המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מקורבי חזבאללה: ארה"ב ביקשה סיוע מאיראן באמצעות אמיר קטר
15/9/2011

 

מקורבים לחזבאללה: וושינגטון מבקשת מטהראן מו"מ על עיראק ואפגניסטן; איראן תובעת הסדר הכולל את סוריה ובחריין

 

שני מקורות לבנוניים המזוהים עם ארגון חזבאללה הלבנוני, ערוץ אל-מנאר והשבועון הלבנוני אל-אנתקאד, דיווחו  – לדבריהם ממקורות צרפתיים – על  פגישת אמיר קטר, חמד בן ג'אסם אל-ת'אני, בטהראן עם נשיא איראן אחמדי-נז'אד ב-3.9.2011.

 

לפי דיווחים אלה, אמיר קטר הגיע בשליחותה של וושינגטון לאיראן כדי לקבל את הסכמתה להארכת שהותם של 15,000 חיילים אמריקאיים בעיראק, ולבקש את סיועה בהפסקת פעולות האיבה נגד הכוחות האמריקאיים בעיראק ובאפגניסטן.

 

אל-מנאר דיווח גם על איום מפורש ששיגר נשיא איראן אחמדי-נז'אד כלפי קטר, ובמשתמע גם נגד ארה"ב, בדיון על המשבר בסוריה, כשאמר: "הטיל הראשון [שישוגר ע"י איראן בתגובה לתקיפת סוריה], ייפול אצלך."

 

להלן עיקרי הדיווח:

אל-מנאר דיווח כי אמיר קטר הגיע לטהראן ב-3.9.2011, לאחר שביקורו נדחה במכוון ע"י האיראנים כמה פעמים, במטרה לקבל את הסכמת האיראנים למסרים האמריקאיים שנשא עימו. עיקרם, "רצונה של ארה"ב להאריך שהות כוחותיה בעיראק בעוד שנתיים, בהסכמה או בהסכמה שבשתיקה מצד איראן. בקשה כזו דחתה איראן כשהוצגה ע"י שליח סעודי,[1] ועתה היא דחתה אותה שוב תוך הטחת דברים קשים באמיר קטר."

 

בנוסף ביקש אמיר קטר "בשם האמריקאים את שיתוף הפעולה של טהראן... בריסון גדודי חזבאללה-עיראק ו'קבוצות אהל אל-חק' שפעולותיהן גבו מהצבא האמריקאי מחיר כבד. האמיר העביר מסר אמריקאי דומה בנוגע לאפגניסטן, לפיו השתתפות איראן חיונית להפסקת הפעולות נגד הצבא האמריקאי באפגניסטן.

 

כאשר העלה האמיר את הנושא הסורי, בעיקר במה שנוגע ליום שאחרי נפילת הנשיא בשאר אל-אסד, ענה לו נשיא איראן במילים קשות, בין היתר: הטיל הראשון [שישוגר בתגובה למתקפה על סוריה] יפול עליך."

 

אל-מנאר דיווח בשם המקורות הצרפתיים כי החל מו"מ עיראקי-אמריקאי בנוגע לנסיגה אמריקאית מעיראק, והוא כולל גם את ה[זירות] הסורית והבחרינית.  לדברי המקורות, טהראן ביקשה "מר"מ עיראק נורי אל-מאלכי שידון [שוב] עם ארה"ב על סעיף [בהסכם שנחתם עם עיראק] העוסק בהשארתם של כ-15000 חיילים אמריקאים בעיראק שתפקידם יהיה לאבטח את השגרירות האמריקאית ולאמן את הצבא העיראקי..."

 

לדברי המקורות, "הוכנסו [זירות] סוריה ובחריין למו"מ מכיוון שעיראק מתנה את הסכמתה להשארתם של חיילים אמריקאיים [בעיראק ב] הסדר צודק [למשבר] בחריין ובכך שיופסק הלחץ הבינ"ל והערבי על סוריה." אל-מנאר דיווח כי "המו"מ [האמריקאי-עיראקי] מתנהל כרגע באיטיות אולם יהפוך למהיר ואפקטיבי יותר באוקטובר הקרוב, מכיוון שאז תמצא עצמה ארה"ב בלחץ זמן לקראת נסיגתה מעיראק [שנועדה] לסוף דצמבר 2011, בהתאם להסכם הביטחון שלה עם עיראק."

