המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון מצרי: פעולות ההתאבדות מותרות, כולל הרג ילדים
6/2/2004

 

יומון מצרי ממסדי: פעולות ההתאבדות לגיטימיות גם אם נהרגים ילדים

 

היומון הממסדי המצרי "אל-מסאא" פרסם ב- 2.2.2004 מאמר מערכת בו שיבח את פעולות ההתאבדות וקרא לארגונים הפלסטינים שלא לפרסם את שמות המתאבדים כדי לא לפגוע במשפחותיהם. המאמר מתייחס בעיקר לנשים מתאבדות, ככל הנראה בעקבות הוויכוח בתקשורת הערבית על שיגורה של המחבלת המתאבדת במעבר ארז, רים אל-ריאשי, שהיתה אם לשני תינוקות. להלן תרגום המאמר: 

 

"אנו שואלים שוב מדוע הארגונים הפלסטינים השונים מתעקשים לפרסם את שמו של כל מי שמבצע פעולת מסירת נפש נגד הישות הציונית?

 

אין לנו ויכוח בנוגע לשאלת הלגיטימיות של פעולות אלו מפני שהן נחשבות לנשק חזק בו משתמשים הפלסטינים נגד אויב ללא מוסר או דת, [אויב] שיש ברשותו נשק קטלני, [נשק] האסור על ידי החוק הבינלאומי, שהוא אינו נרתע מלהשתמש בו נגד העם הפלסטיני חסר המגן.

 

גם אם נהרגו במהלכה [של פעולת מסירת הנפש] אזרחים או ילדים - האשמה אינה מוטלת על הפלסטינים אלא על מי שהכריח אותם לפנות לדרך פעולה זו.

 

בסופו של דבר, ראוי לברך כל פלסטיני או פלסטינית הפונה לבצע פעולת מסירת נפש באורך רוח וכדי לקבל גמול בעולם הבא, כשהיא מקריבה את חייה (לשון נקבה מופיע במקור) עבור דתה ומולדתה ויודעת כי היא לא תשוב לעולם מפעולה זו.

 

אבל, בה בעת, אנו תוהים לגבי הסיבה לפרסום שמות מבצעי פעולות [מסירת הנפש], שהוא מתנה יקרת ערך שההתנגדות הפלסטינית מעניקה לישות הציונית. [שהרי] מיד עם קבלת מתנה זו ממהרים צבאות הישות [הציונית] אל בית משפחת השהיד הדואבת מאובדן בנה, כדי להכפיל את כאבה באמצעות הריסת ביתה, ואף יותר מכך, שכן תמיד בית משפחת השהיד נהרס ברשלנות וגורם לקריסת בית שכן או גורם לנזקים חמורים.

 

אנו מבקשים ממנהיגי הארגונים האלו: תנו לנו סיבה טובה אחת ל[תועלת] שבפרסום שמות השהידים שיש להניח שמסרו את נפשם עבור סוגיה של דת, מולדת ועם ולא עבור שום סיבה אחרת. ההתנגדות הלבנונית פרסמה [את שמות] אלו שהלכו בדרך זו במשך שנות הכיבוש הציוני [בלבנון] ללא שום הצדקה הגיונית. אנו הופתענו מכך שההתנגדות הפלסטינית נוקטת באותה שיטה, גם כן ללא שום הצדקה. זאת למרות שהמצב שונה שכן השהידים במקרה הלבנוני כמו סנאא מחידלי ונשים אחרות גרו בשטחים שלא היו בשליטת הכיבוש הציוני מה שאינו תקף לגבי המקרה הפלסטיני."