המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב כורדי: אל-קרדאוי מגבה את פשעי ארדואן נגד הכורדים
15/8/2010

 

כורדי החי בגרמניה: אל-קרדאוי מגבה את פשעי ארדואן נגד הכורדים

 

ב-21.7.2010 פרסם האתר הליברלי אילאף מאמר מאת אחמד רסול, פרשן פוליטי כורדי החי בגרמניה, שבו הוא תקף את קריאתו של ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, בכנס של האיחוד באיסטנבול, לתמוך במלחמתה של תורכיה נגד "הטרור הכורדי". הוא קבע כי בדברים אלה נתן אל-קרדאוי הכשר בשם הדת, למשטרים בתורכיה באיראן ובסוריה, לרדוף את הכורדים, הנאבקים לחירות ושוויון. לדבריו, התורכים – "העות'מנים החדשים" -  משתמשים בעילה של "הצלת ירושלים" ו"שבירת המצור המוטל על עזה" כדי לפלוש לעולם הערבי והאסלאמי ולהפיץ בו את תרבותם.

להלן תרגום קטעים מן המאמר.

 

"השיח' יוסף אל-קרדאוי בחר את איסטנבול כמקום ממנו הוא יוצא נגד העם הכורדי העשוק כדי להתקרב למשטר התורכי. שם, בוועידת איחוד חכמי הדת המוסלמים, הוא הביע תמיכה בעות'מאנים החדשים, הפולשים לעולם הערבי והאסלאמי במסווה של 'הצלת ירושלים' ו'שבירת המצור על רצועת עזה' באמצעות משט החירות – המיתוס אשר מכשיר את פלישותיהם הכלכליות, הפוליטיות והאסלאמיות, ואת הפצת התרבות התורכית בעולם [הערבי והאסלאמי].

 

הפתוא שאותה הציג השיח' אל-קרדאוי בשם האיחוד הנ"ל באיסטנבול התורכית, כשלצידו השיח' הכורדי עלי אל-קרה דאר'י [בכיר באיחוד חכמי הדת המוסלמים], המתארת את המאבק וההתנגדות של העם הכורדי למען זכויותיו הלאומיות החוקיות כ'טרור', באה לפגוע בתנועת השחרור הכורדית ולתמוך ברדיפתה של תורכיה את הקבוצות הלאומיות והעדות הדתיות האחרות. הפתוא הזאת באה לתת כיסוי דתי לפעולות ולפשעים הנאלחים של ממשלת ארדואן נגד הכורדים.

 

כשאל-קרדאוי מציג עמדה זו, הוא עובר בשתיקה על הפעולות העושקות והמקפחות נגד עם שרוצה שלום, שוויון והכרה בזכויותיו הלאומיות החוקיות, ומפר את ההלכה האסלאמית, לפיה בוררות בין אנשים צריכה להיעשות בצדק וביראת שמים. אל-קרדאוי החשיב את המאבק של העם הכורדי ככפירה, האשימו בטרור, וחיזק את ידיו של ארדואן במלחמתו נגד הכורדים העשוקים המגנים על עצמם, אדמתם וזהותם הלאומית.

 

השיח' הכורדי המוסלמי, עלי אל-קרה דאר'י, ישב לצידו של אל-קרדאוי והאזין לפתוא המקפחת את הכורדים ופוגעת בכבודם ובקורבנותיהם של בני העם [הכורדי], מבלי להשיב לו באומץ ובהגיון. שתיקתו האפלה הפכה לעצובה, לשונו נקשרה באזיקיו המורעלים של אל-קרדאוי, והוא סירב להגן על עמו העשוק מול המוסלמי העושק, או לפרוש מהוועידה כדי להגן על הכבוד והמוסר של האדם הכורדי ומתוך רגש חמלה כלפי ההרוגים הכורדים. אמירת דבר שקר אסורה ומתועבת בדת ופוגעת באסלאם ובמוסלמים, ולכן זו חובה לאומית, דתית והלכתית להשיב לפתוא של השיח' אל-קרדאוי. השיח' אל-קרה דאר'י יודע גם הוא שהאסלאם בטהראן ובתורכיה, המוכוון על ידי הממשלה, הוא אסלאם קולוניאליסטי, אימפריאליסטי ועושק, בעוד המחשבה המדינית הכורדית היא [מחשבה] של שחרור, דמוקרטיה ושלום ורחוקה בתכלית הריחוק מהטרור...

 

אני אומר לשיח' הכורדי עלי אל-קרה דאר'י: לו הכורדים היו דבקים באדמתם ובמולדתם כפי שהם דבקים בדתם, הם לא היו מגיעים למצב הטראגי והמכאיב הזה. עלינו לפעול למען כורדיסטן באותה המידה שבה אנו דבקים בדתנו, בין אם אנו סונים, עלווים, שיעים, נקשבנדים, יאזידים, נוצרים או יהודים. לאורך ההיסטוריה החזיקו הכורדים בתפיסה מעוותת לגבי מושג הלאומיות, שלפיה 'לא ייתכן שאסכים עם לא-מוסלמי נגד אחיי המוסלמים, ולעולם לא אפעל עם הכופרים נגד המוסלמים.' מה שהכורדים אינם תופסים זה שהאחים האלה, המוסלמים הקיצוניים, הקנאים לקבוצה הלאומית שלהם והגזעניים כלפי הקבוצות הלאומיות האחרות, הם הכופרים האמיתיים: הם אלה שרדפו והשפילו את הכורדים, הרגו את העם הכורדי עד כדי השמדה, והיו אחת הסיבות לחלוקת ארצו, כורדיסטן.

 

המורה השהיד המנוח, הדוקטור מוחמד מעשוק אל-ח'זנוי,[1] אמר: 'אני אומר לעם הכורדי: רבים מאחיך המוסלמים שעושקים אותך היום, מייחלים שתהיה כופר, שתצא מדתך, כדי שיוכלו לשכנע את עמיהם, לדבר אליהם בערבית, או בתורכית, או בפרסית, ולומר להם: הסתכלו על אלה שנהגתם לומר לנו: מדוע אתם עושקים אותם? הרי הם כופרים ויצאו מהאסלאם... [וכך] יוכלו לגייס את העמים האלה לצאת מחדש לחיסולו של העם הכורדי המסכן הזה, בשם האסלאם בשם אללה ובשם הדת והאמונה. היזהר לך, העם הכורדי, פן תגשים את מטרותיהם של עושקיך ואויביך'...

 

המורה השהיד המנוח מעשוק אל-ח'זנוי כאילו צפה את תוכניתו ומזימותיו של משטר המולות [האיראני] ושל ממשלת ארדואן האסלאמית הגזענית נגד העם הכורדי...

 

לצדם של בני החורין הכורדים ולצד ארגון חכמי הדת המוסלמים בכורדיסטן, אני מגנה עמדה זאת של השיח' אל-קרדאוי, ומגנה את שתיקתו כלפי הפשעים האכזריים שהמשטרים של אנקרה, דמשק וטהראן מבצעים נגד העם הכורדי העשוק."[2][1] איש דת כורדי-סורי שנאבק למען זכויותיהם של הכורדים, ומת ב-2005 בנסיבות לא ברורות. גורמים כורדים מאשימים את כוחות הביטחון הסוריים במותו.

[2] www.elaph.com, 21.7.2010