המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כתבה ביומון מצרי על גיוס נשים לג'יהאד האסלאמי
31/5/2009

 

כתבה ביומון מצרי על גיוס נשים לג'יהאד האסלאמי

 

היומון המצרי "אל-מצרי אל-יום" פרסם כתבה אודות הצטרפותן של נשים פלסטיניות לג'יהאד האסלאמי ואימונן בייצור פצצות ונשיאת נשק. להלן תרגום הכתבה:

 

אימונים וייצור חומרי חבלה

"הנשים הפלסטיניות מצטרפות להתנגדות החמושה גם בתנועות האסלאמיות ברצועת עזה. כך עולה מתמונות מיוחדות מרצועת עזה שהגיעו לידי העיתון 'אל-מצרי אל-יום' ובהן גרעין יחידת הנשים של 'סראיא אל-קדס' - הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. נשות הג'יהאד עסקו בייצור נשק, ערבוב חנקן לייצור פצצות פשוטות וסידור חלקי טילים פלסטיניים.

 

אימאן מחמד, צלמת עיתונות פלסטינית, הייתה איתן כשהן נושאות [רובה] קלאצ'ניקוב ואקדחים, ממלאות מחסניות ומתאמנות בירי. היא דיווחה כי חלק מן הפלגים הפלסטיניים החלו לאמן נשים לשאת ולייצר נשק לאחר מלחמת עזה ולהקים גרעין של אגף צבאי נשי.

 

הגברים מאמנים את אמהותיהם, את נשותיהם ואת בנותיהן. כך אמרה אימאן והוסיפה: 'בתוך אמצעי זהירות ביטחוניים קפדניים הלכתי עם שני עמיתים כדי לצלם את התמונות הללו שבהן נראות לראשונה נשים טוענות את רוביהן ומתאמנות בפירוק נשק ובהרכבתו'. 

 

שם התוודעה אימאן לאום מחמד ולכלתה שהסבירו לה מה הן עושות וגילו כי הג'יהאד האסלאמי איננו הפלג היחיד שהחל להפעיל נשים בהתנגדות החמושה.


 

נשות ההתנגדות הפלסטינית בעת ייצור חומרי נפץ[1]

 

תחת מטר ההתקפות הישראליות נפלו בימים הראשונים של מלחמת דצמבר 2008 [מלחמת עזה] מאות שוטרים וחמושים. האויב פלש לערים ולשכונות מאוכלסות והרג אזרחים בתוך בתיהם. לאחר מכן החליטו מקצת הפלגים לאמן נשים במסגרת המשפחה כאשר בכל משפחה יש 7 או 8 נשים לפחות כדי להכינן ללחימה הגנתית, אם האויב ישוב ויפלוש לשטחים מאוכלסים."

 

לוחמת: נקריב את בנינו למען פלסטין

"אימאן שוללת אפשרות שנשים יצטרפו לשורות הקדמיות של הלחימה: 'אינני יכולה לדמיין שנשים יהיו קרוב לגבול וישגרו טילים בלבוש אסלאמי, אולם האימון בנשיאת נשק כשלעצמו הוא מפנה איכותי בהשקפת ההתנגדות האסלאמית לגבי נשים'. אום מחמד אמרה לאימאן: 'נקריב את דמנו, נשמותינו ובנינו לפלסטין. ניצור חטיבה צבאית בדרכנו המיוחדת.'

 

'הנשים חזקות ומעשינו מוכיחים זאת.' מאחורי הרעלה אמרה כלתה: 'לא קשה להתאמן בייצור פצצות ובנשיאת נשק. בעלי ואימו מיומנים בכך ואני שמחה לעשות משהו למען מולדתי'.

 

אימאן: 'לא הפריע להן שיש כאן מצלמה אלא שיש כאן אישה צלמת'

אום מחמד: 'מה עדיף לוחמת מוסלמית או צלמת מוסלמית?'"

 

לוחמת לכתבת: אם יתפוצץ משהו תמותי כשהידה

"בתוך החדר נערמו הרובים וטילי אר.פי. ג'י המוכנים לשיגור. אום מחמד הרגיעה את הכתבת: 'דבר לא יתפוצץ ואם אמנם יתפוצץ תמותי כשהידה.'

 

מחמד שאימן את אשתו ואת אימו אמר כי 'הלוחמות הן תופעה חדשה בעזה והן עדיין אפופות סודיות מסיבות ביטחוניות אך חשוב שהעולם יידע שנשים וגם ילדים פועלים למען הבעיה [הפלסטינית].'"

 

בעזה מתקשים לקבל אישה צלמת

"בחדר קטן בבניין ריק בעזה עמדה אימאן מחמד, בת 23, נושאת מצלמה מול אום מחמד וכלתה מייצרות  ונושאות נשק. אימאן אומרת כי רצתה לצלם כבר לפני חודש, אך הסידורים למפגש הזה ארכו כשבועיים עקב 'צרכי ביטחון', אך הדבר מורכב יותר, אימאן היא הצלמת הפלסטינית היחידה בעזה והדרך להשגת התואר הזה איננה קלה. באוניברסיטאות בעזה אין חוג צילום ולכן נאלצה אימאן לעבור הכשרה מעשית בסוכנויות [הידיעות] וקיבלה עצות מעמיתיה הגברים אך סבלה רבות מניסיונות להצר את צעדיה ומאי קבלתה [כצלמת].

 

בשיחת טלפון ליומון "אל-מצרי אל-יום" אמרה אימאן: 'בתחילה אמרתי להם שהצילום הוא רק תחביב כדי להטעות אותם שאם לא כן איש לא היה מלמד אותי דבר. התחלתי לצלם בשנת 2005, בגיל 18. סוכנות [ידיעות] השאילה לי ציוד ובשנת 2006 רכשתי ציוד פרטי מצלמה ועדשות. היום כשאני הולכת ברחובות עזה אין הבדל ביני לבין שאר הנשים זולת המצלמה. אני בת למשפחה שמרנית ואני עוטה רעלה כמו שאר הנשים'..."

 

אימאן הלומדת עיתונות ותקשורת באוניברסיטה האסלאמית בעזה ועובדת כעיתונאית וצלמת אמרה: "בעזה האנשים הפשוטים מקבלים אותי יותר מהמשכילים המשגרים הערות עוקצניות מפעם לפעם."

 

 

צילומי ילדים לצרכי תעמולה וגיוס של אירגוני הטרור 

יצוין כי בנוסף לגיוס נשים לשורותיהם, עושים ארגוני הטרור בעזה (חמאס וועדות ההתנגדות העממית) שימוש בתמונות של ילדים חמושים לצרכי תעמולה וגיוס. להלן דוגמאות מאתר הפורומים של החמאס: www.paldf.net/forum

 

ראשו של הילד מעוטר בשם הזרוע הצבאית של 

ועדות ההתנגדות העממית "אלויה אל-נאצר"

 

ראשו של הילד מעוטר בסרט של חמאס

 

http://www.paldf.net/forum/showthread.php?t=386174

21.3.2009

 

 

 


[1] אל-מצרי אל-יום (מצרים), 16.3.2009