המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב עיראקי: רק החברות הערביות יכולות לשים קץ לעידן הג'יהאד
8/10/2015


כותב עיראקי: רק החברות הערביות יכולות לשים קץ לעידן הג'יהאד

 

הכותב העיראקי פארוק יוסף פרסם ב-11.7.15 מאמר בעיתון האלקטרוני www.middle-east-online.com בו יצא נגד לוחמי הג'יהאד המקדשים את רעיון המוות, ורואים בכל מי שחפץ בחיים אויב שיש להורגו. יוסף טען כי הג'יהאד הוא מלחמה אבסורדית וכי בכל מקום בו הונף דגל הג'יהאד כבוד האדם הופר וחירותו הופקעה ממנו. לדבריו, לוחמי הג'יהאד נלחמים בערך החיים עצמו, ומסיבה זו החברות הערביות ימשיכו להיות מאוימות כל עוד הן עצמן לא ישימו קץ לשקר הג'יהאד.

 

פארוק יוסף


 

להלן תרגום חלקים מהמאמר[1]:

 

"מאז מלחמת אפגניסטן נגד הרוסים החלו לוחמי הג'יהאד להקיף אותנו מכל עבר. הם מתרבים, מתחדשים, מחליפים פנים וחוזרים [ומדברים] ברהיטות שוב ושוב על ההזדמנות להגיע לגן עדן...

 

היות ולוחמי הג'יהאד נלחמים כדי למות כשהידים, המלחמה כשלעצמה הפכה עבורם למטרה.

 

[למעשה] מלחמת [הג'יהאד שהחלה] באפגניסטן עדיין לא הסתיימה והיא לא יכולה להסתיים בשל האבסורדיות שלה ואובדן מטרותיה  ובשל אשלייתם העיוורת של משתתפיה המהווים את חומר הבעירה המתחדש שלה. לוחמי ג'יהאד אלה שאין להם גיל מוגדר ושאיש מהם לא זוכה להגיע לגיל פרישה, לא נוטשים את זירות הקרב אלא רק עם מותם...

 

הג'יהאד שקולו גובר עכשיו באזורים רבים בעולם הערבי הוא סוג של מלחמת התאבדות שאינה נערכת למען ההגנה על כבוד האדם וחירותו, שחרור אדמה, שמירה על כבוד הנשים, הגנה על אוצרות טבע, או מאבק בשחיתות. אדרבא, מה שעושים לוחמי הג'יהאד משרטט לעינינו תמונה הפוכה לחלוטין. שכן, בכל מקום בו לוחמי הג'יהאד הניפו את דגלם המעוטר בשמו של אללה כבוד האדם הופר וחירותו הופקעה ממנו, אוצרות הטבע שלו נגזלו, כבוד נשותיו חולל ואדמתו נשדדה ממנו.

 

לוחמי הג'יהאד אינם מורדים נגד שלטון מושחת, אדרבא, הם עצמם תמצית השחיתות שיצר שלטון המחפש לעצמו מחסה בג'יהאד. שכן זהו כלי להאלהת האנשים הפשוטים באמצעות הרעיון שהמלחמה נגד הכופרים, שנועדה להשיג את הסיפוק בעולם הבא, עדיפה על פני חשיבה על ענייני העולם הזה כמו מולדת, אוצרות טבע, חירות ורעיונות נוספים המיובאים מהמערב...

 

מלחמת הג'יהאד באפגניסטן נגד הרוסים הולידה מלחמות ג'יהאד נגד המוסלמים ובפרט נגד הערבים...  האם לוחמי הג'יהאד היו צריכים לנטוש את מקצוע הג'יהאד רק בגלל שמלחמת אפגניסטן הראשונה הסתיימה בהבסת הרוסים?... על פי השקפתם של לוחמי הג'יהאד אשר הקדישו את חייהם למוות, ויתור על חלום [המוות] הוא סוג של בגידה במצוות הג'יהאד. יתכן שרעיון זה לא ניתן להכלה בחברות השואפות להשתלב בעידן הנוכחי וזאת כיוון שעידן זה נוטה לטובת רעיון החיים המעניקים את ההזדמנות לחירות, שוויון, בניה והתקדמות; עולם בו האדם הוא נזר הבריאה בזכות שכלו ודמיונו, ובזכות כוח הרצון הבונה שלו.

 

[רעיון] המוות החינמי, הכלול במושג הג'יהאד, אינו נמצא במילון של חברות אלו ודבר זה הפך אותן לאויב, בעיני לוחמי הג'יהאד. המלחמה של האחים המוסלמים נגד העם המצרי, מלחמת חזבאללה וג'בהת אל-נוצרה נגד העם הסורי ומלחמת דאעש והמליציות של אל-חשד אל-שעבי נגד העם העיראקי הן תוצאות צפויות להתנגשות היסטורית זו שהפכה לגזירה בלתי נמנעת.

 

לוחמי הג'יהאד, שאינם מאמינים שעידן הג'יהאד שלהם יכול להסתיים ללא מוות, מסרבים לקבל את קיומו של אדם המעדיף את החיים על פני המוות. מנקודת השקפתם זוהי סטייה מדרך הישר שאין לשתוק עליה.

 

לוחמי הג'יהאד נלחמים בחיים, שכן הם רואים בהם סוג של סטייה מדרך הישר. מסיבה זו החברות שלנו ימשיכו להיות מאוימות במוות כל זמן שהן בעצמן לא ישימו קץ לעידן הג'יהאד הכוזב".