המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יו"ר יומון המקורב לחזבאללה: במו"מ הגרעיני "המערב נכנע"
3/4/2015

 

יו"ר מועצת המנהלים של יומון המקורב לחזבאללה על ההצהרה המשותפת לאיראן ולמעצמות: "עולם חדש: המערב נכנע"

 

שעות ספורות לאחר  ההודעה המשותפת  של איראן והמעצמות בלוזאן שבשוויץ בנושא הגרעין האיראני,  פרסם אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה, מאמר שכותרתו "עולם חדש: המערב נכנע!".

 

במאמרו טען אל-אמין כי במאבקים תמיד יש מנצח ומנוצח וכי במקרה הזה המערב בראשות ארה"ב הוא שהפסיד ונכנע. לדבריו, מדובר בהישג אדיר שמשמעותו לא רק הכרה של המערב בזכותה של איראן לאנרגיה גרעינית, אלא גם הכרה בכך שכל עם זכאי להשיג את זכויותיו, דבר שיוביל להתמרדות גדולה יותר נגד ההגמוניה של ארה"ב והמערב בשנים הקרובות.

 

עוד טען כי מנאומו של אובמה השתמע כי לארה"ב לא היתה אופציה אחרת וכי הוא מתפרש כאילו אמר "ח'אמנאי, הנני לפקודתך!".

 

להלן תרגום המאמר[1]:

 

"מנצח ומנוצח, זוהי המהות של המאבקים בעולם עוד מימי קדם. רק מי שחי תוך עצימת עיניו מכנה את סופם של המאבקים תוצאה של הסדר.

 

מה שקרה אתמול בלוזאן היה תוצאה של עימות קשה ומתמשך מאז התמוטטות ברית המועצות והשתלטות המערב בהנהגת ארה"ב על ניהול ענייני העולם מבלי שיהיה מתנגד או מרתיע. תוצאת עימות זה היא בפשטות: המערב נכנע!

 

רבים באזור ובעולם יחפשו [כל מיני] דרכי התנסחות במטרה לומר שאיראן היא זו שהפסידה, אולם אם נניח בצד את הטינה הקיימת במוחם של המפסידים, נוכל לשמוע רק את התירוצים שנתן הנשיא האמריקאי ברק אובמה כדי להסביר את ההסכם [שגובש] עם איראן. הוא אמר בקיצור ובבירור: כבר ניסינו הכל עם איראן, ועמדנו בפני שתי אופציות: מלחמה או הסכם, ובחרנו בהסכם.

 

אובמה לא אמר שמלחמה היא אופציה לא מציאותית, אולם זאת האמת. מה שחשוב ביותר הוא שהמערב לא הכיר אתמול [רק] בזכות של איראן להשגת אנרגיה גרעינית, אלא הכיר בזכות של כל עם שיש לו הנהגה חכמה ובעלת מסוגלות, ושיש לו אחדות והתמדה, להשיג את כל זכויותיו. [אי לכך], בשנים הקרובות אנו עתידים להיות עדים להתמרדות גדולה יותר נגד ההגמוניה של אמריקה והמערב.

 

בין אתמול וה-30 ביוני [המועד בו אמור להיחתם הסכם סופי בין איראן למעצמות] ישנו טווח זמן שבו ינסו אויבי איראןלא אויבי ארה"בלפוצץ את ההסכם או להציב לו מלכודות שונות כדי לפוצצו. הפעם הם יצטרכו לקחת בחשבון שהמטענים הללו יתפוצצו [בצד של] האמריקאים והאירופים בטרם ההד שלהם יגיע לאיראן

 

למי שעומד בצד של הטובים בעולם הזה יש דרך קלה לדעת כיצד להתמודד עם המתרחש: די שיביט בזעם של הימין העולמי שרוצה להמשיך בדיכוי העמים, את הזעם של ישראל, הישות הגזענית ואויבת האנושות ואת הזעם של משטרי הנחשלות והחושך במזרח התיכון, אז הוא יבין היטב שגורמים אלה מעוניינים רק ברוע.

 

את מה שקרה אתמול ניתן לכנות צעד היסטורי ואובמה היטיב לתאר [בנאומו] את שהתרחש באמת. הוא התייחס לעובדות הנוגעות להתנהלות המו"מ ואשר משקפות את האמת לגבי מאזני הכוח הקיימים בפועל: הוא לא היה שמח דיו כדי לומר שמדובר בניצחון חדש של אמריקה, אלא הוא היה קרוב לומר שאין אופציה אחרת.

אך שיא הטרגדיה מבחינת יריביה של איראן בכל העולם הוא שהם שמעו את אובמה מסיים את נאומו אתמול באומרו "ח'אמנאי, הנני לפקודתך!".[1] אל-אח'באר (לבנון), 3.4.2015