המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מדוע הסכימה סוריה לכונן יחסים דיפלומטיים עם לבנון?
13/11/2008

 

יומון לבנוני פרו-סורי מסביר:

מדוע הסכימה סוריה לכונן יחסים דיפלומטיים עם לבנון?

 

בעקבות ההכרזה הסורית-לבנונית (15.10.08) על כינון יחסים דיפלומטיים בין סוריה ללבנון, פרסם נקולא נאציף, בעל טור קבוע ביומון הלבנוני הפרו-סורי, אל-אח'באר, מאמר בו הסביר מדוע מסכימה היום סוריה לכונן יחסים אלה לאחר עשרות שנים בהם התנגדה לכך בכל תוקף.[1] לטענת נאציף, השינוי שחל במאזן הכוחות הפוליטי בלבנון בעקבות הפגנת הכוח של חזבאללה במאי 2007 וקבלת הסכם דוחה, הביאו לירידה משמעותית במחיר המדיני שעל סוריה לשלם עבור כינון היחסים הדיפלומטיים, ועשו אותו לאפשרי עבורה.

להלן תרגום עיקרי המאמר:

"יהיו אשר יהיו התירוצים שיתנו אישי ממשלה לבנוניים, פוליטיקאים מ["כוחות ה-14 במרץ"] ומהאופוזיציה [בלבנון], או אישי ממשלה סוריים, כדי להסביר את [כינון היחסים] הדיפלומטיים בין לבנון לסוריה – החלטה זו התקבלה על יסוד נתונים מדיניים חשובים [חדשים] שגרמו לנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, לגלות נכונות רבה יותר לקבל החלטה זו....

 

סוריה שינתה את מאזן הכוחות הפוליטי בלבנון

1. דמשק הסכימה לכונן יחסים דיפלומטיים עם לבנון לאחר שהיא הצליחה לשנות את מאזן הכוחות הפוליטי בתוכה בעקבות אירועי ה-7 במאי.[2] עד אז השתמשה [סוריה] בפני הגורמים הבינ"ל [שביקשו ממנה לכונן יחסים דיפלומטיים עם לבנון] בתירוץ... שהיא אינה יכולה לעשות זאת כי המשטר בלבנון מפולג. אח"כ [טענו הסורים שאינם יכולים לכונן יחסים דיפלומטיים עם מדינה] שיש בה ואקום במוסד הנשיאות ושהשלטון בה מצטמצם לממשלה שהלגיטימיות שלה מוטלת בספק. [סוריה] סירבה להכיר בלגיטימיות של ממשלתו הקודמת של אל-סניורה והתכחשה לכל חובה [מצידה] לכונן יחסים דיפלומטיים עם שלטון שנוהל על ידי "כוחות ה-14 במרץ". ואולם, ההתפתחויות שבאו בעקבות אירועי ה-7 במאי, החל מההשתלטות [החזבאללה] על הרחוב ובחירתו של הנשיא מישל סולימאן [וכלה] בהקמת ממשלת האחדות הלאומית בה נהנית האופוזיציה משליש [שביכולתו לסכל החלטות ממשלה], גרמו לכך שהמחיר [המדיני] של כינון היחסים הדיפלומטיים [עבור סוריה] הפך להיות כזה שניתן [לחיות איתו] והוא פחות יקר... ההשפעה הלא ישירה שיש לסוריה על הממשלה הלבנונית ויחסי הידידות שהנשיאים הלבנוני והסורי הפגינו שוב ושוב, היוו מבחינת סוריה ערובה ממשית [אשר אפשרה את] כינון היחסים הדיפלומטיים עם לבנון. שכן, סולימאן שם קץ לשלב של מאבק במשטר הסורי ש"כוחות ה-14 במרץ" התאמצו להשאירו פתוח בשנים האחרונות.

 

סוריה החזירה את התיאום הביטחוני עם לבנון

2. מחיר היחסים הדיפלומטיים נעשה פחות יקר לאחר שסוריה החזירה את התיאום הביטחוני הגלוי בינה לבין לבנון. זה העניין החשוב ביותר עבור סוריה על מנת שלא תחוש שיש לה שכנה עוינת כפי שחשה עם [ממשלת] "כוחות ה-14 במרץ". ביקורו של ראש המודיעין [הלבנוני], תת אלוף אדמון פאצ'ל בדמשק, [ב-12.10.08] ופגישתו עם ראש המודיעין הכללי [הסורי] אלוף אאצף שוכת, הם עדות ישירה ומיוחדת לתיאום הביטחוני. יתרה מכך, נחשף כי מפקד הצבא [הלבנוני], הגנרל ג'אן קהוג'י ערך ביקור חשאי בדמשק ערב עיד אל-פטר, שם הוא נפגש עם ההנהגה הצבאית [הסורית] ודן עימה בשני הנושאים הבוערים ביותר עבור שתי המדינות - הפיקוח על הגבולות ומניעת ההברחות וההסתננויות של חמושים ורשתות הטרור. לאחר עיד אל-פטר התקיים ביקור חשאי נוסף של משלחת צבאית סורית רמת דרג בירזה [מטה מפקדת צבא לבנון], במטרה להשלים את אותם הדיונים. שני הביקורים הללו היו גולת הכותרת לרצונן של שתי ההנהגות הצבאיות בשתי המדינות...

