המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב סעודי: יש לגנות מעשי טרור נגד אזרחים. הם פוגעים בחפים מפשע וגם במוניטין הערבי
9/4/2017

 

כותב סעודי: מחובתנו לגנות פיגועי טרור נגד אזרחים; הם פוגעים בחפים מפשע ומזיקים למוניטין הערבי

 

בעקבות הפיגוע ברכבת התחתית בסנט פטרסבורג [‎[1, פרסם סעיד אל- סוריחי, עיתונאי בכיר ביומון הסעודי עוכאט', ב-5 באפריל, מאמר בו קרא לערבים לגנות את הפיגוע, ללא קשר למעורבותה של רוסיה במזרח התיכון. אל-סריחי טען כי גינוי כל פעולת טרור היא חובה אנושית ללא קשר למבצע הפעולה וליעד שלה.   

 

במאמרו התייחס אל-סוריחי גם לפיגועים בישראל והדגיש את חובת הערבים לגנות פעולות נגד אזרחים בבתי הקפה, ברחובות, באוטובוסים, תוך שהוא מוציא מן הכלל פעולות נגד הצבא הישראלי בבסיסיו ובמחנותיו.

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

 

הפיגוע ברכבת התחתית בסנט פטרסבורג[2]


 

להלן תרגום המאמר: 

 

"בין שאנו מסכימים עם רוסיה ובין שאנו חולקים עליה; בין שאנו סבורים שהתערבותה בסוריה מסייעת לאיראנים או נעשית במסגרת התחרות על הנוכחות המערבית באזור; כך או כך, מחובתנו לגנות את הפיצוץ ברכבת התחתית בסנט פטרסבורג שטביעות האצבע של פעולת טרור ניכרות בו בבירור. זאת אם אנו מתייחסים אל האירוע בהקשר של פעולות טרור עמן מתמודדות מדינות רבות שהנפגעים בהן הם אנשים תמימים חפים מפשע, מבלי להידרש לשאלה אם המדיניות של מדינות מוצאם נכונה או מוטעית.

 

גינוי פעולות הטרור [והבעת] תחושת הצער כלפי הנפגעים הם חובה אנושית שצריך לקיים אחרי פעולת טרור, כלומר חייבים לגנות אותן ללא קשר למבצע הפעולה וליעד שלה.

 

הניסיון שצברנו הביא להבשלת התודעה שיש הבדל בין פעולה צבאית נגד צבאות האויב לבין פעולת טרור נגד אזרחים, שהם עדיין חפים מפשע, חרף היריבות שלנו עם מדינותיהם ומלחמתנו בצבאותיהן . זאת היות שבעבר, אנו הערבים, נהגנו להריע ארוכות ולשבח פעולות [טרור] דומות [לפיגוע בסנט פטרסבורג] שביצעו כמה מהפלגים הפלסטיניים נגד אזרחים בתוך ישראל, בלא שהיו חילוקי דעות בין הערבים, זולת לגבי המינוח שאותו נקטו. חלקם כינו את פעולות הטרור מסירות נפש [אסתשהאדיה] ואחרים הסתפקו במונח הקרבה [פדאיה] או התאבדות [אנתחאריה].

 

הפעולות האלה הזיקו מאוד למוניטין של המאבק הפלסטיני להשיב את זכויותיו ואדמתו וכך גם למוניטין של הערבים שתמכו בפעולות [הטרור] וראו בהן מודל למאבק נגד גזלני האדמות וכובשי המולדת.

 

למען הסר ספק אנו חייבים להדגיש שהכוונה שלנו כאן היא לפעולות נגד אזרחים בבתי הקפה, ברחובות, באוטובוסים ולא נגד הצבא בבסיסיו ובמחנותיו.

 

לפיכך, נסיים במה שפתחנו בו, כלומר גינוי פעולת טרור הוא גינוי לפעולה עצמה בלי להתחשב בזהות מבצעיה וקורבנותיה."         
[1] עוכאט' (סעודיה), 5.4.2017

[2] janoubia.com ,  5.4.2017