 

שני המקורות הלבנוניים דיווחו כי איראן דחתה את בקשת וושינגטון למו"מ ועל כשלון שליחותו של אמיר קטר.

 

אל-מנאר דיווח כי "לגבי העמדה האיראנית, מוסרים מקורותינו בפריס שר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, יישא וייתן עם ארה"ב בהסכמה ובתיאום מלא עם איראן, הנותנת באל-מאלכי אמון מלא ורואה בו בן ברית עיקרי בעיראק. המקורות הצרפתיים מסרו כי ארה"ב, המנסה להישאר בעיראק, תסכים לבסוף לתנאיהן של טהראן ובגדאד הכוללים את [פתרון] שני המשברים [ב]בחריין ו[ב]סוריה."[2]

 

הערכה:

1.      מדובר במידע חדש וראשוני, שאין לו שום אישור, על בקשה אמריקאית כביכול מטהראן, שהועברה באמצעות אמיר קטר, לנהל מו"מ עם איראן בנושא השארת כוחות אמריקאיים בעיראק לתקופה של שנתיים נוספות ועל הפעלת השפעתה של טהראן באפגניסטן לריסון פעולות האיבה נגד הכוחות האמריקאיים שם. לפי מידע זה, איראן סירבה לבקשה והבהירה כי היענות לה מותנית בהגעה להסדר הכולל גם את סוריה ובחריין. השבועון אל-אנתקאד הכתיר את הדיווח בכותרת 'פרטי המו"מ להסדר כולל בתיקי עיראק, סוריה ובחריין'.

 

2.      טהראן דורשת כי ארה"ב תדאג להסרת הלחץ המערבי והערבי על אסד בסוריה, ו"הסדר צודק" למשבר בבחריין, שישקף את היותם של השיעים רוב במדינה.[3]

 

3.      נראה כי קיים אינטרס איראני להדליף את תוכן הפגישה דווקא מפי מתווכים לבנוניים ובערבית כדי לעודד את רוחן של הקהילות בלבנון ובסוריה הנשענות על משטרו של אסד וכדי להזהיר את המפרציות, בראשן קטר וסעודיה, ובעקיפין את ארה"ב, מכך שתהיינה השלכות קשות למתקפה מערבית על סוריה, בת בריתה. יצוין כי בהצהרותיה קוראת טהראן למדינות האזור לתאם עמדה משותפת כדי להגיע לפתרון מוסכם שעיקרו המשך קיום שלטונו של אסד.

 

4.      האיום המפורש מפי אחמדי-נז'אד כי התקפה על סוריה תגרור מלחמה אזורית "והטיל הראשון יפול על "ביתו" של אמיר קטר – פרט שהופיע רק בדיווח האיראני על הנושא[4] – משקף את מאמצי איראן  להרתיע באמצעות איום זה את המערב ואת המפרציות מפני הפלת משטרו של אסד. מגמה זו ניכרה גם בדברים שאמר זארעי, חבר מערכת היומון כיהאן, בכנס באונ' אל-זהרא בטהראן: "סוריה אינה מדינה רגילה עבור איראן. היא מהווה חולית הקישור של [ציר] ההתנגדות ושל המדינות המתנגדות לישראל ומוקד גיאוגרפי של [ציר] ההתנגדות. אם היא תיפול, אולי כל ההתנגדות תיפול ולכן שימורה של סוריה הוא מטרת על אסטרטגית [של איראן] ואיראן לא תשקוט ולא תתפשר בנושא הזה."[5]

 [1]  לא צוינו פרטים באשר לזהות השליח הסעודי, מועד הפגישה או מיקומה. יצוין עם זאת כי ב-23.6.2011 דיווחה רשת איראן ערב כי טהראן סירבה לפגוש נציג בחריני שביקש ליישב ההדורים במשבר מול איראן והציבה לסעודיה כמה תנאים לפתרון המשבר כגון התפטרות ראשי המשטר הבחריני והגעת נציג סעודי לטהראן.

[2]  אל-מנאר (לבנון), 9.9.2011; אלאנתקאד (לבנון), 10.9.2011.

[3]  על תבוסתם של האיראנים מול סעודיה במשבר הבחריני  ר' דוח ממרי  

הפלישה הסעודית לבחריין והתגובה האיראנית המינורית

[4]  אפתאב (איראן), 12.9.11.

[5]  אילנא (איראן), 9.9.2011.