התיאום הביטחוני בין שתי המדינות יצר... [מציאות שבה] הסכמת הנשיא הסורי לכינון היחסים הדיפלומטיים עם לבנון אינה מהווה עוד בעיה משמעותית עבורו, [שכן] אין בה משום סכנה שלבנון תשתחרר לחלוטין מהשפעתו. לאחר הסכם דוחה וכינון השלטון [החדש בלבנון], הפך [אסד] לשותף בלתי נראה [בקבלת] ההחלטות המדיניות בלבנון.

 

סוריה דחקה לשוליים את הדיון על נשק החזבאללה

3. סוריה הצליחה בשלושת החודשים האחרונים, ובמיוחד מאז הפסגה בין אסד לבין סרקוזי ב-13.7.08, להפוך את סדר היום [הפוליטי] על-פיו. היא הסיטה את השיח הפוליטי [בלבנון מן ההתמקדות בנושא] הנשק של חזבאללה [להתמקדות בנושא של] הקיצונים ותאי הטרור בלבנון המהווים סכנה חמורה לסוריה וללבנון גם יחד וכן גם לאזור. [שינוי זה] מצא עד מהרה הד בקרב הצרפתים והאירופאים. אסד חזר על [דבריו בנושא חוליות הטרור בלבנון] בשבועות האחרונים והתמקד בקיומם של מעוזי טרור בצפון לבנון. ברור כי עניין זה הפך להיות בראש סדר יומו של הצבא הלבנוני והדבר הוכח במהרה כאשר נחשפה חוליית הטרור [ב-12.10.08].[3] כך, דעך השיח סביב הנשק של חזבאללה, אסטרטגית ההגנה [של לבנון] והדיאלוג הלאומי [ואילו] הטרור עלה לראש סדר העדיפויות...

 

פתיחת השגרירות לא תגרע מכח ההשפעה הסורי

4. לאחר שהחזירה דמשק את התיאום הצבאי [שלה] עם הצבא [הלבנוני] ואת [התיאום] הביטחוני עם מנהלת המודיעין [הלבנונית]... [ולאחר שהחזירה] את החשיבות לשיתוף הפעולה הביטחוני הישיר בין שתי המדינות, [ברור] שפתיחת שגרירות [סורית] בבירות... לא תגרום לסוריה לאבד רבים מקלפי ההשפעה שיש לה בלבנון.

 

[סוריה] וידאה ש[נשיא לבנון, מישל] סולימאן משתף עימה פעולה ברצינות וביססה מחדש את הסתמכותה על בעלי בריתה ברשות המבצעת [ממשלת לבנון], אשר מונעים קבלת כל החלטה העלולה להזיק לאינטרסים של סוריה. הדוגמה הטובה ביותר למודל [החדש שנוצר] בעקבות השינוי הזה היא אולי [העובדה] שהאלוף אאצף שוכת, שבמשך שלוש השנים האחרונות הוצב ע"י "כוחות ה-14 במרץ" בראש רשימת המואשמים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, הפך היום להיות מקור הסמכות בכל הקשור לתיאום [בין שתי המדינות] בנושא המאבק בטרור. שוכת אף הפך להיות [האיש] המנהל את הדיאלוג עם ראש המודיעין הלבנוני. התאום הביטחוני... עם סוריה שנשיא לבנון ומפקד צבא [לבנון עצמם] עומדים עליו בתוקף הוא [התשובה] לכל ההאשמות שהטיחו ["כוחות ה-14 במרץ"] בסוריה בנוגע [לאחריותה של סוריה] לרציחות הפוליטיות והפיצוצים [בלבנון]."

 [1]  ב-15.10.08 הכריזו שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם ושר החוץ הלבנוני, פוזי צלוח', בהודעה משותפת, על תחילתם של יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות. בהודעה הדגישו הצדדים את רצונם להדק את היחסים בין סוריה ללבנון על בסיס כיבוד הדדי של הריבונות והעצמאות של שתי המדינות ושמירה על יחסי האחווה המיוחדים בין המדינות האחיות. אל-ת'ורה (סוריה), 16.10.08

[2] הכוונה להשתלטות האלימה של פעילי חזבאללה על רחובות בירות ב-7.5.08. האירועים האלימים פרצו ביוזמת חזבאללה בעקבות שתי החלטות שקיבלה ממשלת לבנון : האחת הגדירה את רשת הטלפונים הפרטית שלו כלא חוקית ופוגעת בריבונות המדינה; השנייה קראה לפטר את האחראי על בטחון נמל התעופה המזוהה עם חזבאללה.

[3]  ב-12.10.08 הודיע צבא לבנון כי כוח משותף של הצבא והכוחות לביטחון הפנים הצליח לעצור כמה מחברי חולית טרור שהיתה מעורבת בפיגועים שאירעו לאחרונה בטריפולי שבצפון לבנון. ראש החוליה המכונה עבד אל-ע'ני עלי ג'והר, עדיין לא נתפס. מהחקירות עם העצורים התברר כי חברי החוליה חברים בארגון פתח אל-אסלאם אשר על פי עדויות שנחשפו לאחר הקרבות בנהר אל-בארד [מאי-ספטמבר 2007] רבים ממנהיגיו קשורים למודיעין ולשלטון הסורי. ראה דו"ח ממרי: "מאמצים לשלול הקשר שנחשף בין "פתח אל-אסלאם" למודיעין הסורי" :

https://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?ID=875141_memri&lang=he&dbid=articles&act=show3&dataid=596