתו של הנביא מחמד] שאתר קברה נמצא בפרברים הדרומיים של דמשק, 'בשום אופן לא תילקח שנית בשבי'...  כשהכוונה לנפילתה בשבי לאחר קרב כרבלאא'.

 

נהרות של דם זרמו ועודם זורמים בסוריה, ולמרות זאת חזבאללה מוסיף להתעקש ולגייס [לוחמים] במגמה להגביר את מעורבותו במלחמה עושקת זו, החריגה בהיסטוריה המודרנית שלנו.

 

לאחרונה השיקה יחידת התקשורת האלקטרונית של חזבאללה משחק מחשב בשם 'ההגנה המקודשת', בנוכחותם של שר הנוער והספורט [הלבנוני, מחזבאללה] מוחמד פניש והיועץ התרבותי של שגרירות איראן בלבנון, מחמד מהדי שריעתמדארי. המשחק מדמה את הקרבות שערכו לוחמים 'בהגנה על מקום הקבר של אל-סידה זינב'. [בטקס השקת המשחק] אמר פניש: 'אנחנו מגנים על מקום קברה של אל-סידה זינב' כדי לחסל את מלחמת האזרחים ואנו הצלחנו לכבותה'.

 

וכך, חזבאללה אינו מסתפק בעולם המציאות שבו הוא ממשיך בשפיכות הדמים שלו, אלא הוא פועל גם בעולם הווירטואלי כדי להכשיר קורבנות נוספים בשורות הילדים והצעירים ש'משחק' זה נועד עבורם, כדי [לגרום להם להיות] מוכנים ללכת למות בגיהינום הסורי.

 

לדברי [סוכנות הידיעות הצרפתית] פראנס פרס, מתכנני המשחק בחרו לצמצם את יריבי חזבאללה בסוריה - לארגון דאעש – שבמהלך שלבי המשחק ניתן לראות את דגליו המוסווים וכתובות [גרפיטי] על הקירות כמו 'דאעש עבר כאן'. באתר קברה של אל-סידה זינב מנהל המשחק קרבות ההולכים ונעשים קשים יותר משלב לשלב והם מובילים אותו לאזור אל-קוסייר הקרוב לגבול לבנון, שם ניהל חזבאללה בשנת 2013 את הקרב  הראשון הגלוי שלו [בסוריה], נגד פלגי האופוזיציה עוד לפני עליית השפעתו של ארגון דאעש. המשחק מסתיים בקיץ שנת 2017 באזור ראס בעלבכ שעל הגבול הסורי.

 

ביוני שנת 2013 פרסם אחמד אל-קוסייר באתר 'אוריינט נט' כתבה בה תיאר כיצד הפכה אז העיר אל-קוסייר הסורית, הסמוכה לעיר אל-הרמל הלבנונית, ל'עיי חורבות'. הוא כתב עוד: 'מה ששמעתי ללא הרף ברשת האל חוטית היו [הסיסמאות] 'הבה ננקום את דמו של אל-חוסיין' ו'זינב לא תילקח בשנית בשבי' ועוד קריאות עדתיות אכולות שנאה.

בקיצור זהו 'משחק' המסית להרג. האם הוא קיבל היתר מהגורמים הרשמיים הנוגעים בדבר בלבנון? או שמא מספיק שהוא קיבל היתר מהיועץ התרבותי האיראני בבירות?


יש לומר כי 'המשחק' הזה וכל התמרונים של המנהיג האיראני נועדו להשארת משטר 'האדון' בשאר אל-אסד על כנו תוך שימוש בתירוצים, שאחד מהם הוא [הגנה] על אתר קבר אל-סידה זינב. הם משחקים בשכלם [של האנשים]!"[6]