המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותבת מצרית: ערוצי הלוויין המצריים נותנים במה להסתה ולקיצוניות משיקולי רייטינג
6/12/2017


כותבת מצרית: ערוצי הלוויין המצריים נותנים במה להסתה ולקיצוניות משיקולי רייטינג

 

ב-24.7.17 פרסמה סחר אל-געארה, בעלת טור ביומון המצרי אל-מצרי אל-יום המרבה לעסוק בסוגיית הקיצוניות במצרים, מאמר ביקורת חריף בו האשימה גורמים בתקשורת המצרית כי הם מעניקים במה למטיפים קיצוניים המסיתים לאלימות, בייחוד נגד קופטים ונשים משיקולי רייטינג ומכירת פרסומות, ובכך, מכשירים למעשה את הקרקע לטרור ולקיצוניות הפושים במצרים.  

 

אל-געארה קראה לשתף אינטלקטואלים ואנשי תרבות בשיח הציבורי במטרה לצמצם את השפעת המטיפים הקיצוניים ודרשה מהמועצה העליונה לתקשורת לקנוס ואף לשלול את רישיונם של ערוצים המאפשרים שידורי הסתה במסגרת תוכניותיהם. כמו כן, קראה אל-געארה להעמיד לדין את המטיפים הקיצונים בערוצי התקשורת בגין הסתה לרצח.

 

סחר אל-געארה[1]


 

להלן תרגום קטעים ממאמרה הנ"ל[2]:

 

"'לתקשורת אין אלוהים' – בביטוי תקיף זה אפשר לתאר את הקשר של כמה מערוצי הלוויין עם כוכבי הזרם הסלפי וסמליו, אשר עוסקים במיומנות בתכפיר [האשמה בכפירה] של הקופטים, בהדבקת האשמות וכינויים מתועבים ביותר לאמנות ובהלקאת המוסלמי יומם ולילה על כך שהוא [לטענתם] רע וסורר שחוגג את [חג] שם אל-נסים[3] ואת יום האם[4]...

 

הבעיה אינה נעוצה רק בפתוות הנלוזות ובטרוריסטים הכוכבים [שמפרסמים אותן], אלא גם בערוצים שמשתמשים באותן פנים מכוערות... כדי להרוויח מיליונים מפרסומות כמו גם מיליוני צופים ביוטיוב וברשתות החברתיות ולחדור לחברה שנאבקה בפשיזם הדתי של האחים המוסלמים [להלן: האח"ס] ונכנעת כעת... לקבוצה של מטורפים שדעתם השתבשה עליהם יחד עם כמה מאלו המשתייכים לאח"ס, הנהנים ממימונה של המדינה הווהאבית [קרי: סעודיה].

 

היכן המצפון של איש התקשורת שמקים את קרקס התכפיר ומביא כמה נאורים כדי לסבכם בעימות עם ג'יהאדיסט תכפירי?...

 

מי אחראי אם כן להפצת הקיצוניות שמכשירה את הקרקע לטרור? השיח' שהתיר את דמם של הקופטים, או שמא איש התקשורת שהביא אותו כפרשן [ובכך] החזיר את כוכבי הטרור לקדמת הבימה [התקשורתית]?

 

אני נגד כל החוקים ששוללים את [חופש] המחשבה, אולם אם הרעיונות שמועלים הם עוינים ומסיתים לשנאה של נשים ושל המסדרים הצופים ואוסרים עסקאות בנקאיות כדי לפגוע בעורקי הכלכלה המצרית, ואם הפתוות ההרסניות מובילות לפגיעה בתיירים ולשחיטתם על ידי בוגר אל-אזהר[5] – אזי  מניעת האנשים הללו [מלהופיע בתקשורת] היא עניין של ביטחון לאומי.

 

כשצעיר מודרני כמו [המטיף] שריף שחאתה מופיע וממלא את תפקיד המומחה החברתי וחכם ההלכה הדתי, ואומר 'גבר שלא מטריד אישה שלובשת לבוש קצר או מתאפרת, הוא לא גבר' [6] - זהו איום על ביטחון הציבור משום שהוא כולל הסתה לפגיעה בכבודן של נשים, ולו בהטרדה מילולית...

 

כמה מערוצי הלוויין הפכו לפלטפורמות להרס המדינה ולהנפת דגל המלחמה הסלפית נגד החברה, במטרה להחזיר את שליטתם של אלו המכונים 'אנשי הדת' ברחוב, באמצעות השפעה על [האנשים] הפשוטים...

 

המאבק בקיצוניות ובטרור מתחיל מהגנה על התבונה המצרית מפני הטירוף הדתי... ועל ידי שיתוף האינטלקטואלים שלנו בהפצת תרבות של נאורות.

 

מוזר שהמועצה העליונה לתקשורת  - שאישרה הצעת החלטה להשית קנס של 200 אלף לירות על כל ערוץ לוויין ומאה אלף לירות על תחנת הרדיו שישדרו ביטוי פוגעני ... ולשלול את רישיונו של כלי תקשורת שישוב ויעשה זאת - לא הגדירה כפשע את הפתוות המאשימות בכפירה ומתירות שפיכת דם.

 

אנו ניצבים מול קבוצת טרור מאורגנת שמפיצה את האג'נדה שלה בין החברים ומציגה את עצמה בערוצי הלוויין השונים שמקבלים אותה מתוך בורות או מתוך רדיפת פרסום ופרסומות.

 

מינעו מ[בעלי] הלבבות החולניים והפנים המתועבות הללו להופיע בתקשורת והעמידו אותם לדין באשמת הסתה לרצח ואיום על ביטחון הציבור ועל השלום החברתי. שפטו אותם כדי שלא תהיה מלחמת אחים בארץ".

 

 

 [2] אל-מצרי אל-יום (מצרים), 24.7.2017

[3] חג מצרי עממי שנחוג ביום שני שלאחר חג הפסחא הקופטי.

[4] למשל, המטיף המצרי הסלפי יאסר בורהאמי הוציא פסק הלכה האוסר לחגוג את יום האם. ראו אל-יום אל-סאבע (מצרים), 19.3.2017

[5] רמז למקרה בו צעיר בוגר אל-אזהר דקר למוות שתי תיירות גרמניות באל-ר'רדקה. ראו http://www.albawabhnews.com, 15.7.2017

[6] על דבריו של המטיף האסלאמי שריף שחאתה ראו אל-וטן (מצרים), 13.3.2017

תגיות