המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ירדן: גיוס לג'יהאד בסוריה באמצעות "חתונות" לשהידים
10/2/2013


הסלפיה-ג'יהאדיה בירדן עורכת "חתונות" לשהידים כדי לגייס צעירים לג'יהאד

 

מאת ל. ברקן*

                         

בלחימה נגד המשטר הסורי משתתפים, לצד אזרחים סורים, גם לוחמים זרים שהגיעו למדינה מרחבי העולם. בקרב אלה נכללים גם פעילי זרם הסלפיה-ג'יהאדיה בירדן, שבכיריו העידו כי שלח עד כה לסוריה כ-250 מאנשיו.[1] אחת הדרכים של זרם זה בירדן לעודד צעירים להתגייס לשורותיו ולאמץ את רעיון הג'יהאד ומסירת הנפש, היא ארגון "חתונות" לשהידים שנהרגו בסוריה בעת לחימתם במשטר, אשר על-פי האמונה המוסלמית כל אחד מהם זוכה להתחתן עם 72 שחורות העין של גן העדן.

 

עריכת "חתונות" לשהידים אינה תופעה חדשה. הזרם הסלפי-ג'יהאדי בירדן ערך חגיגות דומות בעבר, בעת לחימת אנשיו באפגניסטן ועיראק, כאשר הבולטות שבהן נערכו לכבוד אבו מצעב אל-זרקאוי, מנהיג אל-קאעדה בעיראק, שנהרג ב-2006, ולכבוד ראא'ד אל-בנא, פעיל ירדני באל-קאעדה שנאשם בביצוע פיגוע בפברואר 2005 בעיר אל-חלה שבעיראק, שגרם למותם של 132 איש.

 

המטרה: תעמולה לג'יהאד ומסירת נפש

בכיר הסלפיה-ג'יהאדיה בירדן, עבד אל-פאתח שחאדה, המכונה אבו מוחמד אל-טחאוי, אמר לעיתון הסעודי אל-שרק, כי עד כה נערכו "חתונות" כאלה ל-18 מפעילי הארגון שנהרגו בסוריה, בהסבירו כי חגיגות אלו משמשות במה להפצת רעיונות הג'יהאד והשהאדה: "אנו מקיימים את המסורת הזאת [כדי לבצע] דעוה ולהזכיר [לאנשים] את מעלת הג'יהאד בגירוש הכובש והפצת הדעוה. מאחר ששערי הדעוה נסגרו בפנינו, אנו מנצלים כל הזדמנות ליצור קשר עם הציבור והעם, כדי להאיר את עיני האנשים לגבי השהאדה והג'יהאד."[2]

יצוין כי ימים ספורים לפני פרסום הכתבה נעצר אל-טחאוי לאחר שהשתתף ב"חתונה" של אחד השהידים.[3]

 

המומחה לענייני הקבוצות האסלאמיסטיות, מרואן שחאדה, אמר לעיתון, כי המטרה של "חתונת השהיד" היא לגרום לכמה שיותר צעירים לאמץ את רעיון הג'יהאד ומסירת הנפש בזירות הלחימה האסלאמית, ולצאת לג'יהאד בכל כברת ארץ בעולם האסלאם.

 

ג'ראח אל-קדאח, בכיר נוסף בסלפיה-ג'יהאדיה בירדן, אמר כי ה"חתונות" הללו הן בימה חלופית לאמצעי התקשורת, שהזרם מנוע מלהשתמש בהם.

 

היומון הסעודי אל-שרק אף ציין כי המנהג של עריכת "חתונה" לשהידים לא קיים בשריעה האסלאמית. אל-טחאוי הודה כי המנהג אינו נזכר בשריעה ולכן יש בכירים בזרם הסלפי-ג'יהאדי שמתנגדים לו. הוא הסביר כי הזרם לא המציא את המנהג הזה אלא שאל אותו מגורמים אחרים, כמו הפלגים הפלסטיניים החילוניים- הפת"ח, החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין והחזית העממית לשחרור פלסטין. לדבריו, גם תנועת החמאס קיימה מנהג זה לאחרונה.

 

השהיד מקבל מחילה ומתחתן עם 72 הבתולות שחורות העין בגן העדן

אבו מוחמד אל-טחאוי הסביר מהו הגמול לו זוכה השהיד עבור מסירת הנפש, שמצדיק עריכת חגיגות כאלה: "איננו שמחים על פטירה או הרג של איש מאחינו לוחמי הג'יהאד המשתייכים לזרם, שהרי למוות מתלווה צער. אבל השהיד [עצמו] שמח על השכר והחסד שאללה העניק לו, אם [אללה] מקבל את השהאדה שלו. הוא מקבל מחילה עם טיפת הדם הראשונה שזולגת מגופו, מתחתן עם 72 [הבתולות] שחורות העין בגן העדן, חובש את כתר הכבוד ומשמש מליץ יושר ל-70 מקרוביו. לכן האנשים שמחים על הפרס הערכי הזה מאת אללה."

