המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
חוסני מובארכ: העם כבר אמר את דברו בנוגע לאל-סיסי
6/4/2014


נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארכ: העם כבר אמר את דברו בנוגע לאל-סיסי; האח"ס והיהודים חותרים להשתלט על סיני

 

בראיון טלפוני שהעניק ליומון המצרי "אל-מצרי אל-יום" מבית החולים בו הוא נמצא, הזים הנשיא לשעבר, חוסני מובארכ, שמועות שנפוצו בימים האחרונים על מותו ואף אמר כי הוא "מרגיש טוב". מובארכ הביע תמיכה במועמדותו של פילדמרשל עבד אל-פתאח אל-סיסי לנשיאות ואמר כי הוא כבר נבחר, למעשה, שכן אין אף אחד זולתו בזירה הפוליטית הראוי לתפקיד. מובארכ הביע דאגה מהתגובות שעלולות להיות לאחים המוסלמים (להלן, האח"ס) לעלייתו של אל-סיסי וקרא להיות "ערניים מאוד כבר מעכשיו ועד סוף הבחירות לנשיאות".

בנוסף, טען מובארכ כי האח"ס חתרו להשתלט על תעלת סואץ כדי לאפשר ליהודים לחדור למצרים ולכבוש את סיני, במסגרת תכנית משותפת עם הקטרים והאמריקאים. עוד אמר כי אין לו אמון באמריקאים, המפעילים לחצים על מצרים לשתף את האח"ס בתהליך הפוליטי, דבר אותו דחה בתוקף, לדבריו, בתקופת שלטונו. לעומת זאת, אל סעודיה ומאע"מ התייחס מובארכ כמדינות מכובדות התומכות במצרים.


להלן תרגום קטעים מראיון זה:[1]


למעשה, אל-סיסי כבר נבחר לנשיא

. האם אתה תומך באל-סיסי?

ת. העם אמר את דברו והוא למעשה נבחר. בזירה הפוליטית אין אף אחד זולתו.


אף פעם לא היה לי אמון באמריקאים

ש. אולם נראה כי ארה"ב וחלק ממדינות המערב אינן תומכות בכך.

ת. ארה"ב לוחצת כדי שהאחים [המוסלמים] ישתתפו בתהליך הפוליטי. עיכוב משלוח המטוסים הצבאיים אינו אלא החלק האחרון בסדרת לחצים אלו. הכול במטרה להכניע את מצרים ולהביך את מנהיגיה... בעבר הם ניסו לעשות זאת גם איתי. היו להם את אותן דרישות שהאחים [המוסלמים] ישתתפו בתהליך הפוליטי בתמורה למענקים האמריקאיים ולתמיכה בצבא המצרי, אולם לא הייתי מוכן בשום אופן לשתף עם זה פעולה.


ש. האם הלחצים הבריטיים ישפיעו על העמדה הקטרית ביחס למצרים?

ת. חי אלוהים, כולם ילדים. הם כולם מסתובבים סביב עצמם. מצרים איננה חשובה להם, גם אם היא תלך לעזאזל. אף פעם לא היה לי אמון באמריקאים או בקטרים. לראייה, שליטהּ של קטר עתה מרד באביו, ואביו מרד בסבו. אני רוצה לומר לך ששליטי קטר [נמצאים במצב] הכי גרוע. כל זמן שיש אצלם בסיס אמריקאי בשטחם, אתה יודע שהאמריקאים שמים את קטר בכיס של ארה"ב. [אתה יכול לראות] למשל שאביו של תמים, שליט קטר, הלך לאמריקה וישב [שם] שלושה שבועות מבלי להיפגש עם הנשיא האמריקאי. ג'ורג' בוש תמיד סרב להיפגש עימו. כאלו הם האמריקאים. כל זמן שהם שמים אותך בכיס שלהם...


ש. מה באשר לעמדת מאע"מ וסעודיה ותמיכתן במצרים לאחר ה-30.6 [התאריך בו נפתחו הפגנות המחאה שהובילו להדחת הנשיא מורסי]?

ת. לאמתו של דבר, מדינות מכובדות אלה תומכות במצרים תמיכה חזקה, אך גם עלינו לעבוד, משום שהן לא ימשיכו להגיש לנו תמיכה לעד, ולא ייתכן שכלכלה תתבסס על סיוע חיצוני.


האח"ס אפשרו תכניות של היהודים, האמריקאים והקטרים לכיבוש סיני

ש. האם יש קשר בין תמיכת מאע"מ [במצרים] לבין פרויקט פיתוח תעלת סואץ...?

ת. אני שומע על הנושא הזה שמועות. אין לי מספיק מידע ואינני משוכנע בכך. בעבר, חתרו האחים [המוסלמים] להשתלט על הגדה המזרחית של תעלת סואץ כדי להביא לשם חברות זרות באמצעות דרכונים ופספורטים זרים, אך לאמתו של דבר, היו אלה יהודים והם ממשיכים להתפשט בבניית מתקנים ומקומות עד שיגיעו לאל-עריש, ובמקרה כזה, נאבד את סיני בגלל החברות הישראליות שכובשות אותו. ייתכן גם שהם נכנסים אליה באמצעות דרכון אמריקאי, אך אזרחותם היא ישראלית. אם הם רוצים להשקיע בים, מוטב שילכו לאל-עין אל-סח'נה [אזור תיירותי ותעשייתי לחוף מפרץ סואץ], למשל, ויחיו את הנמל שלו. פירושה של הגדה השנייה של תעלת סואץ הוא שהם רוצים את סיני, לאמתו של דבר.

 

ש. האם המודיעין ידע על התכנית הזאת?

ת. חי אללה, לא רק המודיעין שלנו, אלא כל העולם ידע על תכניות האח"ס, היהודים, האמריקאים והקטרים.

 

תפקידי בשירות המדינה הסתיים

ש. מה דעתך על מועמדותו של מייסד הזרם העממי, חמדין סבאחי, [לנשיאות]?

ת. לכולם יש זכות להגיש מועמדות, אך אני מתנגד לניצול שמו של [נשיא מצרים לשעבר, גמאל] עבד אל-נאצר.[2]

 

ש. אולם האם יש הרואים בו המשך של הנשיא המנוח גמאל עבד אל-נאצר?

ת. עזוב את הסיפור הזה של עבד אל-נאצר. הם נתלים בעניין עבד אל-נאצר וניסיונו בשלטון, אולם עבד אל-נאצר הוא של כולם.

 

ש. כמה אזרחים כתבו ייפוי כוח בדרישה להציג את מועמדותך לנשיאות בבחירות הבאות?

ת. לא, די לי, עייפתי מלשאת באחריות. עסקתי במלחמות 30 שנה מחיי בשורות הצבא המצרי ושלטתי על המדינה 30 שנה במידת יכולתי, אולם תפקידי הסתיים."

 

 [1] אל-מצרי אל-יום (מצרים), 3.4.2014. כותרות המשנה הן של המתרגם.  

[2] עד 1996 היה סבאחי חבר המפלגה הנאצריסטית הדמוקרטית הערבית, אז ייסד את מפלגת" אל-כראמה" על בסיס אידיאולוגי דומה.