 

הבכיר בזרם ג'ראח אל-קדאח הסביר גם הוא: "אנו מסבירים לקהל הצעירים כי מי שמוסר את נפשו כדי להגן על האסלאם וארץ המוסלמים, מתחתן עם שחורות העין, קרוביו מקבלים מחילה וחטאיו נמחקים... יש מי שמגיע לחגיגות האלה כשהוא אינו דבק בתפילה ובעבודת האל, ואז ליבו מתרכך, הוא חוזר בתשובה, [ומתחיל] לעסוק ברעיונות הג'יהאד ומסירת הנפש."

 

גם ברשת האינטרנט התפרסמו סרטונים ותמונות המתעדים "חתונות" אלו של השהידים שנהרגו בסוריה. כך למשל, באתר יוטיוב הופץ סרטון עם נאומו של אל-טחאוי בחגיגת "חתונה" במחנה הפליטים אל-בקעה שמצפון לעמאן, בירת ירדן, לכבוד הפעיל מונתצר אל-בירותי, סטודנט פלסטיני בירדן, שנהרג בסוריה באמצע ספטמבר 2012.[4] היומון הירדני אל-סביל דיווח כי באירוע זה שיבח אל-טחאוי את הצעירים הירדנים שיצאו לג'יהאד בסוריה ואמר כי ללא משטר אסד ושאר המשטרים במדינות המקיפות את ה"ישות הציונית", "מדינת היהודים לא הייתה קיימת ולא הייתה נשארת עד היום" וכי היהודים וסוכניהם הם "אויבינו הראשון". לפי היומון, באירוע נכחו מאות אנשים, הוקראו דברי שבח לשהידים, נשמעו קריאות לצאת לג'יהאד, וחולקו דברי מתיקה ומשקאות.[5]

 

אל-טחאוי ב"חתונת" השהיד מונצתר אל-בירותי 22.9.2012,[[6

   

 

השלט באירוע: "חתונת השהיד מונתצר אל-בירותי, האוהב את שחורות העין"[7]

 

שיח' אחר מזרם הסלפיה-ג'יהאדיה בירדן שהשתתף בכמה "חתונות" לשהידים שנהרגו בסוריה הוא שיח' המכונה "אבו מאריה הפלסטיני". בדף הפייסבוק שלו פורסמו סרטונים של שתי "חתונות" שבהן הוא נשא דברים. ב"חתונת" השהיד אסמאעיל ערער ממחנה הפליטים אל-בקעה בירדן, שנהרג בסוריה בדצמבר 2012, אמר השיח': "הבחורים האלה אינם כזולתם... המוות בשבילם הוא ניצחון והתבוסה היא זנות שאין לה מחילה. הבחורים האלה לא יפקירו את הרובים ולא יעזבו את השוחות...". בסרטון נראים גם ילדים שהשתתפו באירוע, והקהל קורא: "אין אל מלבד אללה, בשאר הוא אויב אללה."[8]

 

דף הפייסבוק של "אבו מאריה הפלסטיני" עם הסרטון מ"חתונת" השהיד אסמאעיל ערער בדצמבר 2012

 

 

אותו דף פייסבוק עם סרטון מ"חתונת השהיד" בינואר 2013

 

בראשית ינואר 2013 התקיימה בעמאן "חתונה" לשהיד מוהנד אל-בכאר, צעיר סורי שלמד בירדן וחזר להילחם בארצו נגד המשטר. בסרטון שפורסם ביוטיוב,[9] נראה אחד מהנוכחים נושא דברי פתיחה: "אנו מגישים לאבו מוהנד אל-בכאר את הברכות היפות והטהורות ביותר, לחתן שלנו, לאהוב שלנו, לשהיד היקר שלנו, מוהנד בכאר. אנו מבקשים מאללה ישתבח ויתעלה שיפגיש אותנו עימו במשכן הרחמים, עם המאמינים, השהידים, והאנשים הישרים. אנחנו, צעירי עמאן הקרובים לסוריה... אנחנו ילדיכם. אם ירצה אללה, לא נמצא הנאה בחיים עד שננקום את דמו של השהיד... עד יום הדין." בהמשך שרו המשתתפים כמה משירי המהפכה הסורית. בין בתי השיר שהושרו היו, למשל: "הוי אמא, אם המוות ישיגני, הניחי לליבך לסלוח לי. הוי אמא, אל תבכי עליי, אני הולך לגן העדן"; "הוי אמא, בבגד חדש, הובילי אותי [כחתן], באתי אלייך כשהיד... הובילי אותנו, שמחי בשבילנו. עזבתי אותך, סלחי לנו."

 

תמונה מהאירוע לכתוב מוהנד אל-בכאר, מהסרטון ביוטיוב

 

 

 

* ל. ברקן חוקרת את זירת סוריה במכון ממרי